Euroleague’de Top 16: Kılıçlar Çekiliyor

Turkish Airlines Euroleague’de normal sezon maçları geçtiğimiz hafta oynanan maçlarla tamamlandı. Temsilcilerimizden Fenerbahçe Ülker Fransa deplasmanında Nanterre’i yenerek 2003-2004 yılından bu yana normal sezon gruplarında 1.olan ilk Türk takımı olurken (o yıl Efes Pilsen mütevazı bir kadroyla Oktay Mahmuti önderliğinde bu başarıyı gerçekleştirmişti), Galatasaray Liv Hospital deplasmanda Bayern Münih’e yenilerek grubu geçen hafta garantilediği gibi 2.tamamladı. Anadolu Efes ise Euroleague’in en formda takımı Real Madrid’e farklı kaybetmesine rağmen Zalgiris’in Brose deplasmanında kazanmasıyla mucizevî biçimde 4.olarak adını Top 16’ya yazdırdı. Geçen sezonun finalistleri Olympiakos ve Real Madrid ise ilk tur gruplarını namağlup lider bitirerek bu sezon da zirveyi zor bırakacaklarının sinyalini verirken Fenerbahçe Ülker’den Bojan Bogdanovic ilk tur gruplarının en skorer oyuncusu oldu. Her grupta ilk 4 sırayı alan takımların Top 16’ya yükselerek 8 takımlı 2 grubu oluşturduğu sistemde gruplar şu şeklide oluştu:

Gruplar

Şimdi de gruplara kısaca göz atalım:

E Grubu: Muhteşem Üçlü

İlk tur gruplarını lider bitiren Olympiakos ve temsilcimiz Fenerbahçe’nin yanında Avrupa basketbolunun en büyük takımlarında Barcelona’nın da olduğu E Grubu’nda üst sıra mücadelesi oldukça çetin geçecek gibi görünüyor. İlk tur gruplarını namağlup bitiren son şampiyon Olympiakos bir adım öne çıkarken Fenerbahçe’nin de sürpriz bir mağlubiyet almadığı sürece liderliği zorlayacağını düşünüyorum. İlk turda 3 mağlubiyet alan Barcelona ise aşamalar ilerledikçe İspanya’daki Barcelona- Fenerbahçe maçında da gördüğümüz gibi tehlikeli olma potansiyeli yüksek bir takım. Kendi sahasında oynadığı maçlarda tempoyu yükselttiğinde hemen her takımla başa çıkabilecek Unicaja, her ne kadar ilk tur gruplarında kötü bir performans sergilese de turnuva takımı diyebileceğimiz Panathinaikos ve eski günlerinden uzakta da olsa D Grubu’nu 2.tamamlayan Laboral bir yandan ilk 3’ü zorlarken bir yandan da 4.lük için kıran kırana bir mücadele verecekler.

Fenerbahçe'de normal sezon boyunca en istikrarlı oyunculardan  Bjelica

Fenerbahçe’de normal sezon boyunca en istikrarlı oyunculardan Bjelica

Fenerbahçe için ayrı parantez açmak gerekirse, ilk tur gruplarında oldukça yüksek bir performans gösteren Fenerbahçe Ülker’de koç Obradovic başta olmak üzere bütün ekibi tebrik etmek gerekiyor. Sezona yepyeni bir kadro ve koçla başlayan Fenerbahçe belki de hakkında birçok soru işareti bulunmasına karşın, ilk haftalardan itibaren Obradovic’in ilk dakikadan son dakikaya kadar yüksek savunma direncine ve oyunun her iki kısmında da takım halinde mücadele etmeye dayalı oyun felsefesini başarıyla sahaya yansıttı ve kısa sürede rakiplerin korkulu rüyası oldu. Tabiî ki bu performansa karşın eksik noktalar da yok değil. Özellikle 5 numarada Vidmar ve Zoric’in istikrarsızlıkla beraber yetersiz kalması ve takımı organize eden bir oyun kurucu olmamasıyla beraber bunun için sürekli Preldzic’ten yararlanılması Fenerbahçe’nin şu anki sorunları. Bu iki sorun çözüldüğü takdirde rahatlıkla Final Four oynayabilecek Fenerbahçe’nin bu zorlu grupta alacağı 9-10 galibiyetle grubu ilk 2’de tamamlayacağını düşünüyorum.

