Turkish Airlines Euroleague’de normal sezon 15-16 Aralık’ta oynanan maçlarla tamamlandı. Temsilcilerimizden Fenerbahçe Ülker sahasında Cantu’yu yenerek A Grubu’nu 4.tamamlarken gruptan çıkmayı daha önce garantilemiş olan diğer 2 temsilcimizden Beşiktaş, evinde Lietuvos Rytas’ı yenerek D Grubu 3.cü’sü olurken Anadolu Efes deplasmanda Zalgiris Kaunas’a kaybederek grubunu 3.sırada tamamladı. D Grubu’nu 1.ve 2.sırada bitiren Barcelona ve CSKA Moskova 9’ar galibiyetle normal sezonun en başarılı takımları olarak dikkat çekti. 8’er takımlı 2 gruptan oluşan ve önceki sezonların aksine kura ile değil, takımların normal sezon gruplarındaki sıralamaları sonucunda direkt belli olan Top 16 gruplarında Anadolu Efes E Grubu’nda mücadele edecekken Fenerbahçe Ülker ve Beşiktaş F Grubu’nda birbirlerine rakip olacaklar. 27 Aralık 2012’de başlayacak ve 5 Nisan 2013’ te tamamlanacak Top 16 gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar play-off oynamaya hak kazanacak. Şimdi Top 16 gruplarına kısaca göz atalım.

Beşiktaş’ın Sloven yıldızı Vidmar zorlu bir pota altı mücadelesinde

E Grubu: Efes’in Zorlu Sınavı

Temsilcilerimizden Anadolu Efes’in de bulunduğu E Grubu’nda, geçen sezonun finalisti ve güçlü kadrosunu büyük oranda koruyan, gruplarda da sadece 1 mağlubiyet alan CSKA Moskova 1.lik için en büyük aday gibi gözüküyor. Normal sezonu gruplarında 1.likle tamamlayan Real Madrid ve Zalgiris Kaunas’tan Real Madrid, organize oyunu ve son yıllarda uluslararası arenaya damgasını vuran İspanya milli takımı temelli kadrosuyla CSKA’yı en çok zorlayacak ekip gibi görünüyor. Normal sezonda C Grubu’nu özellikle ilk yarıda tek başına domine eden Litvanya ekolünden Zalgiris Kaunas ise her zaman tehlikeli bir takım olma özelliğini bu sezon grup 1.ciliğine dönüştürdü. Euroleague’in en tecrübeli ekiplerinden Panathinaikos her ne kadar önceki senelerdeki gibi görkemli bir kadroya sahip olmamasına ve normal sezonda düşük performans göstermesine rağmen sezon ilerledikçe, özellikle de kendi sahasında her takımı yenebilme özelliğine sahip. Alba Berlin ve Brose Baskets ise grubun kağıt üzerinde zayıf halkaları olmalarına karşın gruptan çıkmalarıyla yakaladıkları başarıyı bir çeyrek finalle süslemek isteyeceklerdir.

Anadolu Efes için ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Sezon başında 5 yıldır eski Efes’i özleyen her Anadolu Efes taraftarının beklediği gibi Oktay Mahmuti’yi takımın başına getiren Efes, kurduğu güçlü kadroyla grubunda 1.lik için en büyük adaylardan biriydi. Nitekim deplasmanda 18 sayı geriden gelinip kazanılan Caja Laboral maçından sonra bu inanç daha da pekişmiş ve Oktay Mahmuti’nin önceki dönemindeki savunmacı kimliği ile başarılı olan Efes’in sinyalleri gelmişti. Ancak normal sezonun 2.yarısında deplasmanda alınan farklı mağlubiyetler ve İstanbul’daki Caja Laboral mağlubiyeti Anadolu Efes’i 3.sıraya geriletti.  Anadolu Efes’in son maçlardaki önemli bir sorunu ilk maçlarda harikalar yaratan Farmar’ın formsuzluğu oldu.  Özellikle az farkla geride götürülen deplasmanlarda birdenbire farklı mağlubiyetlere dönüşen sonuçlar Efes taraftarları için daha da ciddi bir sorun. Oktay Mahmuti’nin bu sezon, alışılmış tarzının aksine, zaman zaman yabancı oyunculara fazla bağlı kalması ve savunma karakterini öne çıkaran Sinan Güler gibi oyuncuları unutması kötü sonuçların en önemli nedenlerinden. Her şeye rağmen Anadolu Efes gruptan çıkmak için önemli bir şansa sahip, takım kimliğini bulduğu takdirde ise ilk 2’ye girmesi hiç de uzak bir ihtimal değil.

