Evet, bir hafta içinde bir Dünya Grand Prix sezonunu daha açıyoruz. Bu yıl, FIVB’nin verdiği kararla geçen yıla göre 4 takım daha eklenerek Grand Prix’te 20 takım yarışacak. İlk grup maçları, 2-4 Ağustos tarihleri arasında 5 farklı grupta oynanacak. Finaller ise 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında Sapporo’da (Japonya) oynanacak. Geçmişte bu organizasyonu 4 kez üstlenen Japonya, grup maçlarının ardından ilk 5 sırayı alan takımlarla beraber finallerde boy gösterecek.

Gözde yine takımımızın motivasyon bombası olmaya devam edecek ..

Gözde yine takımımızın motivasyon bombası olmaya devam edecek ..

Türkiye, 2 Ağustos Cuma günü başlayacak ilk hafta maçlarında Japonya, Cezayir ve Tayland ile C Grubu’nda karşılaşacak. Maçlar NTV Spor’dan izlenebilecek. 9-11 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacak 2. hafta maçlarında Çin, Arjantin ve Çek Cumhuriyeti ile I Grubu’nda, 16-18 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacak 3. hafta maçlarında ise İtalya, Dominik Cumhuriyeti ve Cezayir ‘O’ Grubu’nda yer alacak. Sultanlarımızın ilk etap maçları şu şekilde belirlendi:

 Tarih Salon
 02.08.2013 14:00 Ankara(Başkent) Türkiye Cezayir
 03.08.2013 17:00 Ankara(Başkent) Türkiye Tayland
 04.08.2013 17:00 Ankara(Başkent) Türkiye Japonya

 

Katılacak takımlar teker teker kadrolarını açıklıyorlar. Yıllardır dünya voleybolunun gözdesi olan birçok yıldızın bu yıl Grand Prix’te yer alamayacağını öğreniyoruz. Bu turnuvada, Rusya’nın Gamova’sı ve Sokolova’sı; ABD’nin de Logan Tom’u sahalarda boy göstermeyecek. İtalya takımında da Lo Bianco, Piccinini ve Simona Gioli gibi 3 büyük ismi izleyemeyeceğiz. Fenerbahçe Bayan takımında, geçen yıl iki Brezilyalı oyuncu görmüştük: Marianne Steinbrecher ve Paula Pequeno. Şanssızlıktır ki, ikisi de sakatlık geçirip sezonu erken kapatmışlardı. Bu yıl, Brezilya Grand Prix kadrosunda da yer almıyorlar bu yüzden. Paula, Grand Prix’te 8 kez şampiyonluğu gören bir efsaneydi. Brezilya takımında eksikliği hissedilecek diğer bir isim de pin-up kızı Jaqueline. Eklemeden geçmeyelim; Brezilya milli takımında Fernande Garay’ı bu Grand Prix’te Fenerbahçe oyuncusu olarak izleyeceğiz.

Fernande Garay artık bir Sarı Melek !

Fernande Garay artık bir Sarı Melek !

Bu yıl bizim kadromuzda da birçok eksik var. Kaptan Esra Gümüş Kırıcı dizindeki sakatlığın devam etmesi yüzünden Grand Prix kadromuzda yer alamayacak. Onun yerine Neslihan kaptan olarak görev alacak. Sezonun bitmesiyle libero Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu da milli takıma veda ettiğini açıklamıştı. Orta Oyuncu Eda Erdem’i de sakatlığı yüzünden bu yıl Filenin Sultanları arasında izleyemeyeceğiz.

Kaptan Esra sakatlığı yüzünden grand PRix'te yer almayacak..

Kaptan Esra sakatlığı yüzünden Grand Prix’de yer almayacak..

Bu yıl Galatasaray takımını çalıştıran İtalyan antrenör Barbolini milli takımımızın da başında. Geçmişi şampiyonluklarla dolu İtalyan antrenör Barbolini bakalım nasıl bir sonuç getirecek.

barboliniGeçen yılın sürpriz takımı kesinlikle Türk Milli takımımızdı. Grand Prix’i ABD ve Brezilya’nın arkasında 3. sırada bitirdik ve FIVB’nin dünya sıralamasında bu zaferle beraber  7. sıraya oturduk. Bizi zorlayabilecek takımlar bu yıl da aynı. Ön etaplarda belki Asya takımları Çin ve Japonya biraz zorlayabilir ama finallere namağlup çıkabileceğimize inanıyorum ben. ABD son 3 yılın şampiyonu; bizim için hala zor bir rakip. Brezilya ise 8 kez Grand Prix Şampiyonu olarak dünya ekolü. Tek sorunumuz tecrübe eksikliği. Onu da inancımızla ve hırsımızla aşacağımıza inanıyorum. Bu yıl da Grand Prix’in isminden bahsettiren takımlarından olacağız.

Brazil  Grand Prix'in favori takımlarından olmaya devam ediyor..

Brazil Grand Prix’in favori takımlarından olmaya devam ediyor..

Sultanlarımıza gönülden başarılar diliyorum ve yazımı sultanlarımızın dünyayı kurtardıkları yeni reklam filmiyle kapatıyorum. Filenin Sultanları, sallıyor salonları!

2013 World Grand Prix hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.fivb.org/EN/volleyball/competitions/WorldGrandPrix/2013/index.asp

Leave a Reply