23.02.2012 tarihinde Almanya’da Neonazi cinayetlerine kurban gidenler için bir tören düzenlenecek. Ev sahipliğini Angela Merkel’in yapacağı törende, öldürülen Türklerin çocukları da kürsüye çıkacak ve bizim maalesef bir türlü değerini bilemediğimiz Nazım Hikmet’in ‘Davet’ şiiri okunacak. Belki ‘Davet’ şiiri denildiğinde çağrışım yapmayabilir ancak ‘ Yaşamak bir ağaç gibi, tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine’ dizelerini duyduğunuzda mutlaka hatırlarsınız.

Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un istifa etmesi sebebiyle, Başbakan Merkel’in ev sahipliğini yapacağı anma töreni Berlin’de Konzerthaus am Gendarmenmark’ta 10.30 itibariyle başlayacak. Açılış konuşmasını Merkel’in yapacağı törende, NSU( Nasyonel Sosyalist Yeraltı) ırkçı terör örgütü kurbanlarında biri olan Enver Şimşek’in kızı Semiya ile yine NSU’nun sekizinci kurbanı olan Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze kürsüye çıkacak. Babalarını ırkçı terör yüzünden kaybeden Semiya ve Gamze Nazım Hikmet’in ‘Davet’ şiirine hem Türkçe hem de Almanca olarak ses verecekler.

Okunacak ‘Davet’ şiiri ile başta Almanya olmak üzere tüm dünyaya birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ama en önemlisi de BARIŞ mesajı verilmeye çalışılacak. Törende ayrıca kurbanlar anısına 12 adet mum yakılacak. Mumların 10 tanesi NSU terör örgütünün eylemleri yüzünden kaybettiğimiz kurbanlar için( 8 Türk, 1 Yunan, 1 Alman), 1 mum daha önce ırkçı terör kurbanlarını temsilen, 1 mum da ırkçı terör cinayetlerinin sona ermesi dileği ve geleceğe ışık tutması umuduyla yakılacak.

Dileğim odur ki, hiç kimse dili, dini, rengi, fikri yüzünden karşıt görüşte olan ya da birini öldürmeyi hakkı olmamasına rağmen kendinde hak gören kişiler yüzünden ölüme mahkûm edilmesin. Belki okuduğunuzda garip gelecek ama Sezen Aksu’nun sözlerini Aysel Gürel’in yazdığı bir şarkısı var ‘ Sultan Süleyman’, o şarkıda diyor ki ‘Bu dünya ne sana ne de bana kalmaz, Dünya ne sana ne de bana kalmaz, Sultan Süleyman’a kalmadı…’ Sonuç olarak, hiçbirimiz sonsuza dek yaşamayacağız, hepimizin bir vadesi var ve o gün geldiğinde isterseniz Sultan Süleyman gibi’ Cihan Padişahı’ olun gücünüz, paranız, adınız, bir işe yaramayacak. Kimseyi, sahip olduğu değerler yüzünden yargılama hakkına sahip değiliz, hele öldürme hakkına hiç sahip değiliz. Emin olun, dünya hepimizin fikrini barındıracak ve barış içinde yaşamamızı sağlayacak kadar büyük.

Leave a Reply