Meclis’te Suriye ile ilgili tezkere kararı tartışılırken bir AKP milletvekilinin elinde görüntülenen, Milli Eğitim Bakanı’na  iletilmeyi bekleyen rica notu pek dikkatleri çekmemiş ve medyada ufak bir dipnot olarak kalmıştı. Bu notta  ‘’ Sayın Bakanım, daha önce uzun süre yöneticilik yapan halen Adıyaman Ticaret Meslek Lisesinde öğretmen olarak çalışan Yakup A.’nın Kahire eğitim ataşesi olarak değerlendirilmesi hususunda; hürmetlerimizi arz ederim. Saygılarımla”  yazılıydı. Bu not Bakan Ömer Dinçer’e ulaştı mı bilinmez ama her gün onlarca, yüzlerce torpil talepleri elden ele, kulaktan kulağa dolaşıp, ilgili kişilere ulaştığı hepimizin malumu.

Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanlış adrese gönderdiği torpil mektubu ise hala akıllarda. RTÜK Üst Kurulu’nda bir milletvekiline gitmesi gereken resmi üst yazı adı altındaki torpil talebinin  yanlışlıkla BDP milletvekili Ahmet Yıldırım’a  gitmesi ile ortaya çıkan bu durumsa torpilin devletin içinde ne kadar sıradanlaştığını gözler önüne seriyor.

Torpil sadece meclis sıralarında veya devlet kadrolarında yer almıyor. Hatırlarsanız geçen yıl, Türkiye uzun süre boyunca İstanbul Erkek Lisesi’ne ailesinin bürokrat tanıdıkları aracılığı ile  sınavsız yerleştirilen öğrenciyi tartıştı. Medyada geniş yer alan bu olay öğrencinin kaydının okuldan alınmasıyla sonuçlandı. Öğrencinin tüm bu yaşanılanlardan gördüğü zarar ise büyük bir utanç.

Son günlerde başka benzer bir olay  ise Gazeteci  Emin Çölaşan tarafından gündeme getirildi.  Haberde   Bakan Faruk Çelik’in kızının yatay geçiş kurallarına uyulmayarak haksız bir şekilde  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne naklinin yapıldığı iddia ediliyor. Başvuru koşulları hiçe sayılarak, başvuru süresi dolduğu halde üniversitede acil bir kurul toplantısı düzenlenerek onaylanan nakil kararı oldukça tartışmalı.

Şaibeli ÖSYM, KPSS, ALES  sınavları ile eğitim,

şike tartışmaları ve iddiaları ile spor,

imtiyazlı memur atamaları ve haksız terfilerle kamu hayatı,

daima şaibe altında kalıyor.

 

Bizler ise hala tabiri caizse torpilin torpili dövdüğü bir ortamda  temiz siyasetten, adil yargılamadan bahsetmeye çalışıyoruz.

Hepimize kolay gelsin !

Leave a Reply