Japonya’da Korkulan Oldu

Fukuşima’daki nükleer santralde patlama meydana geldi, Japonya Başbakanı radyasyon sızıntısı olduğunu duyurdu. Nükleer santralin 30 km çevresi boşaltıldı, radyoaktif sızıntının Tokyo’ya 10 saat içinde ulaşması bekleniyor.

Tarihinin en büyük depremini ve ardından gelen tsunamiyi yaşayan Japonya’da nükleer tehlike artarak devam ediyor, Fukuşima’daki nükleer santralde önce patlama oldu ardından yangın çıktı.

Daiichi Nükleer Santrali’nin 2 numaralı reaktöründe meydana gelen patlamanın ardından 4 numaralı reaktörde çıkan yangın saatler süren çalışma sonucu söndürülebildi. Alevleri Japonya’da konuşlandırılmış ABD askerleri söndürdü. Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka seslendi ve radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu. Naoto Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum” diye konuştu.

Bölgedeki güvenlik çemberi 20 kilometreden 30 kilometreye çıkarılırken, radyasyon seviyesinin insan sağlığını olumsuz etkileyecek derecede olduğu belirtildi.

Fransa’nın Japonya büyükelçiliği de radyoaktif sızıntının 10 saat içinde Tokyo’ya ulaşabileceğini açıkladı. Ancak saatler sonra radyoaktif yüklü bulutun rüzgarın dönmesiyle Tokyo’ya doğru gelmediği anlaşıldı. Reaktörün koruma kabı patlamadan zarar gördü ve kabın alt kısmında yer alan ve sistem basıncını azaltmak üzere tasarlanan havuz da kullanılamaz hala gelmiş olabilir. Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, meydana gelen patlama sırasında reaktörün koruma kabının zarar gördüğünü ancak delinmediğini açıkladı. Kaza anında meydana gelebilecek radyoaktif sızıntıları önlemek amacıyla reaktörü hapseden koruma kabının ilk defa zarar gördüğü duyuruldu. Reaktörü soğutmak için gerekli suyu pompalamakla görevli çalışanların dışındaki personel santralden tahliye edildi. Japon haber ajansı Kyodo, ülkenin orta kesiminde bulunan başkent Tokyo ile kuzeydoğuda yer alan Fukuşima arasında bulunan İbaraki kentinde normal seviyenin üzerinde radyoaktivite tespit edildiğini aktardı. Daiichi Nükleer Santrali’nde hafta sonu 1 ve 3 numaralı reaktörlerde de patlamalar olmuştu. Patlamalarda 11 kişi yaralanmış, 7 kişi kaybolmuş ve 20’den fazla kişi radyasyona maruz kalmıştı. Şimdiye kadar nükleer sızıntı nedeniyle bölgeden 180 bin kişi tahliye edildi.

JAPONYA’DAKİ TÜRKLERE UYARI

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği, Japonya’da yaşayan Türk vatandaşlarına Kanto bölgesi dışına çıkmaları çağrısı yaptı. Tokyo Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarına yönelik ”acil ve önemli” duyuru yayımladı. Duyuruda, ”Kanto bölgesi sınırları içerisinde kalmalarını gerektiren önemli bir sebep bulunmayanların bölge dışına çıkmaları, deprem ve nükleer santral ile ilgili gelişmeler hakkında Japon makamlarının yaptığı açıklamaları takip etmeleri ve Japon makamlarının tavsiye ve talimatlarına titizlikle uymaları, Büyükelçilik tarafından yapılacak duyuruları izlemeleri” denildi.

ÖLÜ SAYISI 2 BİN 400’Ü GEÇTİ

Japonya’yı vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide ölü sayısı da giderek artıyor. Felakette 2 bin 400’den fazla kişi öldü, 3 binden fazla kişi kayıp ve 2 bine yakın kişi de yaralandı. Depremden en fazla zarar gören Miyagi eyaletinin polis şefi ise ölü sayısının 10 bin’i aşacağından emin olduğunu ifade etti.

Leave a Reply