Ferrari’ye büyük umutlarla ve Schumacher’in varisi olma hayalleriyle gelen Sebastian Vettel, takımın ve kendisinin de hatalarıyla hiç şampiyonluk alamadan 2021’de Ferrari’den ayrılıyor. Son zamanlarda performansı haklı sebeplerle sıklıkla eleştirilen Vettel’in geçmişte Ferrari’deki galibiyetlerini, bu sezonları da değerlendirerek hatırlatmak istedim.

Mark Webber: Sebastian Vettel the best, Pastor Maldonado the worst ...

2015 Malezya GP

2013 sezonunda iki, 2014 sezonunda ise tek bir galibiyet bile alamamış olan Ferrari, hiç şüphesiz ki 2000’lerin başından beri en kötü dönemlerinden birini yaşıyordu. Alain Prost’tan sonra Fernando Alonso’ya da şampiyon olabileceği bir araç veremeyen Ferrari, 2010-2011-2012-2013 sezonlarının şampiyonu olan Vettel’i takıma katarak yeni bir başlangıç yapmayı amaçlıyordu. Takım bir önceki seneye göre gelişim göstermiş olsa da şampiyonluğu kovalamak için çok yetersiz bir araç tasarlanmıştı. Ferrari’nin 275 puanla 2. bitirdiği sezonda, Sebastian Vettel 3 galibiyet alabilmeyi başarmıştı. Sezonun 2. yarışı olan Malezya ise, kendisinin Ferrari’deki ilk galibiyeti olacaktı.

Malaysian GP review: Heatproof Vettel wins - F1 Fanatic

Sıralama turlarında Hamilton’ın gerisinde 2’nciliği alan Vettel, kalkışta hemen arkasından gelen Mercedes pilotu Rosberg’e karşı yerini korumayı başardı. 4. turda çıkan güvenlik aracında, Mercedes’ler son yıllarda çok alışık olmadığımız bir şekilde strateji hatası yaparak pit stop yaptılar. Mercedes’lerin erken pit stopunun ardından birinci sıraya yerleşen Vettel, 18. turda kendi pit stopunu yapmasının ardından Rosberg’i pist üstünde geçerek önce 2. sırayı, ardından da Hamilton’ı geçerek ilk sırayı aldı. 2. pitlerin ardından Hamilton’ın farkı kapatamamasıyla, Ferrari pit duvarının iyi taktiği ve kendi kusursuz pilotajı sayesinde Ferrari’deki ilk galibiyetini aldı ve akıllara kazanan, hiç şüphesiz ki en güzel yarış sevinçlerinden birini yaşadı.

Sebastian Vettel Team Radio (Malaysian GP 2015)

2017 Avustralya GP

2016 senesi Ferrari için çok büyük bir hayal kırıklığıydı. Ancak 8 yarışta podyuma çıkabilen takım, tek bir galibiyet bile alamamıştı. Galibiyet alabileceği Kanada GP gibi yarışlarda büyük stratejik hatalar nedeniyle galibiyet kaçırılmıştı. 2017 senesinde ise, 2012’den beri ilk kez şampiyonluk yarışına girebilecek bir araba tasarlanmıştı. 

Sezonun ilk yarışı Avustralya GP’sinde Sebastian Vettel, Mercedes pilotu Valtteri Bottas’ın yalnızca 0.03 saniye önünde 2. sırayı almayı başarmıştı. Kalkışta yerini korumayı başaran Vettel, Mercedes pilotu Hamilton’ın aksine lastiklerini daha iyi korumayı başarabilmiş ve daha geç pite gelmişti. Erken pite girmek zorunda kalan Hamilton’ın Verstappen’in arkasında zaman kaybetmesinden yararlanan Vettel, kendi pitinin ardından Verstappen’in önünde 1. çıkmış ve galibiyete kadar hızını koruyarak podyumda Michael Schumacher’den alıştığımız Alman ve İtalyan marşlarını bir kez daha dinletmişti.

2017 Bahreyn GP

F1’de ilk kez 2008’de Singapur’da başlayan gece yarışları, benim ve hiç şüphesiz Vettel’in de favori yarışlarının bir kaçını oluşturuyor. Gece ışıklandırması altında parlayan araçlar ve çıkan kıvılcımları insanı büyüleyen bir görsel şov sunuyor. Kariyeri boyunca 12 kez gece yarışlarını kazanan Vettel, 2017 Bahreyn’i de ıskalamamıştı. Sıralama turlarında 1. olan Bottas’ın 0.5 saniye gerisinde 3’üncülüğü alan Vettel, çok iyi bir kalkışla Hamilton’ı geçerek 2. sırayı yerleşti. 10. turda erken sayılabilecek bir pitle agresif bir taktik deneyen Ferrari, Vettel’in üst üste çok hızlı turlar atmasıyla teorik olarak öne geçmişti. Ancak 15. turda güvenlik aracının girmesi nedeniyle taktiksel anlamda kendilerini zora soktu. Güvenlik aracı arkasında pite giren Mercedes’lerin önüne geçen Vettel, erken pite girmiş olmasından dolayı daha aşınmış lastiklerle Bottas’a karşı zorlansa da yerini kaybetmedi. Son turlarda Bottas’ın takım emriyle Hamilton’a yerini vermesiyle, üst üste 2. kez 1. sırayı alan Vettel, 2. sırayı da Hamilton’la paylaşmış oldu.

