SAHALARDAN SONSUZLUĞA -1 : EDİZ BAHTİYAROĞLU

Futbolu hepimiz severiz, zaten futbola böylesine çılgınca bağlı olan bir ülkede büyüyüp de bu sporu sevmemek mümkün mü bizim için? Tuttuğumuz takım kazanınca sevinir, kaybedince üzülürüz hatta öyle ki ‘’fikstüre endeksli hayatlar’’ ifadesini bile kullanırız. Ama futbolda öyle anlar olur ki çırpınır dururuz da acımızı bastıramayız. İşte tüm Türkiye 5 Eylül 2012 sabahı böyle bir haberle uyandı: Fenerbahçe ile sözleşme imzalanacak denilen, Eskişehirspor’un göz bebeği, evin en küçük çocuğu Ediz Bahtiyaroğlu, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 26 yaşında hayata gözlerini yumdu.

   Yurt dışından Türkiye’ye gelmiş işçi bir babanın 3 çocuğundan en küçüğü olan Ediz Bahtiyaroğlu’nun futbolcu olacağını daha doğmadan anlamıştık diyor babası şu sözlerle: ‘’ Daha annesinin karnındayken bile rahat durmuyordu. Benim diyen forvet öyle tekme yememiştir, Ayten’in yediği kadar. Yani 9 ay boyunca bir hakem olsa yanımızda, her gün çift sarıdan kırmızıyı yerdi. ‘Bak hanım, senin oğlun bu gidişle futbolcu olur.’ demiştim.  Okula başlamasına rağmen aklı hep futbolda olan Ediz Bahtiyaroğlu, mahallede kurulan bir kulübe kaydolmuştu. 10 yaşına geldiğinde Bursaspor seçmelerine annesi ile giden Ediz, yüzlerce çocuk arasından Bursaspor altyapısına seçildi. Babası İsmail Bahtiyaroğlu şöyle anlatıyor: ‘’Annesi anlattı, binlerce çocuk varmış. Onların arasından bizimkini seçmişler. -İsmail görmeliydin halini. Dolmuşa bindik eve geri dönüyoruz, sevinçten yerinde duramıyordu. ‘Anneciğim sana söz veriyorum. Seni saraylarda yaşatacağım.’ dedi bana. Ancak maddi açıdan eksiklikler yaşayan Bahtiyaroğlu ailesi için Ediz’in altyapıda oynaması oldukça zorlayıcıydı çünkü Ediz’in ablası Ebru ve abisi Engin de son derece başarılı gençlerdi, onların da dershane ve kitap gibi masrafları vardı. 10 kilometre uzaktaki tesise her gün yürüyerek gidip gelen Ediz’in yaşadığı zorlukları şöyle anlatıyor babası: Her gün yürüyerek gidiyor. Soğukta elleri, yüzü morarmış biçimde geri geliyor. Çocuk sıcak bir banyo yapacak, tüp bitecek diye şofbeni bile açmıyorlar. Ayten her akşam, onun kıyafetlerini yıkayıp sobanın yanında kurutuyor ki sabaha hazır olsun. Yedek eşofmanı bile yok. İlk gerçek futbol ayakkabısını da bu dönemde alıyor Ediz annesiyle, taksitle krampon alıyorlar, taksitle krampon…

    Ediz Bahtiyaroğlu’nun bu çilesi neredeyse 5 sene sürdü. Öğretmeni annesine ‘Bu çocuğun kafası boş, bundan bir şey olmaz.’ dediği yıl ilk profesyonel imzasını attı Ediz Bursaspor’a. Verilen 100 lira imza parasının 10 lirasını alıp kalanı annesine verdiği günle ilgili şunu diyor babası: 100 milyon lira verdiler. 10 lirasını cebine koymuş, 90 lirasını annesine vermiş. Ayten de gitmiş, 90 lirayla oğlu güçlensin, toplara daha iyi vursun diye et almış, muz almış. Nerede pahalı şey var, gidip almış, gelmiş mübarek.

Ankaragücü forması giyen Ediz Bahtiyaroğlu

    O sene oynadığı PAF takımı küme düşünce Ankaraspor’a transfer olmayı seçti Ediz. Kendi kulübünden 2 arkadaşı ile Ankara’ya gittiler ama diğer 2 arkadaşı geri döndü, Ediz’in orada nasıl zorlandığını ise babası anlatıyor: Bizimki her akşam yorganın altına girip, ‘anneciğim, babacığım’ diye ağlıyormuş. Annesiyle telefonda konuşmuş. Annesi ‘istersen dön yavrum’ demiş. ‘Sizin için kalıyorum. Para kazanmam, sizi rahat yaşatmam lazım.’ diye cevap vermiş. Daha sonra Keçiörengücü’ne kiralanan Ediz, orada şampiyonluk yaşayınca tekrar Ankaraspor’a çağrıldı ve Aykut Kocaman tarafından takıma dahil edildi. Süper Lig’de ilk maçına ise 4 Ağustos 2006’da Galatasaray karşısında çıktı. 30 Eylül 2006’da çıktığı Sivas maçından sonra takımın değişilmez isimleri arasına giren Ediz, 2011’ de Eskişehirspor’a transfer oldu. İlk sezonunda 10 maçta forma giyebilen Ediz, 2012-2013 sezonunun transfer döneminin son gününde cennete transfer oldu. 

Ediz Bahtiyaroğlu’nun Eskişehirspor ile sözleşmesi

   Adı Eskişehir’de bir futbol sahasında yaşatılan Ediz’i ise Eskişehirspor taraftarı her maçta şöyle anıyor:

        Şampiyonluk tükenmiş nefeslere; Sinan’a, Edizler’e hediyemiz olacak…

    En büyük hayali Fenerbahçe’de forma giymek olan Ediz Bahtiyaroğlu’nu 5 Eylül 2012 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda cennete transfer ettik.

         Kanatlanıp uçtuğun yerde bahtiyar ol Ediz…

Ediz Bahtiyaroğlu Ümit Milli takımında forma giyerken

KAYNAKÇA

Ediz Bahtiyaroğlu’nun profesyonel futbol kariyeri ile ilgili bilgiler ;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ediz_Bahtiyaro%C4%9Flu

https://www.tff.org/Default.aspx?pageID=30&kisiID=422817

İsmail Bahtiyaroğlu’nun oğlu hakkında söyledikleri ise gazeteci Sonat Bahar’ın röportajından alınmıştır.

Kapak fotoğrafı goal.com’dan, diğer fotoğraflar sırasıyla NTV Spor,mynet ve turkiyefutbolfederasyonu.com’dan alınmıştır.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu