SAHALARDAN SONSUZLUĞA 9 : EMRE GÖNLÜŞEN

Canlı izlediğimiz maçı bile, bitmesinin ardından spor programlarında tekrar seyretmeyi bekleyecek kadar futbola bağlı olduğumuz şüphesiz.  Spor programlarındaki hararetli tartışmalarda da bizi duyabileceklermiş gibi bağırarak katılıyoruz. Stadyumların seyircilere kapandığı ve maçları televizyonlardan takip etmek zorunda kaldığımız bu dönemde, yorumcuların yanı sıra evlerimize misafir olan diğer kişiler ise spor spikerleri. Anlatımı ile hareketsiz maçlara tempo kazandıran hatta söyledikleri sözler ile bazı maçları unutulmaz kılan bu insanlar futbolu hepimiz için daha eğlenceli hale getiriyor. Serimizin 9. bölümünde hayatını kaybeden spor spikeri Emre Gönlüşen’ den bahsediyor olacağız.

22 Ekim 1978’de Adana’da doğan Emre Gönlüşen, üniversite de dahil olmak üzere tüm eğitim hayatını bu şehirde tamamladı. Mahallede kendi aralarındaki ve bilgisayarda oynadığı maçları anlatmayı çok sevdiğini belirten Gönlüşen, ilk maç anlatma deneyimini de taraftarı olduğu Adanaspor tribünlerinde yaşadı. Ulusal kanallarda işini devam ettirmek isteyen Gönlüşen, Ankara’da 5 ay süren ve  eski TRT spikerlerinin verdiği eğitimlere katıldı. TV8 kanalına yaptığı başvurusu kabul edilmesi üzerine burada İtalya Ligi Serie A maçlarını anlatmaya başladı. Kariyerinde kısa sürede önemli adımlar atan Emre Gönlüşen’i ise birçok Türk futbolsever, NTVSpor’da yaptığı programlardaki naifliği ile tanıdı. NTVSpor’un televizyonlarda yayın hayatına son vermesinin ardından beIN Sports’ta tekrar ekran karşısına çıkan Gönlüşen, vefatına kadar çok sevdiği mesleğini burada yürüttü.

İlk defa 2018 yılında kanser teşhisi konulan Emre Gönlüşen, o günü şöyle anlatıyor : “Kayserispor- Galatasaray maçı dönüşüydü. Gece karnımda ağrı devam ediyordu. Doktor kuzenimi aradım, durumu anlattım. Problem apandisit miydi, kum mu döküyordum bilmiyordum. Tomografi çektiler ve kolon duvarında kalınlaşma tespit ettiler. İki gün sonra doktorlar bana kanser olduğumu söylediler. Bu pek iyiye işaret değildi.” Hastalığını öğrenmesi ile o güne kadar yaptıklarını düşündüğünü söyleyen Emre Gönlüşen şöyle diyordu : “O an hayatım değişti. O zamana kadar aklımdaki şey; acaba hangi seyahate gideceğim, insanlar maç anlatımımı beğenecek mi yoksa küfür mü edecekler buydu.” Geçirdiği ameliyatlar ve tedavi sonrası kanseri yendiğini açıklayan muhabir, tekrar yakalandığını ise her zamanki esprili diliyle duyurdu : “ Kanseri yenip şampiyonluğumu ilan ettim derken VAR’dan döndü ama seri penaltılarda alacağım maçı.”

Katıldığı TedX konuşmasında hayattaki küçük şeylerin önemini şu cümlelerle anlatıyordu bize : “Ağır bir ameliyat geçirdim, uyandığımda yoğun bakımdaydım. Hemşire hanıma ‘Azıcık su alabilir miyim?’ dedim. Bana ‘Hayır Emre Bey vermemem, yasak’ dedi. Şırıngaya birazcık su aldı, dudaklarımı ve ağzımı ıslattı. O günden beri suç içmenin, nefes almanın, hatta tuvalete gitmenin dünyanın en güzel şeyi olduğunu düşünüyorum.”

İki kız babası olan Emre Gönlüşen, kızlarının hastalığını internetten öğrendiğinden bahsetmişti: “ Şu sıralar adımı aratırsanız çıkan şeyler belli, Emre Gönlüşen hasta mı, kanser mi, ne kanseri ?.. Kızım beni arkadaşlarına göstermek için yazdığında görüyor bunları da .”

9 Ağustos 2020 tarihinde kansere yenik düşen Emre Gönlüşen, insanlara sağlıklarının kıymetini anlatmaya çalıştı son gününe kadar. “Sağlığınız yerindeyse dünyada hallolmayacak hiçbir şey yok. Sir Paul Mccartney’nin de söylediği gibi ‘let it be’ yani boşverin gitsin …” sözü anlattığı onca maçla beraber bize bıraktıkları arasında oldu.

Başakşehir Futbol Kulübü, stadyumlarında basın ve maç anlatımı için ayrılan bölümün 2020 Eylül ayından itibaren “ Emre Gönlüşen Stüdyosu” olarak adlandırılacağını duyurdu.

Adanaspor taraftarı olan ve Adanaspor tribünlerinde de çok sevilen Emre Gönlüşen’i vefatı sonrası turuncu beyazlı tribünler de unutmadı. Gönlüşen anısına koreografi düzenlendi ve forma bastırıldı.

Çalışma arkadaşlarının “ Mikrofon başına her geçtiğimizde, anlattığımız her maçta Emre’nin hatırasını taşıyoruz.” diye bahsettikleri Gönlüşen ile ilgili son yorumu da NTV Spor’un kurucusu Fuat Akdağ yaptı, “ Allah her aileye onun gibi bir evlat nasip etsin.”

KAYNAKÇA

Fuat Akdağ’ın yorumları https://tr.beinsports.com/haber/fuat-akdag-boyle-bir-evlat-her-aileye-nasip-olsun

Emre Gönlüşen’in TedX konuşması “ Son Düdük Çalana Kadar Pes Etmek Yok” https://www.youtube.com/watch?v=amxtLcpaawM

Kapak resmi beIN Sports’tan, diğer fotoğraflar sırasıyla Hürriyet, Sabah, beIN Sports, Başakşehir FK resmi sitesi ve Vuvuzela Sports’tan alınmıştır.

Leave a Reply