Yunanistan’daki ekonomik ve siyasi krizin ardından İtalya’da da hükümetin düşmesi ekonomik krizin Avrupa Birliği’ne yayılması korkusunu artırdı. Yapılan tahminlere göre Avrupa Birliği ekonomisinin kuvvetle muhtemel çöküşü Fransa ve Avusturya temelli olacak. Ayrıca Avro sisteminin son bulacağı görüşleri de tartışılmakta.

İtalya’da Berlusconi’nin istifa etmesinin ardından Avrupa’nın bazı merkez ülkelerinin de sırayla iflasın eşiğine geleceği görüşü yaygınlık kazanıyor. Yunanistan’ın Avro birliğinden ihraç edilmesi düşüncesi ise bazı kesimler tarafından Avro sisteminin çöküşü olarak yorumlanıyor.

Yunanistan’ın iflası ve Avusturya ve Fransa’nın yaşadığı ekonomik sorunlar sırayla birçok ülkenin çözülme sürecini yaşayacağının kanıtı gibi. Ayrıca başta İspanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde giderek yayılan hükümet karşıtı protestolar Avrupa’daki ekonomik krizin boyutlarının ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Halk ayaklanmalarının nedeni ise krizin faturasının emekçilere kesilmesi ya da diğer bir deyişle devletlerin krizden kurtulmak için uyguladıkları kemer sıkma politikaları olarak görülüyor

Leave a Reply