Bilindiği üzere bir voleybol sezonunun daha sonuna geldik. Ligin ve olimpiyat elemelerinin sonlanmasıyla transfer çalışmaları başladı. Takımlar yeni kadrolarını hızla oluşturmaktalar. En atak davranan takım ise Galatasaray Medical Park. İtalya’nın başarılı milli pasörü Lo Bianco ilk yurtdışı deneyimini bu sezon Galatasaray’da yaşamıştı. Kaptan Lo Bianco birçok teklifi geri çevirerek Galatasaray ile sözleşmesini 2 yıl uzattı. Dünyanın en iyi orta oyuncularından Gioli’yi de renklerine katan Galatasaray, böylece gelecek sezon İtalya milli takımından ikinci oyuncu ile devam edecek. Galatasaray skorer oyuncusu Calderon’u da bırakmadı, sözleşmesini bir yıl daha uzattı. 2005 World Grand Prix, 2006 Dünya Şampiyonası ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda “en iyi smaçör” ödülünün sahibi olan Calderon Diaz, Küba milli takımın da oyuncusu. Böylece yeni sezonda yabancı kontenjanının daralacağı, sistemin 2+1’e dönüşeceği söylentileriyle beraber, Galatasaray tüm yabancılarını belirlemiş oldu. Galatasaray ayrıca geçtiğimiz sezon Dinamo Krasnodar forması giyen milli smaçör Neriman Özsoy’la anlaştı. Neriman ayrıca Londra vizesi alan kadronun gözdelerinden. Son olarak da Galatasaray Bayan Voleybol Takımı geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ta forma giyen orta oyuncu Sinem Barut’la anlaşmaya vardı.

Eczacıbaşı Zentiva, son 4 sezondur Vakıfbank Türk Telekom’da oynayan milli pasör Özge Kırdar Çemberci’yi 2 yıllığına renklerine bağladı. Londra vizesi alan kadroda yer alan başarılı pasör, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom ile 2011’de Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve turnuvanın ‘en iyi pasörü’ seçilmişti. Vakıfbank da Özge’nin gidişiyle doğan pasör ihtiyacını Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Naz Aydemir’le kapattı. Naz Aydemir’in Vakıfbank’a gitmesi Fenerbahçe camiasında büyük bir tepkiyle karşılandı. İç transferde Alman yıldız oyuncu Fürst, Sırp yıldız oyuncu Nikolic ve Polonyalı yıldız oyuncu Glinka ile sözleşme yeniledi. VakıfBank Türk Telekom, Sırbistan milli oyuncusu başarılı pasör çaprazı Jovana Brakocevic’i de transfer ederek kadrosunu zenginleştirdi. Aynı zamanda Japonya’nın yıldız oyuncusu Saori Kimura ile de anlaştı. Saori ile Asya voleybolunun hızlı oyunu da sonunda Türkiye’ye ulaşacak. Saori ve Naz’ın nasıl bir uyum sağlayacağı ise büyük merak konusu. 

Fenerbahçe Universal ise iç transferleri büyük ölçüde tamamladı. Naz Aydemir’i Vakıfbank’a kaptıran Fenerbahçe, o mevkiye milli oyuncu Nilay Özdemir’i transfer etti. Nilüfer Belediyesi’nin kaptanı başarılı smaçör Elif Onur’un ardından, İller Bankası’nda forma giyen başarılı smaçör Meryem Boz’u kadrosuna kattı. Ayrıca orta oyuncu mevkisi için Galatasaray’dan Gökçen Denkel Zop’la anlaşmaya vardı. Fenerbahçe’nin dış transferde ilk bombası ise Ankara’da olimpiyat elemelerinde de izlediğimiz Polonya’nın orta oyuncusu Berenika Okuniewska oldu. Fenerbahçe’nin ve diğer takımların transfer çalışmalarına devam edeceği görülüyor.

 

Leave a Reply