Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış

Shakespeare’in Bütün Eserleri- Hafif Kısaltılmış adlı komedi oyunu, 24 Nisan’da Cermodern sahnesinde Tiyatro Keyfi yorumuyla hayat buldu. Bu oyuna, Londra’da 10 sezon kapalı gişe oynadığını duyduktan sonra gitme kararı almıştım ve itiraf etmeliyim ki; son zamanlarda aldığım en doğru kararlardan biriymiş! Neden mi?

Shakespeare'in Bütün Eserleri

Öncelikle, sahneye dakikalar içinde ardı ardına Shakespeare eserleri taşınıyor; fakat her sahne bir sonrakine öylesine bağlanmış ki, bu geçişler oyunun akıcılığını bir an olsun etkilemiyor. Seyirci olarak parça parça Shakespeare eseri izlediğiniz hissine kapılmıyorsunuz, aksine size sadece o parçaların oluşturduğu bütünün keyfini çıkarmak kalıyor. Kemal Erdurak, Mesut Yılmaz ve Kerem Muslugil tarafından canlandırılan oyun süresince, seyirci olarak yüzünüzdeki gülümsemeyi bir an olsun kaybetmiyorsunuz; çünkü oyunda var olan komedi, sadece belirli noktalarda seyirciden reaksiyon alma amacı taşımıyor. Bu yüzden zaten, oyun bitiminde aklınızda kalanın belli başlı replikler olmadığını fark ediyorsunuz. Oyunun her saniyesinde; gerek senaryo, gerek kostümler, gerekse oyuncular komedi noktasında üzerlerine düşeni öylesine gerçekleştiriyorlar ki, gülmek için belirli bir repliğe ihtiyaç duymuyorsunuz.

tiyatrokeyfi

Bunların yanı sıra, oyuncuların sahnede yarattığı atmosfer son derece samimi ve bu samimiyet seyirciye de yansıyor. Seyircinin nabzını tutmasını bilen oyuncular, oyun sırasında yaşanan saniyelik aksilikleri bile, verdikleri doğal tepkilerle yine saniyeler içerisinde taraflarına çevirmeyi başarıyorlar. Shakespeare’in eserlerinde var olan karakter listesinin uzunluğu ve tüm bu oyunların tek bir sahnede can bulduğu düşünüldüğü zaman, oyuncuların birbirinden farklı rollere dakikalar içerisinde adapte oluşları ve her yeni rol için takındıkları yepyeni tavırlar; seyirciyi şaşırtan bir diğer nokta.

Kerem Muslugil

 Kemal Erdurak Mesut Yılmaz

Yalnızca üç oyuncunun; Shakespeare’in bütün oyunlarını bu denli kısa bir süre içerisinde canlandırırken seyircisine sunduğu keyfin arkasında ne derece yoğun bir çaba ve emeğin var olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım. Hamlet’i bir buçuk dakikaya (!) sığdırabilen bu güzel adamların bu güzel oyunu, tüm tiyatroseverlere tavsiye edilir.

Oyun hakkında detaylı bilgi için:

http://www.tiyatrokeyfi.com.tr/oyunlar/shakespeareinb%C3%BCt%C3%BCneserleri.html

 

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu