Deprem Vergilerinin Bilinmeyen Akıbeti

Van depreminin ardından, deprem bölgesine yapılan yardımlardaki skandallar ve yetersizliklikler tartışılmaya devam ederken, deprem vergilerine ne olduğu sorusu da cevaplanmayı bekliyor. Hükümet yetkililerinin tutarsız açıklmalarının ardından CHP, konu ile ilgili meclis araştırması açılmasını talep eden bir önerge verdi.

1999 yılında, 17 Ağustos depreminin ardından geçici olarak getirilen deprem vergisi, AKP hükümetinin görevde olduğu 2003 yılında kalıcı hale getirilmişti. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe’nin açıklamalarına göre Türkiye’de 2010 yılına kadar 27.6 milyar lira deprem vergisi toplandı. Bu rakamın şu günlerde 50 milyar liraya yaklaştığı söyleniyor. Fakat, fakat senelerdir basın mensupları ve milletvekilleri tarafından hükümete yöneltilen sorulara rağmen toplanan bu paranın nereye yatırıldığıyla ilgili bir bilgi yok.

Van’daki depremle beraber konu tekrar gündeme taşındı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamayla toplanan paranın duble yol gibi halkın yararına olacak işlerde kullanıldığını söyledi ve bir anlamda deprem vergilerinin amacına uygun olarak kullanılmadığını itiraf etmiş oldu. Fakat bu açıklamanın ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından yapılan açıklamalarda deprem vergisi diye bir şeyin aslında olmadığı, söz konusu verginin gerçek adının “Özel İletişim Vergisi” olduğu iddia edildi.

Bunun üzerine CHP tarafından meclise “1999’dan bu yana depremden oluşacak yaraları sarmak amacıyla toplanan vergilerin miktarının ne olduğu, nasıl ve hangi amaçlar için kullanıldığı, amaç dışı kullanılıp kullanılmadığının tespiti için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önem taşımaktadır” gerekçesiyle önerge sunuldu.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=44YckFqkFv0]

Leave a Reply