“Kobe Bryant. Kara Mamba. Yüzüklerin Efendisi. Çocukların hayallerini, THY’nin reklamlarını süsleyen adam. Yaşına rağmen istikrarı ve istatistikleri ile şaşırtan dev. Lakers’ın 24 numaralı oyuncusu. Natalia ve Gianne’nin babası.”

Bundan yaklaşık 8 ay önce bir yazıma böyle başlamıştım. “Kobe’ye nazar değdi” demiştim, sakatlığını, kameralar önünde ağlayışını aktarmıştım size, geri döner demiştim, Kobe bunu da yapar, bunu da başarır demiştim. Bunu sadece ben değil, onu seven, oyununu seven herkes demişti. Boşuna da demedik, boşuna inanmadığımızı da gördük.

Kobe başardı, Kobe geri döndü, Kobe dün gece sahadaydı.

Tam bir aydır, başladığım bir NBA değerlendirmesi yazım vardı. Abartmıyorum, tam bir aydır yazdığım fakat tamamlayamadığım bir yazı. Öyle ki normalde inanmadığım Murphy Yasaları’na inanmaya başlamıştım çünkü tüm dünya benim o yazıyı bir aydır tamamlamam için seferber olmuştu.

İyi ki de olmuş. Bir aydır giremediğim yazımı şimdi tamamlıyorum işte, hem de çok güzel bir haberle başlayarak: Black Mamba geri döndü.

KOBE_DRJ9N

Hoşgeldin Kobe !!

Kobe Bryant, aşil tendonundan sakatlanıp sahaya çıkmayalı 200 günü aşmıştı. Kobe 8 ay sonra ilk defa Staples Center’da Toronto Raptors karşısında sahaya çıktı. Kobe, ilk beş içerisinde maça başladı, 28 dakika oynadı, 9 sayı, 8 ribaunt ve 4 asistle maçı tamamladı fakat Lakers’a ne benchten gelen destek ne de Kobe’nin dönüşü yardım etmedi, Lakers, Raptors’a 106-94’lük bir skorla yenildi. Kobe’nin ESPN’nin istatistiklerine göre  1996-2013 arası kariyer ortalamaları 25.5 sayı, 4.8 ribaunt ve 4.8 asist* şeklinde, Kobe ilk maçında çift hanelere çıkamadı, daha temkinli oynadı. Kobe’nin dönüşü Lakers camiası için büyük bir umut oldu, Lakers taraftarlarının maç sonunda yenilgilerini konuştuğunu ve buna üzüldüğünü düşünmüyorum, basketbol hayatının bitip bitmediği tartışılan 35 yaşındaki Kobe’nin dönüşünü kutlamaya gitmiş bile olabilirler.

Kobe Bryant, için hazırlanan Hoşgeldin Videosu çok beğenildi, çok paylaşıldı. Kobe’nin bu aralar beğenilen başka bir videosu ise Messi ile birlikte rol aldığı Türk Hava Yolları reklamları.

“Ya Nazlı yeter Kobe anlattın, NBA’de başka neler oldu, onlara geç.” derseniz?

Ömer Aşık’ın takas haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor hala daha Ömer Aşık’ı tam olarak neyin beklediği belli değil.

Derrick Rose, sol diz çapraz bağlarını kopardıktan sonra bir buçuk yıl geri dönmek için çabalamıştı, döndü de fakat bu defa da sağ dizinde menisküs sorunu ile karşılaştı. Derrick Rose’un playofflara dönmesi bekleniyor.

Lig genelinde ise durumlar şöyle:

dogu

westttttt

Doğu Konferansı’nda Indiana Pacers 18 galibiyet, 3 mağlubiyet ile liderken Milwaukee Bucks 4 galibiyet 16 mağlubiyet ile konferans sonuncusu. Miami, Atlanta, Boston, Detroit, Washington, Charlotte ve Chicago ilk 8’in diğer takımları.

Batı Konferansı’nda ise Portland Blazers 17 galibiyet, 4 mağlubiiyet ile lider. Batı Konferansı’nın en kötü takımı ise Utah Jazz. San Antonio, Oklahama City, L.A. Clippers, Houston, Dallas, Denver ve Golden State ilk 8’in diğer isimleri.

 

Bireysel istatistiklerde ise

– Maç başına yapılan ortalama sayıda 28.9 ile Kevin Durant birinci. Durant’i 25.4 ile Lebron James takip ediyor.

– Maç başına alınan ortalama ribauntta 13.6 ile Kevin Love lider, Dwight Howard ise Love’a çok da uzak değil, 13.2 ile ikinci sırada.

– Maç başına yapılan ortalama asistte Chris Paul 12.0 ile birinci. Asist sıralamasında Chris Paul’dan sonra sırasıyla John Wall, Stephen Curry, Ricky Rubio ve Brandon Jennings var.

– Blokta lider maç başına 3.63 ortalaması ile Anthony Davis iken top çalmada maç başına 3.13 ile Micheal Carter Williams lider.

NBA’de bir gecede çok şey değişiyor, yarın kim bilir neler olacak, kimler sakatlanacak, kimler benchten gelerek takımını toplayacak, kim hangi rekoru kıracak?

Yarın ola hayrola, Derrick Rose’da döne bayram ola.

 

Kaynaklar:

http://espn.go.com/nba/player/stats/_/id/110/

http://www.nba.com/standings/team_record_comparison/conferenceNew_Std_Cnf.html

Leave a Reply