2017 senesine büyük umutlar ve şampiyonluk hedefiyle başlayan Ferrari ve Vettel, Bahreyn’in ardından Monaco, Macaristan ve Brezilya’da da Vettel ile galibiyet almayı başarmış olsa da, sezonun 2. yarısında araç gelişiminde Ferrari’nin geri kalması, Japonya’da Vettel’in motorunun patlaması ve Singapur’da Vettel’in yarış dışı bırakılmasıyla şampiyonluğa çok yaklaşmış olmasına rağmen, sezonun son bölümünde Hamilton’a 1’ciliği vererek yeni bir mücadele için 2018 senesini beklemek zorunda kalmıştı.

2018 Britanya GP

Vettel’in Ferrari döneminde bana göre en güçlü olduğu yarış olan Britanya GP’sinde, daha kalkışta Hamilton’ı geçerek 1. sırayı almıştı. İnanılmaz bir ilk tura sahne olan yarışta Kimi Raikkonen Hamilton’a çarparak son sıraya gerilemesine neden olmuştu. Yarış esnasında çıkan güvenlik araçlarının ardında pit yapan Vettel, son 10 tura gelindiğinde Bottas’ın arkasında 2. sıradaydı. Bitime 5 tur kala Bottas’a inanılmaz bir atak yapan Vettel 1. sırayı tekrar alarak Hamilton’ın evinde yarışı kazanmıştı. Galibiyet sonrası Vettel alışmış olduğumuz radyo sevinçlerinden birini gerçekleştirerek, “Evlerinde kazandık, şimdi İngiliz bayrağını Maranello’ya götürebiliriz.” demişti. Vettel ayrıca bu yarışa boyun ağrılarıyla çıkmış, bu nedenle antrenman seanslarını tam kullanamamış ve yarışta da ekstra bir boyunlukla yarışmıştı.

Bu yarışın ardından 8 puanla önde olan Vettel, yine 2017 senesinin bir benzerini yaşamak zorunda kaldı. Kendisinden İtalya’da ve Japonya’da gelen hatalar, Ferrari aracının Mercedes aracı karşısında yaz arasından sonra bazı pistlerde hiçbir varlık gösterememesi nedeniyle şampiyonluk yine kaybedilmişti. Vettel’in belki de 2019 Singapur GP’sine son kez 4 Dünya Şampiyonu gibi sürdüğü bu yarıştan sonra, istenmeyen olaylar peşini bırakmadı ve süreç en sonunda kendisinin Ferrari’den ayrılması ile son buldu.

Bonus: 

2008 İtalya GP

Sebastian Vettel’in kariyerinin ilk galibiyeti, ilk pole pozisyonu ve kendisi adına asla unutulamayacak bir yarış. Yoğun yağmur altında geçen İtalya GP’sinde, Ferrari motorlu Toro Rosso ile birçok ilke ve rekora imza attığı bu yarış, Vettel’in gelecekte şampiyonluklar alabilecek bir potansiyele sahip olduğunu kanıtladığı yarış olmuştur. Bu galibiyetle birlikte tarihin en genç pole pozisyonu sahibi ve en genç yarış galibi unvanlarını alan Vettel, ayrıca Ferrari motoruyla Ferrari harici bir takımda yarış kazanan tek isim olmuştur. Minardi ve Toro Rosso takımlarının tek galibiyeti de bu yarışta alınmıştır. 

Kendi deyimiyle, podyuma çıkmak için gerekenden çok daha azına sahip bir araçla kazanan Vettel, tüm yarışı dominant bir şekilde geçirmiş ve yağmur altında ne kadar iyi bir pilot olabileceğini göstermiştir. Kendisine “Küçük Schumi” lakabı bu yarıştan sonra verilmişti. Vettel’in o günkü sevinci, kazanmaması gereken bir takımın kazanması, F1’in ne kadar sürprizli ve güzel bir spor olduğunu göstermişti.

Genellikle F1 izlemeye yeni başlamış olanlar ve unutanlar tarafından sadece son sezonları göz önünde bulundurularak başarıları küçümsenen Vettel’in, Ferrari’deki inanılmaz sürüşlerinden yalnızca dört tanesini yazabilmiş olmama rağmen, 2019 Singapur, 2018 Bahreyn ve Belçika, 2017 Macaristan, 2015 Singapur’da yaptığı sürüşler de bu yazıda olmayı hak eden yarışlar.

Ferrari 2010’lu yıllarda 4 kez pilotlar şampiyonasında 2. sırayı aldı. Alonso, Vettel, Raikkonen gibi toplamda 7 şampiyonluğu bulunan isimler, geçtiğimiz 10 yılda Ferrari ile tek bir şampiyonluk bile almayı başaramadılar. Pilotlar üzerindeki baskının en çok olduğu takım, pilotlarına bu dönemde en dominant aracı hiçbir sene veremedi. İş akışı, dayanıklılık ve strateji konularında başarısızlıklar göstererek tarihin en yetenekli pilotlarının kariyerlerinde birkaç sayfanın boş olması sağlandı. Belki de artık her şeyi pilotlarından beklemek yerine, kendilerinde de büyük değişikliklere gitme zamanının geldiğini fark etmeleri gerekiyor. Vettel her ne kadar şampiyonluğa ulaşamamış olsa da, Ferrari’de en çok yarış kazanan 3. pilot olarak kendisini Ferrari efsanelerinin arasına yazdırdı. Tifosi’nin kalbinde hiç şüphesiz her zaman çok özel bir yere sahip olacak. 

Grazzie Seb.

Fotoğraflar:

formula1.com

motorsport.com

otomobilist.net

Leave a Reply