Anadolu Efes’ten Jamon Gordon

F Grubu: Türklerin Mücadelesi

Temsilcilerimizden Fenerbahçe Ülker ve Beşiktaş’ın yer aldığı F Grubu’nda ise normal sezonda CSKA ile girdiği kıyasıya mücadeleyi grup 1.liği ile tamamlayan Barcelona, oturmuş ve güçlü kadrosuyla kağıt üzerinde grup 1.liği için en büyük aday. Tecrübeli koç David Blatt’ın yönetiminde normal sezonda B Grubu’nu 1.olarak tamamlayan Maccabi Tel Aviv ve geçen sezona göre kadrosunda önemli kayıplar yaşayıp normal sezon gruplarına kötü başlamasına rağmen toparlanıp grupları 8 galibiyetle 2. tamamlayan son şampiyon Olympiakos ise 2.lik için en büyük adaylar olarak gözüküyor. BC Khimki ise tecrübeli oyunculardan oluşan kadrosuyla ve sistemli basketboluyla kağıt üzerinde gruptan çıkması bile zor gözükürken son hafta aldığı Panathinaikos galibiyetiyle 2.olarak Top 16’ya kalmayı başardı ve özellikle kendi sahasında her takıma ciddi sorunlar yaşatabilecek bir takım görüntüsünde. Montepaschi Siena ve Caja Laboral ise yakın zamana kadar Final Four’un gediklisi oldukları bu ligde, kötü sonuçlarla başladıkları ve son haftalara kadar gruptan çıkmakta zorlanmalarına rağmen Top 16’da tecrübelerini konuşturarak çeyrek finale çıkma ihtimali yüksek takımlar.

Normal sezonu 4.sırada tamamlayan ve son haftaya kadar gruptan çıkmayı garantileyemeyen Fenerbahçe Ülker ise sezon içinde ciddi sorunlar yaşadı. Sezon başında kariyerli İtalyan koç Pianigiani ile anlaşan ve yıldızlarla dolu derin bir kadro kuran Fenerbahçe’nin grup 1.liğini zorlayacağı düşünülüyordu. Ancak ilk maçta Khimki karşısında İstanbul’da yenilen 80 sayı alınan galibiyete rağmen savunma zaaflarının habercisiydi belki de. Nitekim gruplarda da bu savunma zaafı bir türlü çözülemedi, bunun bir nedeni takımın birbirini tanımayan yeni oyunculardan kurulması nedeniyle takım kimliğinin bir türlü oluşmamasıydı. Başka bir neden ise Pianigiani’nin genel olarak aldığı süreyi çok iyi kullanan Barış ve İlkan yerine Andersen ve Bremer gibi ileri yaşta, savunma zaafiyeti yüksek oyunculara çok süre vermesi oldu. Normal sezon grupları içinde Fenerbahçe taraftarnı belki de en çok üzen şey ise takımın az farkla geride veya başa baş götürdüğü önemli maçlarda bir noktada birdenbire teslim olması ve farklı mağlubiyetler almasıydı. Bütün bunlara rağmen gruptan çıkan Fenerbahçe takım kimliğini kazandığı takdirde grupta üst sıralar için en önemli adaylardan.

F Grubu’ndaki diğer temsilcimiz Beşiktaş ise sene başında yaşadığı önemli kadro kaybına rağmen birçok kişinin beklemediği biçimde,5 galibiyetle gruptan 3.olarak çıktı ve gruptan çıkmayı 3 hafta öncesinden garantiledi. Deneyimli koç Erman Kunter bu başarıda büyük paya sahip. Her ne kadar yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip olmasa da, elindeki oyuncuları olabilecek en iyi şekilde kullanan ve bir takım kimliği oluşturan Erman Kunter oldukça büyük bir tebriği hak ediyor. Fransa’da en alt sıralardan aldığı takımları lig şampiyonu yaptığını düşünürsek, bu başarı Beşiktaş taraftarı için büyük bir sürpriz değil. Hücum anlamında Curtis Jerrels’ın öne çıktığı kadrosunda Tutku Açık, Muratcan Güler ve Damir Markota gibi oldukça tecrübeli oyuncuları içeren Beşiktaş,  kağıt üzerinde zayıf görünse grupta birçok takımın canını yakmak için yüksek bir potansiyele sahip.

David Anderssen’in klasik şutlarından birisi

Turkish Airlines Euroleague’de Top 16 maçları 27 Aralık 2012 Perşembe günü başlayacak. Beşiktaş ilk maçında İstanbul’da Khimki’yi ağırlarken Fenerbahçe zorlu Barcelona deplasmanında, Anadolu Efes ise başka bir zorlu deplasman olan CSKA Moskova deplasmanında ter dökecek. Temsilcilerimize Top 16 grup maçlarında başarılar diliyoruz.

Leave a Reply