Hepimiz büyürken masalların karmaşık ve büyülü yollarından geçtik. Onların macera dolu patika yollarıyla, gizem dolu labirentleriyle, eğlenceli tünelleriyle yolumuz kesişti bir şekilde. Başucumuzdaki bir yakınımızdan, ilk öğretmenimizden yahut pazar sabahı televizyondaki çocuk programlarından dinledik ilk masallarımızı. İyiliğin, sabrın, çalışkanlığın her zaman ödüllendirileceğini doğru davranışların ne türlü güzelliklere yol açabileceğini, umudun bütün evrelerini masallarda öğrendik. Klasik masallarda kendimizi prens ve prenseslerin yerine koyduk. Sihirli mucizelere birlikte tanık olduk.

Jeanne Marie Le Prince de Beaumont isminde bir Fransız yazar da çocuklara karşılarındaki insanları olduğu gibi kabul etmenin önemini, güzelliğin bedende değil ruhumuzda olduğunu fedakarlığı ve sabrı öğretmek için güzel ve çirkinin sihirli hikayesini yazdı. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de hayal dünyasına hitap etti. Öyle ki hakkında filmler, diziler, romanlar, müzikaller yazıldı, oynandı ve bu hikaye bugün de sanatçılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Bencil kardeşlerinin aksine çok sevdiği babasının canını korumak için taşındığı gizemli, sihirli ve ihtişamlı şatoda onu ürperten hayvana benzer bir canavarla yaşamak zorunda kalan güzeller güzeli bir kızın yaşadıklarını konu alan Güzel ve Çirkin’in bu hikayesi ile ilgili geçen ay bir haber daha aldık. 2017’nin Mart ayında seyirciyle buluşmayı planlayan yeni bir sinema filminin daha ilk fragmanı yayınlandı. Daha önce dediğim gibi, elbette bu Güzel ve Çirkin hikayesinin ilk kez beyaz perdeyle buluşması olmayacak.

Geçmişte onlarca versiyonun sinemada karşımıza çıktığı bu masalın ilki 1946 yılında Jean Cocteau yönetmenliğinde çekildi. Yıl 1946 ve siyah-beyaz bir peri masalı vizyona girdi. İkinci dünya savaşının açtığı yaralar halen sızlarken belki de herkesin arzuladığı mutlu bir sonu, çocukluğun masum duygularını sunduğundan olmalı ki, film ilk gösterimden itibaren çok güzel tepkiler aldı. Eski ve hasarlı kameralarla teknolojinin el verdiğince çekilirken bir çocuk masalının gizemli ve umut dolu yolculuğunu yetişkinlere hitap eden imgelerle dolu şiirsel bir aşk filmine dönüştürmeyi başardı yönetmen.

1946La belle et la bete (1946)

Güzel ve Çirkin’in ilham verici hikayesi ve 1946’da çekilen filmin öncülüğünde pek çok başka film de çekildi. Senaryodaki küçük değişiklikler, yönetmenin kendi imgelemeleri ile farklı görünüşte ‘çirkinler’ ortaya çıktı. Kimisinin elleri toynak gibi, kimisinin kafasında boynuzlar, kimisinin ise kuş gagasına benzer ağzı vardı. ‘Güzel’ler ise her zaman duru, parlak bir yüze sahip genç ve narin kızlardı.

76,78,82,12

Beuty and the Beast (1976),Panna a netvor (1978),Beauty and the Beast (1987),Die Schöne und das Biest (2012)

1991 yılında ise Disney herkesin hafızalarında güçlü bir yere sahip olacak olan ‘Beauty and the Beast’ animasyonunu vizyona soktu. Senaryoya önemli birkaç detay eklendi ve yetişkinlere yöneltilen bu masal yeniden çocuklara iade edildi.1991

Beauty and the Beast (1991)

Güzelliğinin yanı sıra sempatik ve komik hareketleriyle dönemin kız çocuklarının favori masal prensesi Belle oldu ve Beast artık o kadar korkutucu değildi. Evet çirkindi ama sempatikti aynı zamanda. Kibrin yanlışlığını ve iç güzelliğin önemini vurgulayan ana konunun dışında yeni karakterler ve yeni olaylar eklendi. İnsandan çaydanlığa, çalar saate ve fincana dönüşen ve sürekli şarkılar söyleyen yeni arkadaşları oldu Belle’nin. 1991 yılında yeniden iyiliğin, alçakgönüllülüğün her sözde vurgulandığı örnek verici bir çocuk filmi oldu ‘Beauty and the Beast’. Üstelik Oscar’a aday gösterilen ilk animasyon filmi olmayı da başardı.

1991-2

Fransa kendi topraklarından çıkan bu masalı birkaç eski filmin etkisinde bırakacak değildi. 2014 yılında Dekorasyon, efekt ve teknolojik imkanları en etkileyici şekilde kullanarak tekrardan yetişkinlere hitap eden bir Güzel ve Çirkin filmi daha çekildi.2014

Beauty and the Beast (2014)

Ana temaya dokunmadan senaryoya giren bazı değişikliklerle biraz aksiyon, bir tutam da gerilim içeren aşkın biraz daha arka plana atıldığı heyecanlı bir film oldu. Masalsı havasını korumayı başaran film büyüleyici mekanlarla görsel olarak da diğerlerini aratmadı diyebiliriz.

2014-2

Son mu olacak bilmiyoruz ancak 17 Mart 2017’de Disney animasyonunun filme adaptasyonu olan yeni bir Güzel ve Çirkin filmi vizyona girecek. 1991 versiyonundaki müziklerin dahi tekrar kullanılacağı bu filmin yayınlanan ilk görüntüleri şimdiden izleyenler için merak uyandırmayı başardı. Hikayenin önemli imgelerinden olan şato ve gülü kullanmayı ihmal etmeyen fragmanda Belle rolünde oynayacak olan Emma Watson’nın da kısa bir görüntüsünü görüyoruz. Emma Watson ile birlikte filmde Dan Stevens, Ian McKellen, Luke Evans, Josh Gad ve Emma Thompson da yer alıyor.

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz:

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu