FİNAL FOUR’DA İLK GÜN

Dün RC Cannes Final Four’un ilk maçında İtalya temsilcisi Villa Cortese’yi 3-1 yenip, finale ismini yazdıran ilk takım olmuştu.

Sarı Meleklerimiz ise ilk maçlarında Rusya’nın Dinamo Kazan takımına karşı 3-1’lik galibiyet elde ederek finale isimlerini yazdırmışlardı. 2009-2010 sezonunda Fenerbahçe formasıyla Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan Dinamo Kazan oyuncusu Ekaterina Gamova, dün akşamki yarı final maçında sarı-lacivertli ekibe karşı mücadele etti fakat eski ekibini geçmeyi başaramadı ve Fenerbahçe Universal’in yeni yıldızı Kim Yeon Koung’un maçın en skorer oyuncusu olmasını engelleyemedi.

VE KUPA FENERBAHÇE UNIVERSAL’IN

2012 CEV Şampiyonlar Ligi’nde üçüncülük maçında İtalyan Villa Cortese’yi 3-1 yenen Rus Dinamo Kazan bronz madalyanın sahibi oldu. Karşılaşmanın setleri 25-13, 25-17, 24-26 ve 25-23 tamamlandı.

Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu ise Fenerbahçe Universal oldu. Şampiyonlar Ligi’nde önce Eczacıbaşı VitrA’yı eleyen, sonra da Vakıfbank Güneş Sigorta’yı altın sette geçen RC Cannes, finalde aynı başarıyı Bakü’de Fenerbahçe Universal karşısında gösteremedi. Fransa takımı Cannes bugün Sırp smaçörü Spasojević olmadan sahaya çıktı. Maç boyunca Fenerbahçeli taraftarlar Sarı Melekler’e destek verdiler ve sanki kendi sahalarında final oynuyorlarmış gibi hissettirdiler. Ayrıca maçtan önce bugün doğum günü olan Duygu Bal’ı yanlarına çağırarak doğum gününü kutladılar.

İlk sette Sarı Melekler adeta şov yaptı. Oyunun her aşamasında çok iyiydiler; takımın ve özellikle Kim’in servisleri, smaçları ve Cannes’ın orta oyuncularının blokta durdurulmasıyla farklı bir galibiyet kazandı Fenerbahçe Universal. Daha çekişmeli, baş başa giden bir ikinci set izledik, ama Fenerbahçe Universal 17-17’den sonra seti kopararak almasını bildi. Karşılaşmanın üçüncü seti büyük bir çekişmeye sahne oldu. Ben açıkçası Fenerbahçe’nin, özellikle bayan maçlarında çokça gördüğümüz iki seti aldıktan sonra maçı 3-2 verme sendromunu yaşar mı diye korkmuştum ama Sarı melekler mükemmel oyunlarıyla Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmayı bildiler. Üçüncü sette setin ortalarında Logan’ın smaç servisleriyle, setin sonunda ise Eda’nın servisleriyle son seti de 25-20 aldık. Maçın geneli itibari ile Fenerbahçe, orta oyuncularını iyi kullanması ile ün kazanmış Cannes’a iyi servisleri ile şans vermedi.  Bu yıl şampiyonlar ligine katılan tüm Türk takımlarını teker teker eleyen RC Cannes sonunda yine bir Türk takımına yenildi. Geçen yıl Vakıfbank’ın ve simdi de Fenerbahçe’nin kupayı almasıyla Türk voleybolunun ne kadar ileri bir seviyeye geldiğini tüm dünyaya gösterdik.

Geçen sene Final Four’a ev sahipliği yapan Fenerbahçe Universal üçüncülüğü elde etmişti. “Armanın Gururu Sarı-Melekler” diye adlandırılan kadın voleybolcular böylece Avrupa şampiyonluğunu da tatmış oldular. En değerli oyuncu Fenerbahçe’nin Güney Koreli smaçörü Yeon Koung Kim seçildi. Kim ayrıca en skorer oyuncu unvanını da elde etti. Sarı Melekler’in başarılı pasörü Naz Aydemir ise en iyi pasör seçildi.

Temsilcimizi “GazeteBilkent” ekibi olarak tebrik ediyor ve en güzel hediyeyi şampiyonluğu yaşayarak almış olan Duygu Bal’ın doğum gününü kutluyoruz.

Leave a Reply