Rosberg Monza’da Farklı Kazandı

Formula 1’de 2016 sezonunun 14. yarışı İtalya’nın hız tapınağı olarak da bilinen efsanevi pisti Monza’da koşuldu. Yarışı Lewis Hamilton ‘ın pole pozisyonundan başlayıp startta yavaş kalmasını fırsat bilip liderliği alan Nico Rosberg kazandı. Startta 6.sıraya gerileyen Hamilton ise yarıştaki performansıyla kaybettiği sıraları geri alarak ikinci sırada finiş gördü. Bu sonuçlarla beraber şampiyonadaki puan farkı 2’ye düşmüş oldu.

ros2

İspanya’da iki Mercedes’in çarpışarak yarış dışı kaldığı yarışı saymazsak, bu sezon gri okları geçip galibiyet alan henüz bir takım olmadığından Mercedes’in dublesini başarı olarak değil olağan bir durum olarak değerlendiriyorum. 2016’da ön sıralardan ziyade arka sıralardaki mücadeleler daha fazla zevk veriyor. Red Bull ile Ferrari’nin ikincilik savaşı, Force India ile Williams’ın dördüncülük savaşı, McLaren’ın puan savaşı biz yarışseverlerin daha çok üzerinde konuştuğumuz konular. Tabi ki 3 senedir süren ve özellikle çocukluktan beri samimi arkadaş olan Hamilton ve Rosberg’in aralarının açılmasına sebep olan bu rekabet ortamı da bizleri heyecanlandırıyor. Fakat Mercedes’in 3 sezonu domine etmesi ve şampiyonluk yarışına başka takımın dahil olamayışı ekran başındakilerin birçoğunun yarış ortasında sıkılıp televizyonu kapatmasına sebep oluyor. Bu sıkıcı yarışlardan biri de İtalya Grand Prix’siydi. Start dışında çok fazla geçiş izleyemediğimiz durgun yarışlardan biriydi.

Starttan sonra ilk viraj

Starttan sonra ilk viraj

Yarışın göze çarpan noktaları , Ferrarilerin Red Bull’a karşı büyük bir üstünlük sağlaması, Hamilton’ın  altıncılıktan ikinciliğe tırmanışı ve Ricciardo’nun Bottas a yaptığı ataktan ibaretti. Vettel üçüncü sırada podyuma çıkarken Raikkonen de 4.sırada yarışı tamamladı ve Red Bull’a karşı önemli puanlar kazandırdılar takımlarına. Arkadan gelen Hamilton’ın tek pit stop stratejisine karşılık daha yumuşak hamurlarla 2 pit stop stratejisi Hamilton’ı arkada tutmaya yetmedi. Mercedes daha sert lastikle Ferrari’den bile hızlıydı bütün hafta sonu. 3 ve 4.sıralara razı oldular fakat özellikle son yarışlarda Red Bull’a geçilmelerinden sonra onlar için iyi bir geri dönüş oldu.

 

Hamilton kaybettiği sıraları geri alırken Bottas’ın arkasında fazla zaman kaybetti ve lastiğini de aşındırdı. Öndeki takım arkadaşıyla fark bir ara 15 saniyeye ulaştı. Pitlerden sonra fark 11-15 saniye arasında gidip geldi ama Alman pilot kontrolü hiç elden bırakmadı ve Hamilton’ın kendisine yaklaşmasına izin vermeyip temiz bir galibiyet aldı. Bir sonraki yarış 2 hafta sonra Singapur’da.

ros1

Hafta İçinden Gelişmeler

Felipe Massa sezon sonunda emekliliğini açıkladı. Perşembe günü kendi sosyal medya sayfasından yayınladığı videoda konuşan Brezilyalı pilot 2017’de Formula 1’de yarışmayacağını açıkladı. Williams’ta Bottas’ın durumu da henüz belirsizken Massa’nın yerini alacak pilot tahminleri kulislerde konuşulmaya başlandı.

2017’de yarışmayacak olan başka bir pilot ise McLaren Honda pilotu Jenson Button oldu. Tam olarak emekli olmadığını söyleyen Button gelecek sezon McLaren’ın inovasyon takımında araç geliştirme üzerine çalışıp 3.pilot olacak. Button’ın yerini 2015 GP2 şampiyonu Stoffel Vandoorne alacak. Vandoorne sezon başında Avustralya’daki kazasından sonra bir yarışlığına Bahreyn’de Alonso’nun yerine yarışmış ve takıma sezonun ilk puanını çıktığı ilk F1 yarışında kazandırmıştı. 2017’de değişecek kurallarla Mclaren’ın yeni sezondan beklentisi büyük.

Manor’da da sezon ortasında pilot değişikliği yapıldı. Yaz arasında Rio Haryanto yerine Esteban Ocon getirildi ve son 2 yarışta da Ocon pist üzeri performansı düşük olsa da aracı bitişe kadar getirmeyi başardı.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu