1)Fenerbahçe’de futbolcu olarak 1988-1989, 1995-1996 Sezonlarında Süper Lig; 1990’da Süper Kupa; 1989, 1992 yıllarında Başbakanlık kupalarını kaldırmıştır.

2)Yine Fenerbahçe’de 1988-1989(29 gol), 1991-1992(25 gol), 1994-1995(27gol) Sezonlarını gol kralı olarak tamamlamıştır.

3)3 Mayıs 1989… Türkiye Kupası çeyrek final Galatasaray-Fenerbahçe maçı… İlk yarı bitmiş, Galatasaray 3-0 önde. İkinci yarı Aykut Kocaman sıfır diye tabir edilebilecek bir noktadan vuruşla perdeyi açmış ve Fenerbahçe Hasan Vezir’in de 3 golüyle maçı 4-3 kazanmış, Galatasaray’ı kupada saf dışı bırakmıştır.

4)8 Kasım 1992… Galatasaray-Fenerbahçe maçı… Fenerbahçe kötü gitmektedir. Hafta içi Avrupa’da maçlar oynanmış, Galatasaray deplasmanda E. Frankfurt 1-0 yenmiş; Fenerbahçe Çekoslovakya temsilcisi Sigma Olomouc’a 7-1 yenilmiş ve maçtan sonra yönetim istifa etmiştir. Galatasaray maça bariz favori olarak çıkmıştır; ancak Fenerbahçe Aykut Kocaman’ın golüyle Galatasaray’ı deplasmanda 1-0 mağlup etmiştir.

Aykut Kocaman futbolculuk dönemlerinden bir maçta sevinç yaşarken

5)5 Mayıs 1996… 1995-1996 Sezonunun bitimine 2 hafta kala Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşması… Fenerbahçe 7 yıldır şampiyon olamamış. Trabzonspor ise 12 maç üst üste kazanmış ve şampiyonluğun en önemli adayı konumuna yükselmiştir. Trabzonspor Fenerbahçe’nin 1 puan önündedir. Trabzonspor’a 1 puan yetmesine rağmen maçın ilk dakikalarından itibaren Fenerbahçe kalesine yüklenmiş ve golü bularak 1-0 öne geçmiştir. Oğuz’un golüyle Fenerbahçe beraberliği yakalamıştır. 80’de tezahüratlara konu olan Aykut Kocaman’ın golü gelmiştir. Fenerbahçe 10 dakika daha dayanmış ve artık ipleri eline almış, bırakmamış ve sezonu şampiyon olarak tamamlamıştır. Bu golle Aykut Kocaman Fenerbahçe tarihine adını büyük harflerle yazdırmış, Trabzonspor’un şampiyonluk serisinin kapanıp bir daha açılmamasına sebebiyet vermiştir; ancak bunlardan daha önemli olan bir durum vardır, maç sonu Trabzonsporlu bir taraftar hayatını kaybetmiştir, Aykut Kocaman bu olaya ithafen şu sözleri söylemiştir: “Keşke bu maçı almasaydık da o vatandaş ölmeseydi, bütün bir sezonun emeğini böyle maçlara bağlıyorsunuz, Trabzonsporlu arkadaşlar için üzülüyorum.” Dönemin ‘Medyatik Başkan’ı Ali Şen bu duruma çok sinirlenmiş ve sezon sonu şampiyonluktan sonra Aykut Kocaman’ı takımdan kovmuştur. Ancak Aykut Kocaman Fenerbahçe’lidir ve bu gidişin bir de dönüşü olacağının bilincindedir…

6)1 Ekim 2005… Konyaspor-Fenerbahçe maçı… Aykut Kocaman Konyaspor teknik direktörüdür. Konyaspor, 18. dakikada Ceyhun’un; 31. dakikada Murat Hacıoğlu’nun golleriyle ilk yarıyı 2-0 önde kapatmıştır. İkinci yarıda 70. dakikaya kadar Konyaspor skoru korumuştur; ancak 71. dakika maçın hakemi Özgüç Türkalp, Anelka’nın bariz elle attığı golü vermiş ve bu golden sonra Konyaspor 3 gol daha yiyerek maçı 4-2 kaybetmiştir. Aykut Kocaman maçtan sonra futbolcularıyla yaptığı toplantıda şu sözleri söylemiştir: “Arkadaşlar artık bu sistemden, bu düzenden bıktım. Bu sistem, bu düzen düzelmek için bir kurban istiyor. Madem sistem kurban istiyor, şu andan itibaren teknik direktörlüğü bırakıyorum.”

7)2009-2010 Sezonu başlangıcı… Ve Aykut Kocaman Fenerbahçe’ye sportif direktör olarak geri dönmüştür. Kendisi de, Fenerbahçe’liler de bu işin artık sportif direktörlükle kalmayacağının farkındadır…

8)2009-2010 Sezonunda Fenerbahçe teknik direktörü Christoph Daum şampiyonluğu son maçta Bursaspor’a kaptırmış ve takımdan gönderilmiştir. Bunun üzerine Aykut Kocaman teknik direktörlüğe getirilmiştir. Yıllar önce gönderildiği Fenerbahçe’ye tamamen geri dönmüştür artık ‘Aykut Hoca’ olarak.

9)2010-2011 Sezonu Aykut Kocaman için kötü başlamıştır. Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Young Boys’a; UEFA Avrupa Ligi ön elemesinde PAOK’a elenmiş, Türkiye Kupası’nda da gruptan çıkamamıştır. Ancak taraftarlar Aykut Kocaman’ı ‘Kocaman Umutların Sahibi’ olarak nitelemiş ve onun arkasında durmuşlardır.  Ligde sezonun ilk yarısı bitmiştir ve Fenerbahçe ilk yarıyı lider Trabzonspor’un 9 puan gerisinde tamamlamıştır. Sezonun ikinci yarısı Antalyaspor maçı ile başlamıştır. Maçta yine Fenerbahçe çok iyi bir oyun sergileyememiştir. Gökhan Gönül’ün orta sahadan sürüp vurduğu top Fenerbahçe’ye hayat öpücüğü, direnç çiçeği olmuş ve Fenerbahçe maçı 1-0 kazanmıştır.  Bu maçtan sonra Fenerbahçe kalan 16 maçta 15 galibiyet 1 beraberlik alarak sezonu şampiyonlukla tamamlamıştır. Aykut Kocaman artık şampiyondur ve Fenerbahçe’de hem futbolcu hem teknik direktör olarak şampiyonluk yaşayan ilk kişi olmuştur.

10)3 Temmuz 2011… Fenerbahçe tarihinde unutulması imkânsız bir gündür 3 Temmuz. Bu günden sonra Fenerbahçe’de sadece paragraflar, yazılar 3 Temmuz ile başlamamış, tarih 3 Temmuz öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılmıştır. Fenerbahçe süreç içerisinde emeğine sahip çıkmış, hem fiziksel hem de psikolojik olarak belki de tarihin en iyi direnişini göstermiştir. Bu durumda en büyük pay sahiplerinden biri de Aykut Kocaman’dır. Aykut Kocaman karakteriyle, dik duruşuyla, kendisinin ve futbolcularının sonuna kadar emeğine sahip çıkmasıyla direnişe güç katmıştır. Süreç içerisindeki bir basın toplantısında şöyle sorar: “Alex’in 28 golü ne olacak? Emre’nin, Gökhan’ın, Santos’un çırpınması ne olacak?” Yine bir başka basın toplantısında: ” Biz sahada kanırta kanırta şampiyon olduk.” diyerek Fenerbahçe’ye güç katmış ve umut aşılamıştır.

