Turkish Airlines Euroleague’de Top 16 heyecanı geçtiğimiz hafta oynanan maçlarla devam etti. Temsilcilerimizden Anadolu Efes ve Fenerbahçe’nin karşılaştığı maçtan galip ayrılan taraf Fenerbahçe olurken Galatasaray Sırbistan’da Partizan karşısında çok kritik bir galibiyet aldı.Yunan derbisinde Olympiakos’u 66-62 mağlup eden Panathinaikos ise haftanın sürprizine imza attı. Şimdi de temsilcilerimizin maçlarına göz atalım:

Derbi Fener’in

E Grubu’ndaki 2 Türk takımını karşı karşıya getiren maçta Anadolu Efes Fenerbahçe Ülker’i ağırladı. Karşılaşmaya sert savunması ve savunma kaynaklı hızlı hücumlarıyla kolay skor bulan Anadolu Efes iyi başlarken periyodun 2.kısmında toparlanan Fenerbahçe hücum temposunu yükseltti ve ilk çeyrek 24-24 eşitlikle geçildi. 2.çeyreğin sonlarına doğru üstünlüğü ele geçiren Fenerbahçe’ye Vasileiadis’in üçlükleriyle cevap veren Anadolu Efes oyunu dengeledi ve ilk yarı Fenerbahçe’nin 43-41 üstünlüğüyle tamamlandı.

Fenerbahçe'nin yıldız oyun kurucusu McCaleb bu maçta da performansıyla beğeni topladı

Fenerbahçe’nin yıldız oyun kurucusu McCaleb bu maçta da performansıyla beğeni topladı

2.yarıda da oyun karşılıklı sayılarla devam ederken 3.çeyrekte 2 takım da skor bulmakta zorlandı. Fenerbahçe’nin farkı açmak için yaptığı her hamleye cevap veren Efes oyunun kopmasına izin vermedi ve son periyoda Sarı-Lacivertliler 54-53 üstün girdi. Anadolu Efes son periyodun başında öne geçse de savunmasını oldukça sertleştiren  ve rakibine kolay sayı şansı tanımayan Fenerbahçe Ülker maçtan 71-63 galip ayrılarak çok kritik bir galibiyete imza attı.

Sahada sergilenen mücadeleye bakıldığında basketbol severlere keyifli bir akşam yaşattıkları için 2 takımı da tebrik etmek gerekiyor. Top 16’ya kabus gibi başlamasının ardından bir toparlanma sürecine giren Fenerbahçe Ülker, her ne kadar maçın bütününde yüksek performans sergilemese de ilk 5 dakikanın ardından savunmadaki agresifliğiyle ve hücumda set oyunundaki top paylaşımıyla gelecek için olumlu sinyaller verdi.Top 16’da genel olarak çok formsuz gözüken Bogdanovic’in üçlük çizgisinin gerisinden de isabet bulmasıyla beraber ilk tur maçlarını hatırlatması, Kleiza’nın skorer oyunu ve McCaleb’in mücadelesi Fenerbahçe için diğer olumlu noktalardı. Top 16’nın 2.kısmında Sekulic ve Jackson’ın da katılmasıyla daha güçlü hale gelecek Fenerbahçe’nin haftaya oynayacağı kritik Olympiakos maçını kazandığı takdirde çeyrek final şansının artacağını düşünüyorum.

