2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası 4-22 Eylül tarihleri arasında Slovenya’nın ev sahipliğinde tamamlandı. Fransa’nın Tony Parker liderliğinde şampiyon olduğu turnuvada Litvanya gümüş, İspanya ise bronz madalya kazanırken Millilerimiz turnuvaya ilk turdan veda etti. Baştan sona kadar heyecan fırtınası içinde geçen turnuvanın enlerine bir göz atalım.

En iyi 5

Marc Gasol: Son 2 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı kazanan İspanya, bu turnuvaya gelirken eksikleriyle dikkat çekiyordu. Pivot pozisyonunda yıllardır takımın liderliğini yapan Pau Gasol ve yıldız şutörü Navarro’dan yoksun olan İspanya’da Ibarka’nın da eksikliğiyle pota altında bütün yük Marc Gasol’e kalmıştı. Hem savunmada hem hücumda pota altını turnuva boyunca domine eden ve abisinin yerini büyük oranda dolduran Marc Gasol, İspanya’nın bronz madalya almasında önemli rol oynadı.

Nicola Batum: Fransa’nın atlet oyunculardan oluşan kadrosuyla sergilediği göze hoş gelen oyununun en önemli parçalarında biri olan Portlandlı yıldız, turnuva boyunca kritik anlarda sorumluluk alma konusunda Parker’a yardım ederken savunmada da birçok defa pota altını kararttı. Finalde Litvanya’yı adeta tek başına yıkan Batum, Fransa’nın en önemli oyuncularından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bojan Bogdanovic: Fenerbahçe’nin Hırvat yıldızı, Hırvatistan milli takımının da en önemli şutörü Bojan Bogdanovic, turnuvada hemen her maçta mükemmel performans gösterdi. Turnuva boyunca pota altında istikrarı yakalayamayan, oyun kurucu pozisyonunda ise Ukic’in 2 ucu keskin bıçak misali zaman zaman kahramanlaşıp zaman zaman takımı yakma noktasına geldiği maçlarda kritik anlarda eli titremeden soktuğu şutlarla Bogdanovic, Hırvatistan’ın 18 yıl aradan sonra yarı final oynamasında en büyük pay sahibi oldu.

Goran Dragic: Turnuvada çeyrek finale kadar müthiş bir performans gösteren ev sahibi Slovenya’nın en formda oyuncusu şüphesiz Goran Dragic’ti. Phoenix Suns forması giyen yıldız şutör, taraftarın da etkisiyle maçlarda 2 kat fazla efor sarf ederken İtalya karşısında 22, Yunanistan karşısında attığı 28 sayıyla adeta bir sayı makinesi gibiydi. Çeyrek finalde Fransa karşısında tek başına direnen Dragic her ne kadar Slovenya yarı final oynayamasa da en iyi 5’imize girmeye hak kazandı.

MVP: Tony Parker

Şampiyona öncesinde şampiyonun Fransa, MVP’nin ise Tony Parker olacağına kanaatimce çoğunluk inanmazdı. Her ne kadar her Avrupa Şampiyonası’nda iyi dereceler alsa da bir türlü şampiyonluğa ulaşamayan Fransa, bu kez atlet oyuncularıyla sert savunma yapıp ve hücumda da tempolu bir oyun izletirken bu takımın yıllardır lideri olan Tony Parker bir liderden beklenebilecek her şeyi yaptı. Grup aşamalarından itibaren her maçta üstün bir performans sergileyen tecrübeli oyuncu bazı maçlarda takımının sayı bulmakta zorlandığı anlarda uzun süre tek başına skor yükünü üstlenirken eleme aşamasında iyice devleşti. Çeyrek finalde Slovenya karşısında 27,yarı finalde İspanya karşısında ise 32 sayıyla oynayan San Antoniolu yıldız en değerli oyuncu ödülünü fazlasıyla hak etti.

Parker Vidmar'ın üzerinden turnike atyor.

Parker Vidmar’ın üzerinden turnike atyor.

 

Turnuvanın sürprizi: Finlandiya

Avrupa Basketbol Şampiyonası’na en son 1995 yılında katılan ve kayda değer bir başarısı olmayan bu küçük kuzey ülkesinin basketbol takımı turnuva öncesi insanların çoğu tarafından bilinmiyordu bile. Slovenya’ya gelirken turnuvadaki öncelikli hedefi 2.tura çıkmak olan Finlandiya, ilk tur gruplarında herkesi şaşkınlığa uğratan bir performans gösterdi. Yetenekleri sınırlı olsa da mücadele güçleri diğer bütün takımlardan yüksek olan ve her oyuncusu sahaya 40 dakika boyunca yüreğini koyduğu Finlandiya, ilk tur gruplarına Milli takımımızı yenerek başladıktan sonra İsveç’i ve Rusya’yı(2 uzatma sonunda) yenen Finlandiya,  grubun son maçında turnuvanın favorilerinden Yunanistan’ı yenerek grupta 2.oldu ve birçok otoritenin beğenisini kazandı. Mücadele güçleriyle beraber yaptığı sert savunmayla ve havaya girdiklerinde Koponen’in liderliğinde yakaladığı müthiş üçlük yüzdeleriyle dikkat çeken Finlandiya 2.turda İspanya ve Hırvatistan’a mağlup olurken son maçta ev sahibi Slovenya’yı yenerek grubu 5. tamamladı ve gönüllerin şampiyonu oldu.

Fin oyuncular 2.tura çıkmanın büyük sevinci içinde.

Fin oyuncular 2.tura çıkmanın büyük sevinci içinde.

Hayal kırıklığı

Bunu yazmayı hiç istemezdim ama maalesef turnuvadaki en büyük hayal kırıklığı büyük beklenti içinde olduğumuz 12 Dev Adam’dı. İlk tur gruplarını kolay şekilde geçmeyi bekliyorduk, hatta koç Tanjevic de ilk turun kolay geçileceğini düşünerek takımı hazırlarken ileriki turları göz önünde bulundurduğunu söyledi turnuva sonrasında. Ancak bunun ne kadar büyük hata olduğu, ilk maçta alınan sürpriz Finlandiya yenilgisinden sonra ortaya çıktı. Turnuvada oynadığı 5 maçta da hiçbir varlık gösteremeyen ve sadece İsveç’i mağlup edebilen mililerimizin en büyük sıkıntısının oyun kurucu eksikliği olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin yıllardır en iyi oyun kurucusu Kerem Tunçeri’yi kadroya almayan, genç yıldız Kenan Sipahi’yi son anda eleyen Tanjevic bir anlamda kendi sonunu kendi hazırladı. Turnuva boyunca birçok sistem deneyen, zaman zaman Sinan Güler’den oyun kurucu yaratmaya çalışan Sırp antrenör turnuva takımı turnuvaya iyi hazırlayamamasının ve oyun kurucu pozisyonundaki eksikliği sonucunda gelen felaketin sorumlusu olarak görevinden istifa etti. Kamuoyunda yeni koç için en büyük aday Ergin Ataman, ancak ben Oktay Mahmuti’nin milli takım için en iyi seçim olacağını düşünüyorum.

12 Dev Adam turnuvaya 3.maç sonunda veda etti.

12 Dev Adam turnuvaya 3.maç sonunda veda etti.

2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası 4-22 Eylül tarihleri arasında Slovenya’nın ev sahipliğinde tamamlandı. İlk kez Avrupa Şampiyonluğuna ulaşan Fransa’yı tebrik ediyor, milli takımımızın en kısa sürede şu anki kaosu atlatıp düzlüğe çıkmasını ümit ediyoruz.

Leave a Reply