30 Mart’ta Türkiye, yerelde yeni idarecilerini seçmek üzere sandığa gidiyor. Bu süreçte dikkatleri en çok çeken isim ise Bulancak Belediyesi başkan adayı Can Çavuşoğlu olacak gibi görünüyor.

30 Mart 2014, Türkiye’nin yerel seçim tarihi. Yaz boyunca Haziran Direnişi ile yerel yönetimlerin ve; direnişin ve değişimin yerele inmesi gerektiğinin biraz olsun farkına vardık. 30 Mart için adaylar da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bu adaylar arasında Türkiye tarihinde bir ilke imza atan bir isim de var: Can Çavuşoğlu. Çavuşoğlu Türkiye’nin ilk eşcinsel belediye başkanı adayı. Hatta, cümleyi şöyle kurmakta yarar var: Can Çavuşoğlu, bu ülkede eşcinselliğini açıkça yaşayarak siyasete giren ilk kişi.

60,774 kişilik nüfusu ile Bulancak, 2004 yılında yapımı büyük aşamada tamamlanan Karadeniz Sahil Yolu projesi nedeniyle iskelenin büyük bir bölümü yıkılıp üzerinden sahil yolu geçirilene kadar, Doğu Karadeniz sahilinin en uzun iskelesine sahipti.

60,774 kişilik nüfusu ile Bulancak, 2004 yılında yapımı büyük aşamada tamamlanan Karadeniz Sahil Yolu projesi nedeniyle iskelenin büyük bir bölümü yıkılıp üzerinden sahil yolu geçirilene kadar, Doğu Karadeniz sahilinin en uzun iskelesine sahipti.

Giresun’un Bulancak ilçesinden belediye başkanlığı aday adayı olan Can Çavuşolu, kendini “eşcinsel, aktvist, yazar, düşünür, ressam, hümanist ve kadın hakları savunucusu” olarak tanımlıyor. 43 yaşındaki Çavuşoğlu İstanbul doğumlu. Yüksek lisans eğitimini Amerika Batı Florida’da İşletme üzerine yapmış. mertosfer.com adlı bir haber portalında; felsefe, eğlence dünyası, ekonomi, bilim ve teknoloji gibi çok çeşitli konularda kaleme aldığı haberler yer alıyor. Ve 2014 yerel seçimlerinin şüphesiz en çarpıcı adayı.

Seçim kampanyası kapsamında, kişisel twitter hesabı üzerinden çalışmalara başlamış durumda. Ellen DeGeneres, Rihanna, Hugh Jackman ve Russell Crowe gibi dünya çapında etkisi büyük isimlere ulaşmaya çalışıyor. Destekleyenleri ile her geçen gün artan bir takipçi sayısı var.

Kendi web sitesinden yazdığı kitaplar hakkında detaylı bilgiye ve kendi çektiği fotoğrafların bulunduğu arşive ulaşmak mümkün. Bir otobiyografi yayınlayarak kendini tanımlamak yerine tandığı kişilerin, kendisi hakkında söylediklerini siteyi ziyaret edenlerle paylaşmayı tercih etmiş. Bu yüzdende şu anda ana-akım gazete ve internet portallarının hakkında kopyala-yapıştır yaptığı haberlern ötesinde bir bilgi yok. Bu haberlerde, adaylığa dair yer alan açıklamaları şu şekilde;

“Bendeki evrensel değerler, temsil yeteneği ve kamu muhasebesi çok az kişide bulunuyor. Bulancak’a Amerikalı yatırımcıyı ancak ben getirebilirim. Bekarım, maddi durumum gayet yerinde. Demek ki; artık çalmaya, çırpmaya, ihaleye fesat karıştırmaya akraba kayırmaya son. Hiçbir partiyle ilişkim yok. Hiçbir cemaat, cemiyetle ilişkim yok. Gelin Türkiye’nin ilk eşcinsel belediye başkanını hep beraber seçelim. Ama seçilmesem de ben gönüllerin başkanı olmaya hazırım. Bu da Bulancak’a ve her başkana nasip olmaz.”

Can Çavuşoğlu bir taraftan Türkiye’de ve dünyada geniş bir kitleden destek görürken, bir yandan onun adaylığından rahatsız olan bir kesim de var. Twitter hesabı üzerinden adaylık sonrasında bir takım tehdit mesajları aldığını da ifade etmiş. Bulancak’ın şu anki belediye başkanı ise AKP’den, avukat Kadri Aydın. Aydın’ın önümüzdeki seçimlerde aday olup olmayacağı ise şu an için belirsiz.

Seçim sonuçlarının ne olacağını daha şimdiden kestirmek elbette mümkün değil. Ancak Çavuşoğlu’nun, Türkiye’de bu güne kadarki en muhafazakar partinin iktidarında adaylığını koyması; şüphesiz iç siyasette son zamanların en renkli hareketi!

can çavuşoğlu foto

 

Leave a Reply