Geçen yıl bir ilki gerçekleştirerek Voleybol Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Vakıfbank Türk Telekom Takımı bu yıl önce Eczacıbaşı Vitra’yı yenip diğer bir Türk takımını şampiyonadan eledi. Daha sonra Fransa temsilcisi Cannes’a altın sette şaşırtıcı bir şekilde yenilerek Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

Cannes’la ilk karşılaşmasını 3-0 alan temsilcimizin Cannes’da oynanan rövanş maçından biraz bahsetmek istiyorum. Setlerde 2-1 öndeyken üçüncü sette bir ara 6 sayı öne geçtik, ama Cannes o seti alıp 2-2 yaptı. 5. setten önce maçı yayınlayan kanal, kızlarımız arasındaki konuşmayı verdi; “Bu seti kaybetsek de altın set var kazanırız” diyorlardı.  5. Sette 12- 8 öne geçtik, 4 sayılık avantajı kaybedip, büyük bir şanssızlıkla iki kez maç puanını değerlendiremeyip maçı verdik. Çok heyecanlı bir altın set oynandı; iki takım da çok hırslıydı. Cannes’da Spasojevic ve Centoni, Vakıfbank’ta ise Glinka ve Nikoliç takımlarını sürükleyen isimlerdi. Kızlarımız altın sette 13- 9 öne geçtiler ve hepimiz maçın Vakıfbank lehine sonuçlanacağına emindik. Durum 13-10’a geldi ve Glinka dışarı vuruyordu. Bir sonraki sayıyı alıyordu Glinka ama yeterli değildi… Altın seti bitirebilecek ilk servisi atmak için Güldeniz, Glinka ile yer değiştiriyordu. Cannes’a karşı maçı bitirmek için gerekli fırsatları değerlendiremedik.  Gidip gelen sayılar sonrasında Cannes’ın kendi  sahasında oynamasının verdiği avantajla Altın seti de 18-16 kaybettik.

Maçın sonunda Kaptan Gözde’nin yüzündeki ifade olup bitene hala inanamadığını gösteriyordu. Cannes dörtlü finalin yolunu tutan taraf olmuştu. Temsilcimizin Tie-break setini de altın seti de uzatmalarda kaybetmesi çok sinir bozucuydu ve altın set kuralının çok tepki çekmesine sebep oldu. Çünkü bu kuralla beraber ilk maçta Cannes’ı 3-0 mağlup etmiş olmamızın hiçbir anlamı kalmamıştı.

Bir diğer temsilcimiz Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde daha önce ikinciliği ve üçüncülüğü bulunan Fenerbahçe Universal, Rabita Bakü’yü iki maçta da 3-0 la geçerek bu yıl yine şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olduğunu gösterdi.

CEV Cup çeyrek final rövanş maçında ise, Galatasaray Bayan Voleybol Takımı, Sırbistan’ın Kızılyıldız takımını 3-0 yenerek yarı finale yükseldi ve Tomis Constanta takımı ile eşleşti.


Azerbaycan’ın Başkenti Bakü´de 24-25 Mart’ta düzenlenmesi planlanan Avrupa Bayanlar Şampiyonlar Ligi dörtlü finallerinde Fenerbahçe Universal’ın rakipleri ise RC Cannes, Villa Cortese ve Dinamo Kazan oldu.

Vakıfbank Türk Telekom’un elendiği maçın altın setinin videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Heyecanı ve hırsı siz de hissedeceksiniz:

http://www.facebook.com/photo.php?v=188238967951715

Leave a Reply