“NFL hangisiydi ya şu finali çok büyük olan mı? Hani Amerika’da herkesin izlediği, devre arasına Justin Timberlake çıkmıştı falan, o mu?”

Evet, o. O büyük finalin adı da Super Bowl. Bu sene 48.si oynanacak. Çok büyük bir final. Amerika’nın Ulusal Amerikan Futbolu Ligi Finali. Super Bowl. Büyük, çok büyük, takımlar büyük, oyuncular büyük, organizasyon büyük, reklamlar büyük… O kadar büyük ki, ligi bilmeyen, ligin finalini ve bu finali herkesin izlediğini biliyor.

0c31ac60-8ceb-46a3-b1a9-0d06aef1d5ed

Bu büyük finalin 48.sine bir haftadan daha az kaldı. Her sezon olduğu gibi bu sezonda çok çabuk geçti. Oyuncular için değil belki ama saat farkından dolayı daha az maç izleyebilen, NFL haberlerini internetten takip etmek zorunda olan, NFL ruhuna kendini kaptırmak isteyen sonra Amerika’da yaşamadığını hatırlayan Türkiye’deki NFL izleyicileri için çok çabuk geçti. 17 haftalık normal sezon geçti, playofflar ve konferans finalleri oynandı şimdi ise Super Bowl zamanı.

Amerika’da yaşamayan NFL izleyicilerinin (bizlerin) kendini NFL’e en çok kaptırdığı zaman.

Super Bowl XLVIII, Seattle Seahawks ve Denver Broncos arasında 2 Şubat’ı 3 Şubat’a bağlayan gece 1.30’da oynanacak. “Super Bowl’da bizi neler bekliyor?”a bakmadan önce Super Bowl’a uzanan yola bakalım…

Adsız

AFC FİNALİ 

AFC Finali 19 Ocak’da Denver Broncos ve New England Patriots takımları arasında oynandı. Broncos 26-16 kazandığı AFC Finali ile adını Super Bowl’a 6. kez yazdırdı. Söz konusu Peyton Manning ve Tom Brady gibi iki büyük QB olunca maçtan beklentiler büyüktü, 37 yaşındaki deneyimli QB Peyton Manning ve takımı çok da zorlanmadan Super Bowl’a yürüdü. İki takımın da yaptığı iyi şeyler de vardı ama ilk çeyrekten maçın sonuna kadar Broncos üstünlüğü vardı. Manning 43 pas denemesinden 32’sinde başarılı olurken Brady 38 pas denemesinin 24’ünde başarılıydı.

55555

Maçtan bir genel izlenim olarak şunu söyleyebilirim ki Denver Broncos hücumda da savunma da çok istikrarlıydı. İstikrarının kaynağını Peyton Manning olarak göstermek çok da yanlış olmaz. Manning daha önce 2 kere Super Bowl oynama şansını yakalamış ve bir kere de 41. Super Bowl’da Colts ile Bears karşısında şampiyonluğu tatmıştı. Peyton Manning’in yüzünden 3. kez Super Bowl oynamaya kararlı olduğu okunuyordu, Broncos savunması da büyük kararlılıkla QB’lerine kimseyi yaklaştırmadı, aynı kararlılığı Brady’de görememek ise çok şaşırtıcıydı. Maç boyunca maçın Patriots’ın eline geçeceği ve maça tekrardan heyecan gelecek anı bekledim, açıkçası Brady’den 12. haftada Broncos karşısında yaptıklarını yapmasını bekledim. 12. haftada Patriots, Broncos karşısında 24-0 ile devre arasına girmiş fakat harika bir geri dönüşle maçı 34-31 önde bitirmişti. Ah ah, aslında o maç bir AFC finali olabilirdi… Brady, Manning kadar istemedi, daha önce rekor bir sayıyla 5 defa Super Bowl’da oynayan Brady, 6.’ya zorlamadı. Patriots hücumu Brady’ye paralel olarak esmedi, defansı Manning’den korktu, gürlemedi. Aaron Hernandez, Wes Welker ve Rob Gronkowski’nin eksikliği ise bol bol hissedildi.

cccccc

NFC FİNALİ

NFC Finali de AFC Finali ile aynı gün Seattle Seahawks ve San Francisco 49ers arasında oynandı. 49ers, Seattle’da 23-17 yenildi ve Seahawks NFC Şampiyonu olarak Super Bowl’da Broncos’un rakibi olmaya hak kazandı.

Çok farklı başlayan bu konferans finali ise çok farklı bitti.

