Snooker’ın Devleri İrlanda’da Karşılaşıyor

World+Snooker+Championships+Round+Two+Day+EvBSPV9zxell

Snooker’da PTC (Snooker’s Players Tour Champhionship) turnuvalarının son ayağı olan büyük finaller 12 Mart Salı günü, İrlanda’nın Galway şehrinde başladı. 12-17 Mart arasında devam edecek olan ve dünyanın en iyi snooker oyuncularına ev sahipliği yapacak olan turnuvada, toplam 300 bin pound para ödülü dağıtılacak. Kazananın 100 bin poundla ödüllendirileceği müsabakalar sonucu, diğer finalist 40 bin, yarı finalistler ise 20’şer bin poundun sahibi olacak. İrlanda Ulusal Üniversitesi’ne ait Bailey Allen Hall’da gerçekleşen maçlar, Eurosport’un eşsiz spikerleri eşliğinde canlı olarak yayınlanıyor.

PTC Grand Finals oldukça yeni bir şampiyona olmasına ve şimdiye dek yalnızca iki kez gerçekleşmesine rağmen, en iyileri bir araya getirdiği için özellikle İrlandalı snookerseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Zaten, son duruma göre, hemen hiçbir seansta boş yer yok. Şampiyonanın önemi, sezon boyunca Birleşik Krallık, Avrupa ve Asya’nın değişik ülkelerinde oynanan 13 PTC turnuvasının finali niteliğinde düzenleniyor olmasından ileri geliyor. Sezon sonuna yaklaşılırken, Dünya Şampiyonası öncesindeki önemli bir dönemeç olan bu organizasyonla, dünyanın en çok kazanan (Order of Merit listesine göre) 32 snooker oyuncusu bir kez daha kozlarını paylaşma fırsatı buluyor. Bu 32 oyuncu arasında,

Dünya 1 Numarası “Jester from Leicester” MARK SELBY

Dünya 2 Numarası, genç yetenek JUDD TRUMP

4 Kez Dünya Şampiyonu olan “Wizard of Wishaw” JOHN HIGGINS

Geçen yılın finalisti “The Melbourne Machine” NEIL ROBERTSON

Çin’in 1 Numarası DING JUNHUI

2013 German Masters galibi, “The Captain” ALLISTER CARTER

Dünya (Açık) Şampiyonu MARK ALLEN

1997 Dünya Şampiyonu “Darling of Dublin” KEN DOHERTY,

gibi birbirinden ünlü ve önemli isimler var. Geçtiğimiz haftalarda snookera yeniden dönme ve dünya şampiyonu ünvanını koruma kararı aldığını açıklayan efsanevi İngiliz oyuncu “The Rocket” Ronnie O’Sullivan ise bu turnuvada yer almayacak.

Mark-Selby-vs-Judd-Trump-Bank-of-Beijing-China-Open-2011-Final-Preview-61152

Final dâhil tüm maçların 7 oyun (frame) üzerinden oynandığı turnuvada 2011 yılında Shaun Murphy, geçtiğimiz yıl ise Stephen Lee şampiyonluğa uzanan isimler olmuştu.

Eğer siz de -bazen günler süren- snooker maçlarını çok uzun ve sıkıcı oldukları gerekçesiyle izlemekten kaçınanlardansanız, tüm ön yargılarınızdan arınıp bu turnuvaya bir şans vermenizi öneririm. Hem makul ve tadında frame sayısı, hem de dünya sıralamasının en üst sıralarındaki oyuncuları bir araya getirmesi, her maçın birer erken final tadında geçmesini sağlayacaktır. Kısacası 20 Nisan’da başlayacak Dünya Şampiyonası öncesi snooker sevmek için hala bir şansınız var!

 

Kaynak: http://www.worldsnooker.com/page/PTCGrandFinals

 

Leave a Reply