Efes'in oyun kurucu yıldızı Jamont Gordon da son haftalardaki kötü gidişe engel olamadı

Efes’in önemli oyun kurucusu Jamont Gordon da son haftalardaki kötü gidişe engel olamadı

Anadolu Efes için ise olumlu şeyler söylemek oldukça güç. Eksik noktalara yerli rotasyonu çok zayıf olan ve yabancılardan da iyi verim alınamayan kadrodan ve bu kadroyu kuranlardan başlamak gerekiyor. Geçen sezonun önemli skorerleri Farmar ve Vujacic’in yerini  Hopson ve Planinic ile doldurmaya çalışan Efes’te takıma asıl ruhu veren Kerem Tunçeri ve Sinan Güler gibi oyuncuları kaybetmenin bedeli çok daha ağır olabilirdi. Sezon başında belki de iyi bir kariyeri olması nedeniyle büyük umutlarla transfer edilen Zoran Planinic’in ise grup aşamasında ne kendisi oynayarak ne de takımı organize ederek takıma yarardan çok zarar verdiğini düşünmekteyim. 2000’lerin ortasında harikalar yaratan Oktay Mahmuti’nin Efes’inin her zaman yerli kadrosunda önemli oyuncular barındırdığını ve savunma odaklı gerçek bir mücadele ruhuyla oynadığı hatırlandığında, Oktay Mahmuti’nin bir an önce bu ruhu ve oyun düzenini takıma aşılaması gerekiyor. Belki de Planinic’in gönderilmesi ,son maçta sahaya karakter koyan nadir oyunculardan biri olan Doğuş’a daha çok süre verilmesi ve işler kötü gittiğinde takımı toparlayacak bir saha içi lider bulunması bunun için bir başlangıç olabilir. Anadolu Efes’in biraz daha takım halinde ve sahaya karakter koyarak oynadığı takdirde gruptan çıkma ihtimali var ancak aksi halde Top 16’da geçen sene Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın düştüğü duruma Efes’in de düşmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

gsel3_7KZ4L

Kritik anlarda enerjisiyle takıma katkı yapan genç pivot Furkan Aldemir

F Grubu: Aslan Çeyreği Görür

Diğer temsilcimiz Galatasaray’ın yer aldığı F Grubu’nda ise ilk tur gruplarında her takımı deyim yerindeyse buldozer gibi ezen Real Madrid 1.lik için en büyük aday. Euroleague’de Final Four oynamaya alışmış CSKA Moskova ve D Grubu’nu sessiz sedasız 8 galibiyetle 1.tamamlamış Maccabi de Real Madrid’i zorlayabilecek takımlar olarak göze çarpıyor. Euroleague’de yeni olmasına karşın özellikle kendi sahasında tehlikeli olan Bayern Münih ve Kuban’ın ise 4’e girme konusunda kağıt üzerinde daha favori gözüken Galatasaray ve Zalgiris’i sonuna kadar zorlama ihtimali oldukça yüksek.

Ergin Ataman’ın antrenörlüğünde iskelet kadroyu koruyup ciddi takviyelerle derinleştiren Galatasaray özellikle 3.maçtan sonra muhteşem bir grafik çizerek grubu 2.tamamlamayı başardı. Şanssız sakatlıklara rağmen gelen bu başarıda elindeki bir anda daralan kadroyu oldukça efektif kullanan usta koç bu başarıda önemli bir tebriği hak ediyor. Saha içi lideri Arroyo’nun iyi gününde olduğunda takımı bir üst seviyeye çıkarması, kötü gününde olduğunda ise onun açığını son zamanlarda müthiş bir form grafiği yakalayan Ender ve Macvan’ın gibi oyuncuların kapatmasıyla Galatasaray Top 16 öncesi oldukça iyi sinyaller verdi. Maç içinde zaman zaman oyundan düşen Galatasaray’ın mücadeleci oyunu 40 dakikaya daha iyi yayması ve lider oyuncuların suskun olduğu günlerde Cenk,Furkan,Domercant gibi ekstra oynayabilecek oyuncuların devreye girmesi halinde grubu en kötü ihtimalle 3. tamamlayarak çeyrek final oynayacağını düşünüyorum.

Turkish Airlines Euroleague’de Top 16 maçları 2-3 Ocak’ta başlayacak. Fenerbahçe Olympiakos, Anadolu Efes ise Barcelona karşısında zorlu deplasmanlara giderken Galatasaray Maccabi Tel Aviv’i ağırlayacak. Temsilcilerimize başarılar diliyoruz.

Leave a Reply