Fransa Parlamentosu Ermeni Soykırımının inkârını engelleyen yasayı 24 Ocak’ta 127’ye karşı 86 oy ile kabul etti. Şimdi yasa Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin onayına kaldı. Sarkozy’nin bu yasayı onaylayacağı ise su götürmez bir gerçek. Kimi milletvekillerinin ise Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağı söyleniyor. Yani yasanın akıbeti henüz tam belli değil. Buna rağmen Fransa Parlamentosu böyle bir yasayı geçirerek büyük bir skandala imza atmışlardır.

Tüm dünyaya özgür düşünceyi yayan Fransız Devrimi’nin olduğu topraklarda bu tarz bir yasanın geçmesi son derece ironiktir. Benim eleştirdiğim niye Ermeni Soykırımı vardır diyorlar değil, niye aksi bir düşünceyi yasayla yasaklıyorlar. Bir insanın Ermeni Soykırımını reddetmesi de kabul etmesi kadar doğaldır. Bir insana bunu düşünürsen seni hapse atarız demek özgür düşüncenin engellenmesinin sözlükteki karşılığıdır. Bu yapılan hiçbir insan hakkına veya özgürlüğe sığmayan bir yasa.

Bir diğer ilginç nokta ise Sarkozy’nin Fransa’da yaşayan 15bin Ermeni’nin oyunu almak için Fransa’da yaşayan milyonlarca Türk’ün oyundan vazgeçmiş olması. Ayrıca kendisine nüfusu 3milyon olan bir dost ülke kazanırken nüfusu 75 milyon olan bir ülkeyi ise karşısına almış olması da bir diğer nokta.

Peki Türkiye’nin yapması gerekenler nedir? Fransa bu yasa hiçbir ülkeyi hedef almamaktadır tarzı açıklamalar yapsa da dünyada Ermeni Soykırımı ile suçlanan tek ülkenin Türkiye olması bu yasanın Türkiye’yi hedef aldığını gösterir. Bu yasayı uluslar arası arenaya taşıyabilir Türkiye. Ancak bu konuda kimi sakıncalar olabilir. Uluslar arası arenada alınacak kararların hukuken değil de siyaseten alınacağını, lobilerin gücüne bağlı olduğunu söylemek zor değil. Bu sebeple kendi elimizle Ermeni Soykırımını kabul ettirmiş olma riskimiz var. Kimi yaptırımlar uygulanmalıdır, ekonomik işbirliği içeren işler iptal edilebilir, Fransız mallarına kota getirilebilir, yüksek gümrük vergisi uygulanabilir, kimi Fransız ürünleri içeren yüksek fiyatlı siparişler iptal edilebilir. Büyükelçimiz devamlı olarak geri çekilebilir. Eski Fransa Büyükelçimiz Hasan Esat Işık Fransa’da Ermeni Soykırım’ı anıtı açılması üzerine Türkiye’ye gelmiş ve Türkiye Fransa özür dileyene kadar 9 yıl boyunca Fransa’ya büyükelçi göndermemiştir. Bu tarz etkili ve üzerinde inat edilen yaptırımlar olmalı. AKP Hükümeti de birtakım yaptırımları uygulayacağını belirtti.

Yazımın sonunda bir de özeleştiri yapmak istiyorum. Her ne kadar Fransa’nın bu yasasının özgür düşünceye darbe olduğunu söylesek de, aramızdan birinin çıkıp evet Ermeni Soykırımı vardır demesiyle o kişiyi vatan haini ilan etmemiz bir oluyor. Yani biz de belki bu yönde engelleyici bir yasa yok ama bize uygun olmayan düşünceyi söyleyeni de vatan haini ilan etmekten asla çekinmiyoruz..

Leave a Reply