Letonya’da düzenlenen Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda, Taner Günay antrenörlüğünde mücadele eden Genç Erkek Milli Basketbol takımımız Avrupa şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. 1995 ve sonrasında doğan oyunculardan oluşan milliler grup aşamasında, Hırvatistan, İngiltere ve Ukrayna ile mücadele etti. Çeyrek finalde Avrupa’nın basketbolda ekolü olmuş ülkelerinden Sırbistan’ı, yarı finalde de İspanya’yı devirirken finalde karşılaştığı Hırvatistan’ı da 81-74 mağlup ederek ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

Şampiyon gençlerimiz ödül töreninde büyük sevinç yaşadı.

Şampiyon gençlerimiz ödül töreninde büyük sevinç yaşadı.

Maça iyi başlayamayan Genç Millilerde, ilk dakikalarda savunma oldukça aksarken hücumda da basit top kayıpları dikkat çekti. Milli takımımızın top kayıplarını iyi değerlendiren Hırvatistan, hücumlardan da boş dönmezken ilk 5 dakikayı 14-5, ilk çeyreği de 22-16 üstün kapattı. 2.çeyreğe iyi başlayan gençlerimiz, sert savunmasıyla oyuna ortak oldu. Karşılıklı sayılarla devam eden çeyreğin sonunda Okben ve Kenan Sipahi’nin sayılarıyla öne geçen Türkiye ilk devreyi de 38-37 önde kapattı.

3.periyottan itibaren millilerimiz Kenan Sipahi’nin oyuna ağırlığını koymasıyla üstünlüğü ele geçirdi. Bu çeyrekte 13 sayı üreten genç yıldıza, diğer oyuncularımızın da savunma performanslarıyla eşlik etmesi, gençlerin son çeyreğe 61-55 önde girmesini sağladı. Son çeyrekte de üstün oyununu sürdüren millilerimiz, Hırvatlar’ın geri dönüş denemelerinin sonuca ulaşmasına izin vermedi ve mücadeleden 81-74 galip ayrılarak Avrupa Şampiyonu oldu. 19 sayı ve 6 asistle maçın yıldızı olan Kenan Sipahi ise turnuvanın da MVP’si seçildi.

Milli takımımızın oyun kurucusu Kenan Sipahi turnuvanın  MVP'si seçildi.

Milli takımımızın oyun kurucusu Kenan Sipahi turnuvanın MVP’si seçildi.

Genç Milli Takımımızın yaş ortalaması ve tecrübe eksikliğine rağmen, Avrupa Şampiyonluğu gibi büyük bir başarı kazanmasında takım olgusunun yerleşmiş olmasının etkisi çok büyük. Takımda kimsenin birbirinin rolünü çalmaya çalışmaması ve  herkesin kendi görevini en iyi şekilde yapması sonucunda beraber oynamaktan büyük keyif alan genç milli takımımızda bireysel yeteneklerin de yüksek olması başarıyı kaçınılmaz hale getiriyor. Bu milli takımdan en az 4-5 oyuncunun A Milli Takıma yükselebileceği düşünüldüğünde, A Milli takımın geleceğinin de oldukça parlak olduğu başka bir gerçek. Bize büyük bir gurur yaşatan gençlerimizi bir kez daha tebrik ediyor, gelecek turnuvalarda da aynı başarıları tekrar etmelerini ümit ediyoruz.

Leave a Reply