Geçtiğimiz günlerde yine eşi benzeri yaşanamayacak bir 3 saat 20 dakika yaşadık. Bu unutulmaz dakikalar Sırp raket Novak Djokovic ve İskoç raket Andy Murray arasında geçti. Şanghay’da iki yıldır şampiyonluğa ulaşan Andy Murray, bu sezon Olimpiyat yarı finali ve Amerika Açık finalinde mağlup ettiği Novak Djokovic’in karşısına Çin’de üçüncü turnuva zaferi için çıktı. 2011’de tenis tarihinin en özel sezonlarından birini geçiren Novak Djokovic ise bu sene kazandığı Avustralya Açık, Rogers Cup, Sony Ericsson Açık ve Çin Açık’ın ardından 2012 sezonundaki dördüncü zaferinin peşindeydi. Tam tamına 5 maç sayısı çeviren dünya 2 numarası Djokovic oyuna tutunmayı başardı ve 5-7/7-6 ve 6-3’lük setlerle rakibini 2-1 mağlup ederek Şanghay Masters kupasını havaya kaldırdı. Maçın kısaca özeti ise söyle;

Maçın ilk setinde iki taraf da servis oyunlarına tutunmayı pek başaramadı. Özellikle 2-2’lik eşitlikten sonra oynanan 4 oyunda taraflar sürekli birbirlerinin servisini kırarken Andy Murray, 11. oyunda bir kez daha servis kırdı ve ardından kendi servisine de tutunarak ilk seti 7-5’le hanesine yazdırdı.

İkinci sette de rakibine oranla daha iyi tenis oynayan Murray, yedinci oyunda yakaladığı iki servis kırma puanından tekini değerlendirdi ve 4-3 öne geçmeyi başardı. Sekizinci oyunu rahat bir şekilde alan Britanyalı raket, mental sorunu 10. oyunda yaşadı. Şampiyonluk için servis kullandığı oyunda Djokovic’in geri dönmesine izin veren dünya üç numarası, çekişmeli geçen tie-break’in ardından seti 7-6 kaybetti.

Üçüncü sete iki taraf da servis oyunlarını kazanarak giriş yaparken Andy Murray, karşılaşmadaki belirgin üstünlüğünü kaybetmiş gibiydi. İskoç raketin sekizinci oyunda enerjisi hayli düşük görünürken, Novak Djokovic’e servisini kırdırttı ve Sırp raket 4-3 öne geçti. Bu kritik anda kırılan servis sonrasında Djokovic servis oyununa tutunmayı başarırken, dokuzuncu oyunda yine Murray’nin servisini kırdı ve seti 6-3 kazanarak Şanghay Masters’ta şampiyonluğa ulaştı.

Böylece 13. Masters şampiyonluğuna ulaşan Djokovic kariyerinde bütün masters turnuvalarında final oynayan ve 7. farklı masters turnuvasında şampiyon olan tek raket olarak tarihe geçmeyi başardı. Ama bu başarı dünya klasmanındaki yerini değiştirmeye yetmedi. Yine söylemeden geçemeyeceğim bu turnuvada yarı finale kadar çıkan dünya 1 numarası Roger Federer tam tamına 300 hafta 1 numarada kalarak bir kez daha tarihe geçti. Fakat Federer (1), Djokovic (2) ve Murray (3) arasında bir çekişme olduğu kesin. Bu çekişmede her maçı daha keyifli bir hale getirmiyor değil. Bu maçlar izlenmeye değer doğrusu. Hepsine tekrardan başarılar diliyoruz.

Leave a Reply