Gün geçmiyor ki dünyamız yeni bir “yok artık”a daha ev sahipliği yapmasın. Kendimizi çıkmaz sokakta yakalayıp kafamıza kurşun sıkıyoruz adeta. Sonra da yerde kanlar içinde yığılı duran cesedimizi ne yapacağımızın derdi sarıyor dört bir yanımızı… İyiler ve kötülerin dünyası değil burası…Bizim dünyamız. Aidiyetlik mahiyetinde değil pek tabii. Olan biten biziz, diyorum. Yardımseverlik abidesi olan da, binlerce insanın emeği üzerinden haksız kazanç sağlayan da… İşin çıldırtıcı noktası da tam olarak bu düalizmden kaynaklanıyor. Kimisi bunun ağırlığı altında eziliyor, kimileri de onu içlerinde kalan son aydınlığın ağırlığıyla ezmeye çalışıyorlar. Bunun için afili kimyasal silahları yok, ya da Wall Street’in kodamanlarından değiller. Elde avuçtaki bir yürekleri, bir de yetenekleri. “Ah bu şarkıların gözü kör olsun!” serzenişi bir yana, birçokları bunu şarkılarla yapıyor. 70’lerin savaş karşıtı çocukları değiliz biz; ama bizim de kendi hikayemiz yazılıyor şu yıllarda ve bana kalırsa alternatif, avant-garde müzikler her anlamda buna karşı konulan bir çabanın ifadesi. Sonbaharı kışa bağlayan ve nelere gebe olduğunu bilmediğimiz yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız şu dönemde bu çabaya katkıda bulunan ve her yerde yerini almış birkaç albümü derlemek istedim. Şayet çıldıracaksak da şarkılarla çıldıracağız. Buyurun raflardaki yeni albümlerimiz:

1- Hologram İmparatorluğu

Biriktirdiği çeşnili müzik zevkinin sentezinden doğan şarkıların sahibi Gaye Su Akyol, o uzaya gidilecek demesinin ardından daha lezzetli, enstrümantal arka planı daha zengin bir albümle karşılıyor bizleri. İkinci albümü Hologram İmparatorluğu ile unutmak üzere olduğumuz birçok tınıyı günümüz müziğiyle terbiye ederek bize ulaştıran GSA “Mavi bir elmayım, ne fark eder ki?” diyor.

2-Aramızda

No Land’in ilk albümü olan Aramızda, önceden beri bildiğimiz birçok şarkılarına ev sahipliği yapıyor.

3- Rüyalarda Buruşmuşuz

Adamlar’ın ikinci albümü olan bu albüm, birincisinin devamı gibi gözükse de, bazı şeylerin zamanla daha çok yerine oturduğu hissini de peşinde getiriyor. (Gazetemizin detaylı albüm yorumu için tıklayın.)

4- Beklenen

Yökş’ün uzun zamandan beri “beklenen” albümü, onların açıkça üst segmente geçtiklerinin bir göstergesi niteliğinde. Albüm tanıtımlarını ise yine kendilerine özgü olan şarkı sergisi ile yapıyorlar, ilk albümlerinde olduğu gibi.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu