Devler Akdeniz’i Fethetti

Ülkemizin ev sahipliğini yaptığı 17. Akdeniz Oyunları, 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin’de yapıldı. Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin katıldığı, Akdeniz ülkeleri arasında toplumsal ve kültürel dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlayan oyunlar, 32 kategoride 21 ülkenin katılımıyla düzenlendi. Basketbolda genel olarak genç oyunculardan kurulu, Ersan, Ömer Aşık, Semih Erden gibi as oyuncularından yoksun kadrosuyla mücadele eden 12 Dev Adam altın madalyaya ulaşarak ülkemize büyük bir mutluluk yaşattı.

Oğuz Savaş pota altında turnuva boyunca oldukça etkiliydi.

Oğuz Savaş pota altında turnuva boyunca oldukça etkiliydi.

Grup Aşaması:Isınma Turları

Gruplarda, A Grubu’nda Cezayir,Mısır ve Makedonya ile mücadele eden millerimiz ilk maçında Cezayir ile karşılaştı. Karşılaşmanın ilk çeyreğinde zorlanan 12 Dev Adam, Serhat Çetin ‘in etkili oyunuyla 2.periyottan itibaren kontrolü ele geçirdi ve ilk yarıyı 44-32 önde kapattı.2. yarıda Melih Mahmutoğlu’nun 3 sayı çizgisi gerisinden yüzdeli oyunuyla farkı giderek açan Türkiye, maçtan 97-68’lik galibiyetle ayrılarak oyunlara iyi başladı.

2.maçta ise rakip Mısır’dı. Karşılaşmada ilk dakikadan itibaren iyi savunma yapan devler skor üstünlüğünü ele geçirdi ve ilk çeyreği 23-13, devreyi de 39-25 önde kapattı. 2.yarıda da üstün oyununu sürdüren millilerimiz, Mısır’a geri dönüş şansı vermedi ve mücadeleden 86-66 galip ayrılarak yarı finale yükselmeyi garantiledi. Bu maçta takım olarak iyi oynayan 12 Dev Adam özellikle  Melih Mahmutoğlu ve Doğuş Balbay, Eylül’deki Avrupa Basketbol Şampiyonası için yeni koça önemli mesajlar gönderdi. Gruptaki son maçında, 1.yi belirleyecek maçta, Makedonya ile karşılaşan devler maç boyunca kontrolü elinde tutarken agresif savunmasıyla potasında sadece 57 sayı gördü ve maçtan 77-57 galip ayrılarak sadece yarı finale yükselmekle kalmadı , aynı zamanda bundan sonraki rakiplerine savunmasının kaya gibi olduğu mesajını gönderdi.

Tunus karşısında 2.yarıda oldukça zorlandık.

Tunus karşısında 2.yarıda oldukça zorlandık.

Zorlu Yarı Final

A Grubu’nu 1. Bitiren A Milli Takımımız yarı finalde Tunus ile karşılaştı. Karşılaşmanın ilk yarısında rakibine üstünlüğünü kabul ettiren 12 Dev Adam, grup aşamasındaki maçlarda olduğu gibi agresif savunmasıyla ilk yarıyı 43-33 önde kapattı. Karşılaşmanın 2.yarısında ise bu oyununu devam ettiremeyen milliler, Tunus’un farkı kapatmasına engel olamadı ve son çeyreğe girerken fark 3 sayıya indi:56-53. Son çeyreği kıran kırana geçen mücadelede tecrübesini ortaya koyan Türkiye, maçtan 77-69 galip ayrılarak finalde Sırbistan’ın rakibi oldu. 25 sayıyla oynayan Oğuz Savaş, maçın yıldızı olurken, devlerimiz bir kez daha altın madalya için ne kadar kararlı olduğunu ve kritik anlarda karşısına çıkan sorunları ne kadar iyi çözebildiğini gösterdi.

Barış Ermiş dışarı çıkan bir topu kurtarma çabasında.

Barış Ermiş dışarı çıkan bir topu kurtarma çabasında.

Son Kurban Sırbistan

Finalde ise millilerimizin rakibi as oyuncularından yoksun olmasına rağmen, Avrupa basketbolunun en önemli ekollerinden biri olan Sırbistan’dı. Bu maçta da 2.çeyrekten itibaren kontrolü eline alan 12 Dev Adam, sert savunmasını devreye soktuğu 2.periyodu, 45-28 önde kapattı.Seyircisini de arkasına alan devler, son çeyreğe 15 sayı önde girerken maçtan da 79-62 galip ayrıldı ve Akdeniz Oyunları şampiyonu olarak ülkemizde düzenlenen turnuvalarda başarılı olma geleneğini sürdürdü.

Bu zafer, A Milli Basketbol Takımımız için sadece bir Akdeniz Oyunları şampiyonluğu değil, Eylül ayında düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası için önemli bir gösterge oldu. Her ne kadar takımlar bu turnuvada as oyuncularını kullanmasa da, milli takımımız agresif savunmasıyla ve kazanma hırsıyla, Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesinde oldukça iyi sinyaller verdi. Millilerin Avrupa Şampiyonası’ndaki kadrosunun bu kadrodan 6-8 oyuncuyla beraber Ersan, Ömer Aşık, Emir Preldzic gibi as oyunculardan kurulu olacağını düşünürsek, geçirilebilecek iyi bir madalya dönemiyle beraber Avrupa Şampiyonası’nda madalya ihtimalimiz hiç de düşük gözükmüyor. 12 Dev Adam’ı bir kez daha kutluyor gelecek turnuvalarda başarılar diliyoruz.

Leave a Reply