11)7 Temmuz 2011… 3 Temmuzzede ve yeni transferlerden Sezer Öztürk ve Emenike’nin soruşturması sona ermiş, kampa katılmışlardır. Kampa geldikleri gece tüm takım, malzemecisinden kaptanına, Aykut Kocaman önderliğinde onları beklemektedir. Her biri teker teker sarılarak kampa katılmışlardır. Aykut Kocaman bir kez daha liderliğin, takım olma olgusunun ne olduğunu gözler önüne sermiştir.

12)2011-2012 Sezonu… Fenerbahçe 3 Temmuz ile büyük bir yıkıma uğramıştır. Takım büyük maddi sıkıntılar içindedir. Şampiyon kadrodan Lugano, Santos ve Niang; yeni transferlerden de Emenike takımdan ayrılmak zorunda kalmıştır. Sezon büyük zorluklarla başlamıştır. Aksine Galatasaray’da güçlenerek başlamıştır sezona. Ancak Fenerbahçe ve Aykut Kocaman pes etmez, sonuna kadar savaşmak zorundadırlar.  Öyle de olur, Fenerbahçe sezon sonu şampiyonluğu 1 golle kaçırmıştır. 30 yıllık Türkiye Kupası hasretine de son vermiştir. Sezonun son maçı olan Türkiye Kupası finalinden sonra Aykut Kocaman tribünlere çağrılır. Aykut Kocaman tribünlerin önüne gelir ve eğilerek selam verir. Adeta vefasını gösterir taraftara. Taraftarlardan da şu ses yükselir: “Sen bizim kocaman gururumuzsun!”

 

Aykut Kocaman bir maçın ardından taraftarın önünde eğilerek selamlarken

13)17 Kasım 2012… Eskişehirspor-Fenerbahçe maçı… Maç devam ederken Caner ile Eskişehirsporlu oyuncu Veysel Sarı bir mücadele sırasında yerde kalmışlardır. Maçın hakemi Fırat Aydınus, Caner’in söylediğini sandığı bir sözden dolayı kırmızı kartını göstermiş; ancak Caner ağzını açmamıştır. Fırat Aydınus, Veysel Sarı’nın söylediği ‘LAN’ lı cümleyi Caner’in söylediğini varsayarak daha maçın ilk dakikalarında Fenerbahçe’yi 10 kişi bırakmış ve maç 1-1 beraberlikle sonuçlanmıştır. Aykut Kocaman maçtan sonra şu açıklamayı yapar: “Birileri bize ceza verdi. 3 Temmuz’dan beri yapılmayan kalmadı. Bu kadar işkence olmaz. Haftalardır her şeyi içimize atıyoruz. Hep eziliyoruz. Artık yeter! O pozisyonda maçı terk edip gitmek geldi içimden. Sadece maçı değil; futbolu terk etmek istiyor insan.”

Aykut Kocaman ne Antu’cuların söylediği gibi yüz karası bir teknik direktör, ne de azınlıkta da olsa çok iyi bir teknik direktördür. Ancak Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin değeridir. Fenerbahçe için önemlidir. Yukarıdaki maddelerden sportif başarıları çıkardığımız zaman da geriye Aykut Kocaman’ın karakteri kalır. Bu karakter, söylene geldiği gibi ne Daum’un ayağını kaydırmak, ne de Alex’in kuyusunu kazmak gibi mühendisliklerle uğraşacak bir karakter değildir. Zaten bunları yapacak olsa Ali Şen tarafından kovulduğu zaman ya da Konyaspor’da hakkı gasp edildiği zaman yapması gerekirdi. İşte bu sebeplerden ötürü Aykut Kocaman, Fenerbahçe için değerdir ve değerlidir. Eğer bir gün kulüpten ayrılması elzem hale gelirse değerler yitirilmeden, ona ve Fenerbahçe’ye yakışacak şekilde ayrılmalıdır. Çünkü Aykut Kocaman, Fenerbahçe karakterinin oluşmasında başrol oynayanlardan biridir ve Aykut Kocaman’ın karakteri Fenerbahçe’nin karakteridir.

Leave a Reply

1 comment

  1. ALİ ÜNSAL

    baştan aşağı yanlış bilgilerle dolu bir yazı