Son Dönemin Gözdesi Parizyen Stil Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Moda dünyasında çok duyulan terimlerden olan bu stil, son zamanlarda bir çok insanın dikkatini üzerine çekiyor. Çoğunlukla minimal ve uğraşsız parçalardan oluşan bu giyim ve yaşam tarzı sizin de yeni gözdeniz olacak!

Parizyen Stili Nedir?

Parizyen stili, genellikle Fransız kadınlarının giyim ve yaşam tarzını yansıtır. Beslenme, uyku, yaşam düzeni açısından ne kadar minimal ise giyim açısından da bir o kadar şık ve uğraşsız bir imajı gözler önüne serer. Makyajsız ve çabasız olarak edinilen bu tarza çoğunlukla, değerli kumaşlardan oluşturulmuş ve abartısız bir gardırop eşlik eder. Kombinler tek parça öne çıkarılarak, aksesuarlar ile desteklenir. Fransız kadınlarının zarif görüntüsünü elde etmek içinse bu gardıropta olmazsa olmaz parçalar bulunur. Haydi gelin beraber inceleyelim.

Kot Pantolonlar

Her dolabın demirbaşı olan bu rahat pantolonlar, Fransızların sokak tarzını yakalamak için biçilmiş kaftan. Parizyen stilin önemli parçalarından olan kot pantolonlar, daha çok “straight fit” dediğimiz normal ve düz kesim olarak tercih edilmekte.

Blazer Ceketler

Ciddi okazyonlarda tercih ettiğimiz bu ceketler farklı kombinlendiğinde günlük kullanıma uygun hale getiriliyor. Normalde kumaş pantolon veyahut da kalem eteklerle kullanılan blazer, kot pantolon ya da mini elbiselerle kullanıldığında parizyen stili çizgisinde bir kombin ortaya çıkıyor.

Beyaz Gömlekler

Fransız kadınlarının bir diğer vazgeçilmez parçası ise beyaz gömlek. Her kesimde tercih edilen bu gömlekler, tüm parçalarla kombinlenebilir nitelikte. İster kot, ister kumaş pantolonla kullanılan bu parçayı kombinlemek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış!

Kumaş Pantolonlar

Genellikle günlük olarak tercih edilmeyen bu parça, parizyen stilde sokak modasına bile uygulanabilir. 

Fularlar

Çok amaçlı bu aksesuar, parizyen tarzında bir çok alanda kullanılıyor. Saç bandı, kemer ve hatta bluz olarak bile kullanılan fularlar kombinlerinizi renklendirmek için birebir.

Püf Noktalar:

Rahatlık 

Parizyen stilin bir püf noktası her daim rahat olmak. Örnek olarak, Fransız kadınları düz tabanlı, babet tarzı ayakkabıları tercih ediyor. Kadınların sembolik olan topuklu ayakkabı şıklığını ise ikinci seçenek olarak görüyor.

Kaliteli kumaş

Fransız kadınları, gardıroplarını oluştururken genellikle kaliteli kumaşa sahip ve sürdürülebilirlik açısından elverişli olan ürünleri tercih ediyor. Buna ek olarak, kumaşların kullanım açısından rahat ve her duruma uygun olması onların vazgeçilmez bir kriteri.

Renk tercihi

Renk tercihine gelince, herkesin severek kullandığı siyah ve beyaz ağırlıklı kombinler parizyen stili için de vazgeçilmez. Bunun yanında puantiyeli ve çizgili kumaşlar da kombine renk vermek açısından Fransız kadınları için bir seçenek. 

Parizyen Stili ile İlgili Kitaplar

Forever Chic

How to be Parisian Wherever You Are

Parisian Chic

Eğer siz de bu stilin bir parçası olmak isterseniz, gardırobunuzu minimalleştirerek bir adım atabilirsiniz. Daha sonrasında ise kaliteli kumaşa sahip ürün tercihleriyle eski parçalarınızı değiştirerek, uğraşsız ve şık kombinler elde edebilirsiniz.

Kaynakça:

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu