Türkiye’de gündem, erkekler üzerine yoğunlaşmıştır. Günlerce konuştuğumuz futbol maçları, 22 erkeğin kıran kırana mücadelesini içerir. Kadın cinayetlerinde bile öldürülen değil, öldüren konuşulur. Meclisimizin bile küçük bir kısmını kadınlar oluşturur. Ancak öyle kadın milletvekilleri vardır ki, bazen meclisin %100’ üne bedeldir. Şafak Pavey, tek kolu ve tek bacağı yok. Meclisteki diğer kadınların aksine etek giyerek genel kurullara katılan Pavey, geçtiğimiz günlerde de ”Kalbim Sivas’ta yandı” yazılı bir tişörtle meclise geldi. Siyasetçi olduğu kadar toplum gönüllüsüydü ve Amerika’da Michelle Obama ve Hilary Clinton’ın ellerinden ödül aldı. Aldığı ödül, Türkiye’den bir kadına verildiği için daha büyük bir önem arzediyordu. Ödül de ”Uluslararası Cesur Kadınlar” ismini taşıyordu.

Emine Ülker Tarhan’ın kod adı Demir leblebidir. Demir leblebiyle geçen sene sayın Hüsamettin Cindoruk aracılığıyla tanışma fırsatı buldum. Hayatımda bu kadar dik duruşlu ve karizmatik bir bayan görmemiştim. Meclise girdikten sonra da gördüm ki, Ak Partili milletvekilleri herkese söz geçirebiliyor ama sayın Tarhan’a geçiremiyor. En son mecliste tartıştığı AKP’ li bir bayan milletvekiline ”Hanımefendi, beni sadece bilgi susturabilir, o da sizde yok” diyerek fırtınalar estirdi.

Amerikalılar Malatya’ya füze kalkanını yerleştirdiğinde, Emine Ülker Tarhan liderliğindeki Chp’ li kadın milletvekilleri kol kola girerek, füze kalkanını protesto etmeye gitti. Askerlerin arasından yürüyerek bölgeye giden ve protestolarını gerçekleştiren CHPliler, günlerce gündemde kalmayı başardı.

Emine Ülker Tarhan, Türkiye gibi kadınların geri planda kaldığı bir ülkede farklılık yaratmayı başaran bir yıldızdır. Türkiye’de ‘Kadınlar da evin reisi olabilir’ dedirten dik duruşlu, cesur bir kadın milletvekilidir. CHPliler de kendisinden memnun olsa gerek, Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce ile birlikte gelecekte genel başkan olabilecek kişilerin arasında Emine Ülker Tarhan’ın ismi geçiyor. Bu Türk  milleti için gurur ve cesaret verici bir hadisedir. Türkiye, Rahşan Ecevit(DSP), Nesrin Nas(ANAP) ve Tansu Çiller(DYP)’den beri uzun zamandır bir kadın genel başkan görmüyordu. Gelecekte Emine Ülker Tarhan’ın CHP’nin başına geçmesi hem CHP için hem de sol için faydalı olacaktır.

Leave a Reply