İlk yarı 49ers daha üstün bir oyun sergiledi,Kaepernick ilk yarıda tutuk oynamadı, Seattle deplasmanlarında alıştığımız halinin dışındaydı, tekrardan Super Bowl’da oynamaya istekli görünüyordu. Seahawks  hücumu ise zorlandı, 49ers line backer’ları Seahawks hücum takımını kontrol altına tuttu, fumble’lar, blitz’ler aman Allah bozmasın derken …

Marshawn Lynch . Beast Mode ON.

Seahawks defansı ise taş gibiydi, evet Kap’in birkaç koşu yapmasına izin verdiler ama 4. periyotta 49ers QB’sinin elini kolunu bağladılar. Maçın kaderini belirleyen Seahawks defansı oldu, son çeyrekte Super Bowl’da iddialı olduklarının altını baya kalın çizgilerle çizdiler.

Colin Kaepernick, 24 pas denemesinin 14’ünde, Seahawks QB’si Russell Wilson ise 25 pas denemesinin 16’sında başarılıydı. 2. yarıda 49ers’ın oyundan düşüşü hissedildi ama bir 49ers fanı olarak bunu 4. çeyreğin sonuna kadar kabullenmedim. Son çeyrek. Son hücum. Son umut derken NFC Finali bir interception ile Seahawks’a gitti.

Niner’ın halinden niner’lar anlar…

Maçın ardından skandallarıyla ünlü Seahawks cornerback’i Sherman’ın durduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsanız. Maç sonunda Sherman, 49ers wide receiver’ı Crabtree’nin peşinden koştu, onunla diyaloğa girdi sonrasında da Erin Andrews’a bağıra çağıra açıklamalarda bulundu, en iyi olduğunu dile getirdi. Özgüveni, agresifliği ve dürüstlüğü ile maç sonunu renklendirdi fakat Fox Sports spikeri Erin Andrews’u biraz korkuttu.

Seahawks’ın galibiyetinde seyircisinin yerini de unutmamak lazım. Seahawks seyircisi belki de Kaepernick’i bu kadar etkileyebilen tek seyirci ama Kaepernick’in şu reklamda oynadıktan sonra da bu kadar etkilenmesin ya …

 

Super Bowl’da bizi neler bekliyor?

 Broncos vs Seahawks. Kar, kış, soğuk. Bruno Mars. Red Hot Chili Peppers. 

Adsız

 Soğuk bir final olacak. New Jersey’de hava soğuk ve Met Life Stadyumu üstü açık bir stadyum. Super Bowl gecesinde ise kar yağışı bekleniyor. Öyle ki bazı spor programlarında maçın kar nedeniyle iptal olması durumunda ne zaman oynatılacağı bile tartışılıyor hatta doğruluğundan emin olmadığım NFL yöneticileri tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamalar bile okudum. Soğuk hava koşulları oyuncuların performansını da etkileyecektir ki belki de en çok bu nedenle maç için sabırsızlanıyorum. İçimden bir ses maçın iptal olacağını söylüyor, bence Super Bowl tarihinde böyle bir maç da olmalı. Fena da olmaz, günlerce süren bir Super Bowl heyecanı olur. Ben NFL yöneticisi olsam bunu planlardım, maçı reklam verenleri memnun edecek kadar yayınlar sonra iptal ederdim, sonra aynı hafta içerisinde tüm dünyaya aynı heyecanı tekrar yaşatırdım, tekrardan izleyicileri, reklam-verenleri memnun ederdim. (Belki de bu nedenle NFL yöneticisi değilim.)

Yazımın başında da bahsetmiştim, Super Bowl devre arasında dünya starlarının sahne alması ile bilinen dev bir organizasyon. Bu güne kadar çok büyük isimler devre arasında futbol severlerle buluştu, Super Bowl XLVIII’de ise Bruno Mars ve Red Hot Chili Peppers sahne alacak. Geçen sene Beyonce izleyenleri büyülemişti fakat yaşanan elektrik kesintisinden de sorumlu tutulmuştu. NFL’den kesintiye başka bir şeyin neden olduğu açıklandıysa da birçok Ravens taraftarı takımının hızını/gazını kesen bu elektrik kesintisinden Beyonce’un bol ışıklı şovunu sorumlu tutmuştu. Bu nedenle NFL bu sene daha sakin bir devre arası şovu istedi.

Super Bowl şampiyonu ile ilgili bir tahminin yok şampiyonu Manning ve Lynch’in oyununun belirleyeceğini düşünüyorum.

Peyton Manning ikinci yüzüğünü almaya yürüyor. Eğer Broncos, Super Bowl’u kazanırsa da Manning iki farklı takımla Super Bowl kazanan ilk QB olacak. (Tom Brady ise maçı izlemeyeceğini, umurunda olmadığını, yeni sezon için sabırsızlandığını açıkladı. )

Lynch ise …

Marshawn-header_1_

Leave a Reply