Ülke olarak maalesef ihracata pek alışık değiliz. Hele futbolumuzda hiç değiliz. Futbol takımlarımız astronomik paralar verip oyuncu alırlar ama astronomik paralara oyuncu satamazlar. Bu durum ne yazık ki yıllardır futbolumuzun kanayan yarasıydı.  Beşiktaş için de geçerliydi bu durum.  Siyah-beyazlılar bir ara adeta futbolcu çöplüğüne dönmüştü. Yüksek bonservis bedelleri ödenip çok az verim alınan Matteo Ferrari ve Tabata transferleri hala hafızalardadır.

Beşiktaş, Fikret Orman yönetiminde adeta bu geleneği rafa kaldırdı ve ortaya farklı bir vizyon koydu. Al-al devri, yerini sat-sat devrine bıraktı. Fikret Orman’ın Slaven Bilic ve ardından Şenol Güneş’i takımın başına geçirmesi de bu politikaya büyük katkı sağladı. Özellikle Demba Ba’nın 13 milyon Euro transfer bedeliyle Shanghai Shenhua takımına gitmesi bu politikanın ilk somut meyvesiydi. Bu politikanın son meyvesi olan Cenk Tosun’un Everton transferi ise gerçekten şapka çıkartılacak cinsten.

Şenol Güneş&Slaven Bilic

Cenk Tosun 28 milyon Euro bonservis bedeliyle Everton’a transfer oldu ve bu transfer birçok rekoru da beraberinde getirdi. Cenk Tosun, hem Cengiz Ünder’in 15 milyon Euro ile en çok bonservis bedeliyle dışarıya transfer edilen Türk oyuncu rekorunu kırdı. Hem de Moussa Sow’un 16 milyon Euro ile en çok bonservis bedeliyle Süper Lig’den dışarıya satılan oyuncu rekorunu kırdı. Cenk Tosun hem saha içindeki hem de saha dışındaki performansıyla bu rekoru kırmayı fazlasıyla hak etti.  Saha içinde adeta bir gol makinesiydi. Şampiyonlar Ligi, Süper Lig ve Türkiye Kupası ayırt etmeksizin gollerine hız kesmeden devam etti. Saha dışında da tam bir profesyoneldi. Beşiktaş’taki aile ortamının getirdiği sevgiyi ve saygıyı arkadaşlarına en iyi şekilde yansıttı. Demba Ba, Mario Gomez, Abouakar ve Negredo gibi oyuncularla rekabete girmesine rağmen formaya asla küsmedi ve hep kendini geliştirdi.

Cenk Tosun Everton forması ile

Cenk Tosun sadece siyah beyazlıları değil bütün renklere gönül verenleri gururlandırdı. Dileriz gururlandırmaya da devam eder. Umarım bu transfer Türk futbolu için bir milat olur. Al-al devrine son bir veda, sat-sat devrine de sonsuz bir merhaba olur.  Premier League’de, Tugay Kerimoğlu için Blackburn Rovers, Alpay Özalan için Aston Villa ve Tuncay Şanlı için Middlesbrough’yu tutuyorduk. Şimdi ise Cenk Tosun için Everton’ı tutacağız.  Everton kariyerinin Benfica’ya attığın gol kadar güzel geçmesi dileğiyle…

Cenk Tosun’un Benfica’ya attığı gol

Kaynakça

1-http://www.ajansbesiktas.com/

2-https://www.transfermarkt.com.tr/

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu