Yılın sonuna dokuz günümüz kaldı. 2013’ü arkamızda bırakıyoruz artık. Her sene içimizdeki bu hevesin sebebini anlamak güç. Öğretilmiş bir şey mi, “yeni yıl yeni umutlar” demek, “nasıl girersek öyle geçer” demek? İçimizde umutlar var, gözlerimiz gazetelerin magazin eklerindeki burç yorumlarını hızlı hızlı tarıyor. Bir yıl daha hayatta kalışımızı kutlamaya hazırlanıyoruz. Yine hepimiz bütçesine, meşrebine göre bir kutlamayla karşılayacağız yeni yılı. Yine aynı şekilde armağanlar alacağız sevdiklerimize. Öğretildiği gibi kırmızı ve yeşille donatacağız etrafı. 10’dan geriye sayacağız; sanki o 10 saniyenin sonunda hayatımız artık tamamen değişecekmiş gibi. Eleştiriyorum sanmayın, her bir ritüeli seviyorum yeni yılla ilgili, aksatmadan da yerine getiriyorum. Ama unutmamamız gerek diye düşünüyorum, bu sene olanları unutmamamız gerek.

Biz her sene Aralık ayında unutmaya çok hazırız. O sene ölenleri de, olanları da unutmak için 12. ayı bekliyoruz. Ama bu sene bir değişiklik yapalım, yıl bitmeden bu sene neler olmuştu hatırlayalım. Ve unutmayalım. İhmallerden ders alıp, dünyanın siyah ya da beyaz olarak tanımlanamayacağının farkına varalım.  Hepsini tek bir yazıya sığdırmak mümkün olmadığı için, geride bıraktığımız yıl her ay dünyada en çok öne çıkan olayı paylaşmak istedim. İlk 4 ay bu yazıda. Kalanını da diğer yazılarla sizlere sunmaya çalışacağım. Bakalım şimdi, 2013’ün ilk 4 ayında neler olmuş?

Ocak 2013: Rehineler ve Yangın

Biz finallerin bitişini kutlarken, Ocak ayında dünya, Cezayir’den gelen rehine haberi ile sarsıldı. El-Kaide bağlantılı terörist bir grup, Cezayir’in  Ayn Emnas kentindeki bir doğal gaz işletmesinde yaklaşık 800 kişiyi iki gün süreyle rehin tuttu. 17 Ocak tarihinde başlayan kriz, Japonya, Amerika ve İngiltere gibi 10 farklı milletten insanın rehineler arasında bulunduğu rehinelerden 7’si ve teröristlerden 11’i hayatını kaybetmesi ile 18 Ocak‘ta sona erdi.

2013’e pek de iyi bir başlangıç yaptık denemez. Yılın ilk ayında bir başka felaket haberi ise Brezilya’dan geldi. Brezilya’nın Rio Grande de Sul kentine bağlı Santa Maria’da, bir gece kulübünde çıkan yangında 240’tan fazla insan

Kiss adlı gece kulübünde çıkan yangın, Brezilya tarihinin ikinci en büyük yangını olarak tarihe geçti.

Kiss adlı gece kulübünde çıkan yangın, Brezilya tarihinin ikinci en büyük yangını olarak tarihe geçti.

hayatını kaybetti. 27 Ocak gecesi, yerel saatle 02.00 – 02.30 arasında, yalnızca yarım saat gibi kısa bir sürede yangın; eğlenmek için Kiss adlı gece kulübüne gelen insanların canlarını aldı. Bu olay, Brezilya tarihindeki en büyük ikinci yangın olarak kayda geçti.

Şubat 2013: Rusya’da meteor

15 Şubat günü Rusya’nın Chelyabinsk kentine meteor düştü.  Her ne kadar Türk basınında pek yer bulamasa da bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Ses hızının 60 katı daha hızlı hareket eden meteor, 1,491 kişiyi yaralayarak dünya yüzeyine çarptı. Kimsenin ölmemesini “mucize” diye tanımlamak yanlış olmaz sanırım. Görenlerin “güneşten daha parlak” ve “alev topu şeklinde” diyerek tanımlamaya çalıştıkları meteor, aslında dünyanın gök taşlarına ve etkilerine olan ilgisinin Hollywood filmlerinin ötesine geçemediğini de göstermiş oldu. Her ne kadar Şubat ayında Rusya devlet başkanı ve ordu yetkilileri bu konuda küresel bir farkındalık yaratmanın ve yardımlaşmanın önemini vurgulasalar da, Chelyabinsk meteoru çarpma hızından daha hızlı bir şekilde unutuldu. Meteorun görüntülerini amatör bir kamera kaydetti.

Mart 2013: Beyaz Duman’ı beklerken

Gözlerimizi İtalya’ya çevirme vakti şimdi. 2013 Şubat ayında Hristiyanlık tarihinde 1415 yılından sonra ilk defa bir Papa kendi iradesiyle makamından ayrıldı. Benedict XVI aklen ve bedenen güçlü hissetmediği gerekçesiyle görevini bırakınca, Katolik alemi Vatikan’dan yükselecek beyaz dumanı beklemeye başladı. Yeni bir Papanın belirlenmesine kadar siyah olarak

Papa Francis, Güney Amerika'dan Papa olan ilk kişi olarak tarihe geçti.

Papa Francis, Güney Amerika’dan Papa olan ilk kişi olarak tarihe geçti.

yükselen dumanın beyaza döndüğü gün 13 Mart oldu. Benedict XVI’ün yerine, gençliğinde bir dönem, bir gece kulübünün kapısında bodyguard’lık yapan Papa Francis geldi. Daha az geleneksel yöntemleri ile bilinen Francis, Güney Amerika doğumlu ilk Papa olarak tarihe geçti.

Nisan 2013: Demir Leydi’e Veda ve Faili -hala- Meçhul Patlama

Demir Leydi Margaret Thatcher 2013’te kaybettiklerimiz arasında

Nisan ayında dünya, hiç şüphesiz en meşhur kadın siyasetçiyi sonsuzluğa uğurladı. İngiltere’nin en uzun süre iktidarda kalmış ve tarihindeki tek kadın başbakanı Margaret Thatcher, 8 Nisan’da 87 yaşında hayatını kaybetti. 1975-1990 arasında Muhafazakar Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yapan Thatcher’a, görev yaptığı dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle Iron Lady – Demir Leydi lakabı verilmişti. Ülkenin futbol takımlarının dünya liglerinde oynayıp oynamayacağına varıncaya kadar her konuda bir fikri olan ve her konuya karışan Thatcher, yakın siyasi tarihin en sansasyonel isimlerinden biriydi. Ülke içinde birçok farklı görüşle anılan, hem sevilen hem de nefret edilen bir figür olmayı başaran Thatcher, 8 Nisan’da felç geçirerek dünyadan ayrıldı.

Dünya Nisan ayında Boston maratonu sırasında gerçekleşen saldırıyı konuştu. 15 Nisan 2013 günü Boston’da her yıl Yurtseverler Bayramı sırasında düzenlenen maraton koşusunun bitim noktasında, yerel saatler 14.49’u gösterirken gerçekleşen patlamada, 3 kişi hayatını kaybetti ve ’den fazla kişi de yaralandı. Talihsiz olayın ardından devam eden soruşturma da

Boston Maratonu her yıl Yurtsevenler Bayramı'nda gerçekleşiyor.

Boston Maratonu her yıl Yurtsevenler Bayramı’nda gerçekleşiyor.

talihsizdi. Olayla hiçbir ilişkisi olmayan kişilerin evleri, sadece Orta Doğulu oldukları gerekçesiyle arandı. Çeçen asıllı iki zanlı olaydan kısa bir süre sonra ele geçirildi, ancak üçüncüsü yakalanamadı.

2013 yılının ilk 4 ayına patlamalardan, krizlerden ve yangınlardan kaynaklanan ölümler damgasını vurmuş oldu. Yılın geri kalanı ile ilgili derlediklerim bir sonraki yazıda olacak ama, hızlı bir göz atmak isterseniz Twitter’ın hazırladığı videoya göz atabilirsiniz.

Leave a Reply