12 eylül davası başladı, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılanıyor. Onlar mahkemeye gelmediler ama Ankara adliyesinin önü tıklım tıklım. Onlarca siyasi partiden temsilciler gelmiş, 12 eylülü kınıyor, eylem yapıyorlar. BDP, CHP, DSP, EDP, Yeşiller Partisi gibi pek çok parti davaya müdahil oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan davaya müdahil olan CHP’ ye yüklendi, ”Referandumda hayır dediniz, şimdi de davaya müdahil oldunuz”  imasında bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun yanıtı kısa ve öz oldu.  Kılıçdaroğlu, ”Partimiz kapatıldı, mal varlığımıza el kondu, davaya müdahil olmak hakkımızdır, başbakanın neden rahatsız olduğunu anlamıyorum”  ifadelerini kullandı. DSP Genel Başkan Yardımcısı Hadimi Soydal Sılay, 12 Eylül’ ün gerçek mağduru olarak eski başbakanlardan Bülent Ecevit’i gösterdi ve ”Davaya müdahil olmak Demokratik Sol Parti’nin hakkıdır” dedi. Has Parti ve Saadet Partisi’nden ”Evren ve Şahinkaya’nın apoletleri sökülsün, ünvanları ellerinden alınsın” talebi geldi. Belli başlı sosyalist partiler, ”Yalnızca darbe değil, arkasındaki güçler de araştırılsın” mesajı verdi. İşçi Parti’sinden yapılan açıklamada davanın büyük suçları kapsamadığı, yapılan işkencelere indirgendiği ifade edildi. DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, Kenan Evren’in tutuklu yargılanması gerektiğini belirtti. Demokrat Parti genel başkanı Namık Kemal Zeybek, darbe döneminde 33 ay hapiste yattığını söyledi 12 Eylül davasını “iktidar tarafından sahneye konulan tiyatroya” benzetti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , TBMM Grup toplantısında ” 12 Eylül zulmünün ve çilesinin faturası iki kişiye ihale edilemeyecek kadar derin ve kabarıktır.” diye konuştu. Kısaca tüm siyasi partiler ayaklandı, halk da çeşitli yollarla davaya müdahil oldu.

Darbeciler yargılanıyor. Fakat herkesin içinde bir ukte var. ”Darbecileri yargılamak iki kişinin yargılanması değildir, işkenceciler de yargılanmalıdır, zaman aşımı ve yaş haddi araya girmemelidir” tarzında yorumlar yapılıyor.  Her şey güzel işliyor.  Dava eksiksiz ve doğru şekilde sürerse, Türkiye üzerine çöken bir karanlığı daha yırtıp atacak ve bir adım ileri gidecektir. Büyük devletler, geçmişteki acılarıyla yüzleşebilen devletlerdir. Türkiye önemli bir dönemeçtedir. Kenan Evren ceza çekerse, Türkiye’deki tüm ezberler bozulacak, siyasi duvarlar yıkılacak ve demokrasi zaferi yaşanacaktır. Ülkemiz
için hayırlı olsun.

Leave a Reply