2008’den beri  düzenlenen Süper Kupa organizasyonunda bu yıl, geçen yılın Lig Şampiyonu Eczacıbaşı VitrA ile Türkiye Kupası sahibi Galatasaray Daikin karşılaştı. Bu kupayı daha önce iki kere  Fenerbahçe Acıbadem,  geçen yıl da Eczacıbaşı VitrA almıştı. Bu akşam oynanan karşılaşmayı da Eczacıbaşı üstün bir oyunla alarak Süper Kupa’yı bir kez daha müzesine taşıdı. Bu karşılaşma, Bayanlar Ligi henüz başlamadığı için takımların lige ne kadar hazır olduğunu ve takımlara yeni katılan oyuncuların da takımla ne kadar kaynaştığını görmek için bir fırsattı. Bu değerlendirmeye göre Galatasaray Daikin’in yeni transferleri tecrübeli İtalyan orta oyuncu Gioli ve dört numara oyuncusu Ezgi sınavı veremediler. Özellikle hırsıyla tanınan Gioli kendisinden beklenen oyunu ortaya koyamadı. Blokta, hem takımı hem de kendisi hiç etkin değildi. Eczacıbaşı’nda ise durum tam tersine, turuncu-beyazlı ekip yeni transferleriyle lige hazır bir görüntü sergiledi. Vakıf Bank Güneş Sigorta’dan transfer ettiği pasör Özge Çemberci smaçörlerle iyi bir uyum sağladığını gösterdi. Milli takımdan Büşra ve Neslihan gibi oyuncuları tanımanın verdiği bir rahatlıkla gayet iyi bir oyun çıkardı. Yabancı smaçörler Sokolova, Polyak ve Senna’yı da gayet iyi oynattı.

İlk sette ikinci teknik molaya kadar takımlar başa baş bir oyun sergilediler. Birbirlerini tarttılar diyebiliriz. İki takım da uzun servislerle karşı tarafı oynatmamaya çalıştı. Fakat ikinci moladan sonra Eczacı oyunu kopardı. Bloklarıyla ve etkili servisleriyle GS’ı oyundan düşürdü. Galatasaray servis karşılamada zorlanmaya başladı. Arkada manşet alması için oyuna sokulan ikinci libero Necla da çözüm olmayınca Galatasaray Daikin 25-19 seti kaybetti. Setin tamamında Eczacı’nın 4 bloğuna karşın GS hiç blok sayısı bulamadı.

İkinci sette ise takımlar yine başa baş bir oyunla başladılar. Bu defa erken çözüldü GS. İlk teknik moladan sonra özellikle Ezgi’yle servis karşılamada zorlanmaya başladı. Setin ortalarında Ezgi yerine Selime İlyasoğlu girdi oyuna ama manşet sorununa çözüm olamadı Selime. Galatasaray Daikin, Calderon’un çabası da yeterli olmayınca bu seti de 25-18 kaybetti.

Üçüncü sete Eczacıbaşı iyi başladı. Özellikle ikinci teknik moladan sonra farkı beş sayıya çıkarttı. GS defansta sorun yaşayınca yine Necla’yı oyuna soktu. Setin sonlarına yaklaşıldığında Neriman’ın hücumları ile üst üste 4 sayı kazanarak, acaba Eczacı bu seti verir mi sorusunu aklımıza getirdi. Fakat Neriman’ın çabası yeterli olmadı ve geçen yılın 3 kupalı takımı Ezcacıbaşı VitrA seti 25-20 alarak, Spor Toto Süper Kupa’yı müzesine götürdü.

 

Leave a Reply