Dün ODTÜ’de  gene bir eylem vardı. Faşizme, hükümetin yaptırımlarına ve siyasi tutumuna, medyaya, YÖK’ e karşı binlerce öğrenci, akademisyen bir araya geldi, sloganlar attı.  Korkmayın ama bu sefer biber gazlarının dumanı sarmadı etrafı, öğrenciler yaralanmadı, TOMA’lar doldurmadı yolları. Ne binlerce polis vardı okulda ne de binlerce polisin şiddeti. Türküler, şarkılar söylendi, sloganlar atıldı avaz avaza. Nazım’dan, Brecht’ den şiirler okundu. Halaylar çekildi. YÖK’ün üniversiteleri kar amaçlı kurumlar haline getirecek yeni yasa tasarısını protesto edenler de vardı o binlerin arasında,  ‘Siz ne biçim öğretim üyesisiniz, sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler bunlarsa ülkemiz batmış, bitmiş.’ sözleriyle değerli Akademisyen ve Hocalarımızı eleştiren Başbakan Erdoğan’ı protesto edenlerde. Hatta cinsel kimliğini özgür yaşayamadığı için isyan edenler de bugün o kalabalığın bir parçasıydı.

Yani ODTÜ her zaman ki gibi özgür düşüncenin eviydi, yuvasıydı bugün…

ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR, BİZİMLE ÖZGÜRLEŞECEK

Bir haftadır bu ülkenin başta gelen üniversitelerinin yönetimlerinin ODTÜ’de yaşanan olaylarla ilgili  yaptığı açıklamalar beni bir hayli endişelendiriyordu. Bunun üstüne bir de dün gece CNN Türk’ de yayınlanan Tarafsız Bölge adlı programda yaşanan tartışmaları izledikten, sarf edilen lafları duyduktan sonra  güvensizleşmiş ve pek çok değere olan inancımı kaybetmeye başladığımı hissetmiştim. Sinirliydim, çok öfkeliydim. Çünkü bu ülkeyi yetiştirmekle yükümlü üniversite rektörlerinin pek çoğunun henüz daha kendilerini yetiştirmekten aciz olduğunu göstermişti bu yaşanılanlar bana.

Ama bugün öyle bir şey oldu ki eski bir ODTÜ’lü olarak  tüm inancım, tüm güvenim geri geldi. Çünkü bugün ODTÜ AYAKTAYDI.

Saat 12.30’da Hazırlık Binası’ndan başlayan yürüyüş, çeşitli haber kaynaklarının da bildirdiği üzere 4000 civarı kişinin katılımı ile gerçekleşti. Yürüyüşün son durağı olan Devrim’de binlerce öğrenci önce bir araya gelerek ‘ODTÜ AYAKTA ‘ yazısını oluşturdu. Daha sonra stadyuma geçilmesi ile birlikte şenlik başladı

Rektörlerinin Açıklamalarını kabul etmediklerini belirten Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ve daha bir çok üniversiteden öğrenciler de oradaydı

Çeşitli işçi örgütlerinin, milletvekillerinin katıldığı ve destek verdiği etkinlikte 68 Kuşağından Tuncay Çelen de yaptığı konuşmayla gençlere olan inancını bir kez daha vurguladı. Dakikalarca Devrim’de bulunan binlerce kişi tarafından alkışlanan Çelen ,daha önce Bilkent Üniversitesi’nde bir söyleşiye katılmıştı. Tüm gün süren şenlik boyunca Galatasaray Üniversitesi ve İTÜ’de aynı anda gerçekleştirilen eylemlerdeki gelişmeler de kalabalıkla paylaşıldı.

Çelen’in konuşmasının ardından usta tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer’de okuduğu şiirlerle Devrim’de bulunan binlerce kişiye adeta bir ders verdi.  Bertol Brecht’e ait  Halkın Ekmeği adlı şiir içlerinden en vurucu ve etkileyici olandı benim fikrimce.

madem adaletin ekmeği bu kadar önemli, 
onu kim pişirmeli, dostlar, söyleyin?
Öteki ekmeği kim pişiren?
Adaletin ekmeğini de
kendisi pişirmeli halkın,
gündelik ekmek gibi.

 

 

 

Ardından Grup Gündoğarken, Bandista, Sevinç Eratalay, Nejat Yavaşoğulları (Bulutsuzluk Özlemi), Güneş Duru(Redd) teker teker sahnede şarkılarıyla ODTÜ’de uygulanan polis şiddetine olan tepkilerini ve ODTÜ’ye olan desteklerini gösterdiler. Kalabalık Marsis’in Karadeniz ezgileri eşliğinde de  halay çekip, naralar attı.

  Değişik performanslarıyla Devrim’deki binlerce kişiyi en çok güldürense  Beyoğlu Kumpanyası oldu.  Geçtiğimiz hafta ODTÜ’deki yaşanan eylemlerde yer alan onlarca öğrencinin evi basılarak gözaltına alınmasına gönderme yaparak ‘Bize de gel Hacı! ‘ isimli bir şarkı yapan gruba Devrim’de ki binler Bize de gel Hacı! diyerek eşlik etti .

 

İşte ODTÜ böyle bir şenliğe (pardon eylem diyecektim) ev sahipliği yaptı 27 Aralık 2012 tarihinde.

 

Yazıma ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Elemanı Semih Bilgen’in bir soruya verdiği cevapla son vermek istiyorum.

Ahmet Hakan: Hocam diğer üniversitelerin kınamasına ne diyorsunuz?
Semih Bilgen: Kimi zamanlarda kişiler güçlünün yanında yer alır. Tarih gereken yargılamayı yapacaktır.

UMUT EDİYORUM Kİ HOCAM SİZ HAKLI ÇIKARSINIZ.

Dipnot: ODTÜ’de yaşanılanların tartışıldığı ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Nihat İnanç’ın bizlere tavrı ile Türkiye’de iktidarın nasıl bir baskı ve hakimiyet devleti yarattığını gösterdiği Tarafsız Bölge programın linki

http://tvarsivi.com/tarafsiz-bolge-26-12-2011-izle-e_33823.html

Leave a Reply