Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerine Ankara’nın en lüks otellerinden birinde kahvaltı düzenledi. Ancak, düzenlenen kahvaltı için ödenen hesap hem herkesi şaşırttı hem de kafalarda soru işaretleri bıraktı. Çünkü komisyon üyelerine verilen kahvaltı için ödenen hesap kuruşu kuruşuna 19 bin 475 liraydı.

Aile Bakanı Fatma Şahin, geçtiğimiz ay TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine, çalışmalarını ve yapmayı planladıkları projeleri anlatmak amacıyla bir kahvaltı tertip etti. Tesadüfe bakınız ki kahvaltının düzenlendiği otel AKP’li işadamı Fettah Tamince’nin sahip olduğu Ankara’nın en lüks otellerinden biri olan Rixos’un ta kendisiydi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun üyelerinden olan 6 CHP’li yapılan kahvaltının fazlasıyla lüks olması ve bu kadarına gerek olmadığını düşündükleri gerekçesiyle kahvaltıya katılmazken, kalan 20 üye için otelin kasasına 19.475 TL ödendi. Yani neredeyse 20.000 TL Üstelik kahvaltının faturası, yapılan açıklamaya göre, Özel Kalem Müdürlüğü bütçesinin tören, temsil ve ağırlama tertibinden ödendiği yönündeydi.

Bakanlık çıkan haberlerin üzerine, bu haberlerin kamuoyunu yanılmak maksadıyla kasıtlı olarak çıkartıldığını ileri süren bir açıklama yaptı.

Açıklama’da ”İlgili haberde bahsi geçen toplantıya katılan kişi sayısı, kahvaltı bedeli ve katılımcılar arasında CHP’li milletvekillerinin bulunmadığı ifadeleri gerçeği yansıtmamakta olup haber, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yöneliktir.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri için düzenlenen kahvaltılı bilgilendirme toplantısı hizmet alımına; salon, sahne fonu, ses düzeni ve kahvaltı gibi hizmetler dahil olup, adı geçen toplantıya CHP’li iki milletvekilinin de aralarında bulunduğu 50 kişi katılmıştır. Gerçeği yansıtmayan ve taraflı söz konusu haberle ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.” Sözleri sarf edildi.

Ancak gelin görün ki yapılan açıklamada ödenen yada ödendiği iddia edilen 20.000 TL hakkında tek kelime bile geçmiyor. Kahvaltıya 50 kişinin katıldığı yönünde bir cümle sarf edilmiş ancak gelin görün ki TBMM İnsan Hakları Komisyonu 26 kişiden oluşmakta[i] ve bu kahvaltının onların adına düzenlendiğinden bahsedilmekte. CHP’li vekillerden 2 üyenin katıldığı yapılan açıklamada yer almakta. Bu demektir ki komisyondan 22 üye bu kahvaltıda hazır bulundu. Peki, ama geriye kalan 28 kişi kimlerden oluşuyordu?

Her şeyi bir kenara bırakalım, ödenen 20.000 TL’lik faturanın hesabı halka verilmemeli mi?

Sonuçta net asgari ücretin 701 lira, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 959 lira ve yoksulluk sınırının 3.123 lira olduğu düşünülürse, böyle bir organizasyona neden gerek duyuldu?  Üstüne üstlük Van Depremi’nden sonra onca vatandaşımız, bu kara kışta naylon çadırlarda yaşamaya çalışırken, sobalar yüzünden tutuşan çadırlarda onlarca insan hayatını kaybederken ve devletin yardım elini beklerken sizce de bir kahvaltı için maksadı ne olursa olsun 20.000 lira ödemek mantıksız değil mi? Kesinlikle mantıksız!

Ayrıca, kış aylarında özellikle bugünlerde kar yüzünden donarak ölen bir sürü evsiz varken bu 20.000 lira ile onların konaklaması için bir adım atılamaz mıydı? Tüm sıfatları bir kenara bırakarak sadece insan olma vasfımla soruyorum. Haksız mıyım?

Leave a Reply