Efes'in savaşçı oyuncularından Birkan Batuk ribaunt mücadelesinde

Efes’in savaşçı oyuncularından Birkan Batuk ribaunt mücadelesinde

Anadolu Efes açısından bakıldığında ise olumlu ve olumsuz noktalardan bahsetmek mümkün. Maçın son çeyreğine kadar Fenerbahçe’nin yaptığı her hamleye cevap vermeyi başaran Lacivert-Beyazlıların ,son periyotta oyunu sürükleyen oyuncularının sayısının azlığı nedeniyle yorgunluğa kurban gittiğini söyleyebilirim.Maçta dönem dönem oldukça iyi savunma yapan Anadolu Efes’te, koç Angelou’nun nispeten savaşçı oyuncular olan Doğuş, Birkan ve Kerem’i biraz daha fazla kullanması gerektiğini düşünüyorum.Başta Savanovic olmak üzere, skoru sürükleyen Bjelica ve Gordon’un maç sonunda fiziksel olarak düşmesi mağlubiyeti getirirken, bu noktada Hopson tarzında bir skorerin yokluğunu ciddi biçimde hisseden Anadolu Efes pivot pozisyonunda Semih’ten de hiç verim alamazken maçın büyük kısmını çift 4 numarayla oynadı.(Bunda Fenerbahçe’nin de sakatlıklar nedeniyle genellikle çift 4 numara ile oynamasının etkisi vardı.)Bütün bunlara rağmen skorer sorununu çözdüğü takdirde Anadolu Efes’in savaşçı kimliğiyle 2.yarıda üst sıralar için mücadele etmesi muhtemel.E Grubu’nda alınan sonuçlar ve puan durumu şu şekilde:

ResultE

Sıralama E

Savaşçı Aslan!

Sezon başından beri boğuştuğu sakatlıklardan Top 16’da da kurtulamayan şanssız temsilcimiz Galatasaray, kendisi için final niteliği taşıyan maçlardan birinde Belgrad’da Sırbistan ile karşılaştı. Karşılaşmanın ilk periyodunda ev sahibi takım yüksek temposuyla skor üretirken temsilcimiz zaman zaman karşılık verse de ilk periyot 26-22 Partizan üstünlüğüyle geçildi. 2.periyottan itibaren ise  kontrolü ele geçiren Galatasaray. Furkan ve Ender’in oyuna girmesiyle sertleşen savunmasıyla rakibine geçit vermezken, hücumda da Domercant’tan bulduğu ekstra sayılarla soyunma odasına 43-37 önde gitti.

Maçtan tanıdık bir görüntü. Emek kısmında Galatasaray'ın önde olduğu anlardan biri

Maçtan tanıdık bir görüntü. Emek kısmında Galatasaray’ın önde olduğu anlardan biri

3.periyotta da oyunu kontrol etmeye devam eden temsilcimiz,Domercant ve Cenk’le etkili olurken son periyoda 62-53 önde girdi. Son periyotta Bogdanovic’in bireysel çabalarıyla geri dönmeye çalışan Partizan karşısında sakin kalmayı başaran Galatasaray, son darbeyi de Arroyo ile vurdu ve Belgrad’da 78-70’lik çok kritik bir galibiyet aldı.

Sakatlıklar nedeniyle oldukça kısıtlı bir kadroyla oynayan Galatasaray, grupta 4.’lük için mücadele ettiği Kuban’ın gerisinde girdiği bu haftada zorlu bir deplasmandan kayıpsız dönerek önemli bir tebriği hak ediyor.Maçın 2.periyodundan itibaren oyun kontrolünü hiç elinden bırakmayan temsilcimizde takımın geneline yayılan savunma direnciyle beraber top kayıplarını sadece 7’de tutması gelecek maçlar için oldukça sevindirici.Domercant ve Ender’in ilerlemiş yaşlarına rağmen kritik anlarda skoru başarılı biçimde üstlenmesi,Furkan’ın savunmada ve hücumda yaptığı ekstra katkı ve Arroyo’nun en kritik anda sahneye çıkarak takımın lideri olduğunu kanıtlaması, Galatasaray’a bu kritik deplasmanda galibiyeti getiren faktörler oldu. Aynı ilk tur gruplarındaki gibi, zor dönemlerde sıkı mücadele ile önemli galibiyetler alan Galatasaray, ilk turda doğru yaptığı şeyleri hatırlamaya başlamış gözüküyor. F Grubu’nda sonuçlar ve sıralama şu şekilde:

ResultF

Sıralama F

Euroleague’de Top 16’nın 8.hafta maçları 27-28 Şubat’ta oynanacak. Fenerbahçe Olympiakos’u, Anadolu Efes ise Barcelona’yı ağırlarken Galatasaray İsrail deplasmanında Maccabi karşısına çıkacak. Temsilcilerimize bu zorlu maçlarda başarılar diliyoruz.

Leave a Reply