Eski adıyla Efes Pilsen World Cup, yeni adıyla ise Spor Toto World Cup turnuvası İstanbul’da 23-25 Ağustos tarihlerinde 11.kez düzenlendi. A Milli Basketbol takımımız için Slovenya’da yapılacak Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi son prova niteliği taşıyan turnuvaya, Millilerimizin dışında Sırbistan, Hırvatistan ve Belçika katıldı. 12 Dev Adam’ın en önemli parçalarından Ersan İlyasova ve Ömer Aşık’ın da katılımıyla hazırlık döneminin ilk kısmına oranla oldukça iyi bir görüntü çizen devler ilk 2 maçta Belçika ve Hırvatistan’ı farklı mağlup ederken finalde Sırbistan’a 6 sayı farkla kaybederek turnuvayı 2.tamamladı. Şimdi de 12 Dev Adam’ın maçlarına kısaca göz atalım.

Devlerin tecrübeli yıldızı Hidayet ilk maçta 11 sayıyla oynadı.

Devlerin tecrübeli yıldızı Hidayet ilk maçta 11 sayıyla oynadı.

Kolay Başlangıç

A Milli Takımımız turnuvanın ilk maçında Belçika ile karşılaştı. İlk çeyreğin ortasından itibaren oyuna ağırlığını koyan 12 Dev Adam savunmasıyla Belçika’ya kolay sayı şansı tanımazken hücumda da Ersan ve Kerem Gönlümle etkili oldu ve ilk çeyreği 19-15, devreyi de 36-25 önde kapattı.3. çeyrekte de üstün oyununu sürdüren devler farkı daha da açarak son çeyreğe 53-36 önde girdi. Son çeyrekte oyun disiplininden kopan rakibi karşısında rahat bir oyun sergileyen Milli Takımımız, maçtan 77-53 galip ayrılarak turnuvaya iyi başladı. NBA’de mücadele eden yıldızımız Ersan İlyasova ise 19 sayı ile maçın en skorer oyuncusu oldu.

Turnuvanın giriş maçında Belçika karşısında farklı galip gelen 12 Dev Adam, her ne kadar kendisinden zayıf bir rakiple oynasa da, oynadığı oyunla hazırlık dönemindeki ilk maçlardan çok daha farklı bir görüntü çizdi. Kampın ilk döneminde kadroda eksikler olmasının da etkisiyle oyun düzenini oturtamayan ve özellikle de savunmadaki düşük direncin etkisiyle farklı mağlubiyetler alan A Milli Takımımız turnuvanın ilk maçında kendisine 2006 ve 2010 Dünya Şampiyonaları’nda büyük başarı kazandıran savunmasını bu maçta başarıyla uyguladı ve hücumdaki organize oyununun da etkisiyle mücadeleden kolayca galip ayrıldı.

Ersan İlyasova 2 Hırvat arasında sayı bulma mücadelesinde.

Ersan İlyasova 2 Hırvat arasında sayı bulma mücadelesinde.

Hırvatlar’a Farklı Tarife

Turnuvanın 2.maçında ise rakip Avrupa basketbolunun önemli takımlarından Hırvatistan’dı. İlk yarısı dengede geçen maçta rakibine oranla biraz daha etkili gözüken devler Oğuz Savaş’ın etkili oyunuyla ilk periyodu 17-13 önde geçerken ilk yarı da 35-31 milli takımımızın üstünlüğüyle tamamlandı. 3.çeyrekten itibaren ise iyi uyguladığında hiçbir rakibe geçit vermeyen savunmasıyla farkı açan 12 Dev Adam hücumda da henüz 18 yaşında olan Kenan Sipahi’nin basketleriyle son 10 dakikaya 60-41 önde girdi. Son periyotta da ciddiyetini koruyan Türkiye maçtan 81-52 galip ayrılarak ilk 2 maçını kazanan Sırbistan’la final oynamaya hak kazandı. Bu maçta da Belçika maçında olduğu gibi kırılma anında savunmasıyla üstünlüğü sağlayan devler hücumda da skoru başarıyla paylaşarak Avrupa Şampiyonası öncesinde bir iyi sinyal daha verdi.

 

Doğuş  atletik özellikleriyle kadrodaki son forma için en büyük adaylardan.

Doğuş atletik özellikleriyle kadrodaki son forma için en büyük adaylardan.

Finalde Nefesimiz Yetmedi

Turnuvanın finalinde ise rakip, Avrupa’nın en önemli ekollerinden biri olan Sırbistan’dı. Devlerin iyi savunmayla başladığı ilk çeyrekte Sırbistan 5.dakikadan sonra toparlandı ve Katic’in sayılarıyla oyuna dengeyi getirirken ilk çeyrek 18-18 eşitlikle tamamlandı. 2.çeyrekte oyuna hakim olan Sırbistan bir ara farkı 7 sayıya kadar çıkarsa da oyun kurucularımızın periyot sonunda devreye girmesiyle farkı kapattık ve Sırbistan soyunma odasına 42-40 önde gitti.

3.çeyreğin büyük kısmında da oyunda Sırbistan hakimiyeti vardı. Millilere kolay sayı şansı tanımazken hücumda da Krstic ve Katic’le etkili olan Sırplar son 10 dakikaya 62-52 önde girdi. Son periyotta zaman zaman silkinen devler bir ara farkı 4 sayıya kadar indirse de soğukkanlı oyununu sürdüren Sırbistan maçtan 78-72 galip ayrılarak Spor Toto World Cup 11’i şampiyonlukla tamamladı. Sırbistan’ın bir dönem NBA’de de forma giymiş yıldız pivotu Nenad Krstic ise en değerli oyuncu(MVP) ödülüne layık görüldü.

Kabul etmek gerekir ki Sırbistan şu anda turnuvaya en hazır takımlardan biri ve 12 Dev Adam her ne kadar son maçta şampiyonluğu kaybetse de bu turnuvada gösterdiği performanstan dolayı alkışı hak ediyor. Ersan ve Ömer Aşık’ın da katılımıyla Avrupa Şampiyonası’na hazır hale gelen kadronun savunma direncini üst düzeyde tuttuğu takdirde Avrupa Şampiyonası’nda önü oldukça açık.Şu anda 14 kişi olan 4 oyun kurucuya sahip kadrodan çıkarılacak son 2 oyuncudan birinin Doğuş-Kenan Sipahi ikilisinden birinin olacağını ve diğerinin ise Serhat Çetin olacağını tahmin ediyorum. Takımın gösterdiği performans göz önüne alındığında  hangi 2 kişi çıkarılırsa çıkarılsın yazık olacağı aşikar.

Avrupa Şampiyonası’na 1 hafta kala başarılar 12 Dev Adam!

Leave a Reply