Samida ve Renkli Bir Albüm: Alaca

5 Şubat’ta güzel mi güzel bir albüm çıktı Kalan Müzik aracılığıyla. ‘’Alaca’’, Samida’nın ilk albümü. Peki, kimdir nedir bu Samida?
Samida, Gürcüce üç kız kardeş anlamına geliyor. Müzisyen Bayar Şahin’in kızları Damla, Yudum ve Tamara Şahin’den oluşan bu grup, aslında iki sene önce kuruldu. Çalışmalarını, kendilerince yaptıkları türkü yorumlarını Youtube kanallarında paylaştılar ve sosyal medyada güzel bir çıkış yakalayıp kendilerine kemik bir dinleyici kitlesi kazandılar. Her ne kadar yine sosyal medyada paylaştıkları videoları sayesinde tanıdığımız Gürcü grup Trio Mandili’ye çok benzetilseler de, Samida’nın çok daha derin bir müzik bilgisi ve kaliteli bir altyapısı var. Bunda, elbette ki müziğin içinde doğmuş ve onunla birlikte büyümüş olmaları, ardından da yeteneklerini konservatuara giderek geliştirmeleri ve aynı zamanda enstrüman da çalabilmelerinin etkisi var.
Sadece sosyal medyada değil, yerel etkinliklerde ve televizyon programlarında da boy gösteren Samida’yı 17 Aralık 2017 tarihinde Güneri Cıvaoğlu’nun Şeffaf Oda programında görmüştük. Birçoğumuzun severek takip ettiği Doğa İçin Çal’ın 9. Projesi ‘’Hey Onbeşli’’de de Samida yine karşımızdaydı.

Artvinli olmaları sebebiyle Karadeniz ve Kafkasya ezgilerini daha sıklıkla kullanan grup, bu iki bölgenin dışında da Balkanlardan Ege’ye kadar uzanan bir yelpazenin türkülerini yorumlamaya devam ediyor. Çıkardıkları ilk albümün isminin Alaca olmasının sebeplerinden biri de bu, hiç kuşkusuz. On dört şarkıdan oluşan bu albümde üç kız kardeşe Efgan Rende gitar ile, Ali Kazım Akdağ bağlama ailesi ile, Baran Aşık balaban ile, Burak Demir bas gitar ile, Ersin Killik perküsyon ile, İlhan Özgür akordeon ile, Okan Subaş Tulum ve salamuri ile eşlik ediyor. Albümün geneli neşeli şarkılardan oluşsa da ‘’Bu Tepe Pullu Tepe ‘’gibi hüzünlü bir türkü ile başlaması dinleyicileri ağır parçaların ağırlıkta olacağı yanılgısına düşürüyor, ancak albümün geneli ‘’Dudilli’’ ya da ‘’Düz’’ gibi neşeli ve içinizi kıpır kıpır edecek parçalardan oluşuyor. ‘’Köprüden Geçemedim’’i saymazsak albümdeki şarkılardan herhangi birine henüz klip çekilmiş değil, zaten bu klip de albüm çıkmadan aylar önce çekilmiş.
Alaca, şimdiden bu yılın en sevdiğim albümleri arasına girdi bile. Eğlenceli ve kaliteli yorumlarıyla kulaklarımızın pasını silen bu üç kız kardeşin sesini önümüzdeki yıllarda da duyacağız gibi geliyor.

Kaynaklar:
https://www.dr.com.tr/Muzik/Alaca/Yerli-Albumler/Yoresel/urunno=0001795628001
http://samida.com.tr/
https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjAzsOQsb3gAhXFZFAKHcFWBgAQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.turkiyegazetesi.com.tr%2Fkultursanat%2F534617.aspx&psig=AOvVaw2wBTzJUFwjvOxkrDG2HpWA&ust=1550307902293351

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu