Basketbolda final serilerinin konuşulduğu bir dönemdeyiz. NBA’de finalde Miami Heat ve San Antonio Spurs var. BBL’de ise Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Liv Hospital. Fenerbahçe ve Galatasaray cephesinde Fenerbahçe Ülker 76-63’lük bir skorla Galatasaray Liv Hospital’ı yenerek seriyi 3-2’ye getirdi. NBA’de ise final serisinde Spurs 4 maçın 3’ünü kazandı. NBA finallerinin ilk iki maçını Yavuz Şufta yazmıştı. Serinin ilk maçını Spurs kazanmış, Heat ise ikinci maçı alarak seriyi 1-1’e getirmişti.

İkinci maçtan sonra Heat galibiyet yüzü görmedi, Spurs üçüncü maçı 111-92, dördüncü maçı ise 107-86 kazandı.

3.  maç – Spurs, Heat’i evinde yeniyor … 

3.maçta Heat evinde öyle bir oyun sergiledi ki kendi taraftarını, kendi evinde susturdu.  Spurs ilk yarıyı 71-50 önde bitirdi, ilk yarı skoru maçın galibini belirledi. Miami Heat, 111-92 Spurs’a kaybetti. Kawhi Leonard 29 sayı, Tony Parker 15 sayı, Danny Green 15 sayı, Ginobili ise 11 sayı ile oynadı. Dwyane Wade ve Lebron James’in bulduğu 22’şer sayı yetmedi.

4.maç – Spurs şampiyonluğa artık çok yakın… 

3.maçtan sonra Miami Heat’den bir çok açıklama geldi, sorunu çözeceklerini, seriye tutunacaklarını aynı hataları yapmayacaklarını açıklayan birçok oyuncu, birçok teknik adam oldu. Bu nedenle Miami Heat taraftarı 4.maçta çok şeyin değişeceğini inandırmıştı kendini. Hiç de öyle olmadı. Spurs maçın her anında maçı domine etti ve kazanmayı bildi. Lebron yaptığı açıklamaların arkasında durdu, takımı için elinden geleni yaptı, 28 sayı ve 8 ribauntla oynadı fakat yetmedi. Spurs takım olarak kazanmaya inanmıştı. Wade ise çok kaçırdı, hiç kaçırmadığı kadar kaçırdı, belki de çok yanlış bir günde kaçırdı.

Heat Koçu Erik Spoelstra, maçtan sonra “Harika bir oyun çıkardılar ve dürüstçe şunu söylebilirim ki hiçbirimiz onlardan bu performansı beklemiyorduk.” şeklinde konuştu. NBA Finalleri şu an öyle bir hal aldı ki Heat tarafından kime mikrofon uzatılsa Spurs’a övgüler yağıyor. Heat belki de çok kötü oynamadı fakat Spurs’un oynadığı o harika basketbol karşısında Heat’in yaptığı birkaç  iyi işin pek de bir önemi kalmadı. Miami taraftarları kazanmayı bekliyordu, Miami oyuncuları kazanmayı bekliyordu ve Spurs kazanmak için ne gerekiyorsa hepsini sahada sergiledi ve  Miami Heat’i silip süpürerek daha 4.maçtan geçen senenin finallerinin intikamını bence aldı.

Adsız

4.maçı bir kare ile özetlemem gerekse bu kareyi seçerdim. Kawhi Leonard 20 sayıyla oynadı. Wade ise Lebron’a destek olmadı, 13 atışın 10’unu kaçırdı. Heat Spurs’un arkasından koştu ama yetişemedi, yine arkasında kaldı.

Spurs aynı zamanda 5.maçta da nasıl oynayacağının sinyallerini de verdi, şampiyonluğa çok yaklaştı, 3.maç ve 4. maç arasında sorunlarını çözemeyen Heat Pazar gecesine kadar o sorunları gerçekten çözmezse Pazar gecesi NBA’de şampiyon belli olacak.

5. maç öncesinde o atmosferi tekrardan yakalamak için bence alttaki videoya bir göz atın. NBA’in 4. maç için yaptığı kısa bir film.

Çok beğendiyseniz serinin bundan önceki 3 maçın videoları da burada …

San Antonio Spurs 111 – 92 Miami Heat 

Miami Heat 98 – 96 San Antonio Spurs

Miami Heat 95 – 110 San Antonio Spurs

Leave a Reply