seçim 2014

 

Ak Parti adayını açıkladı… Başbakan Tayyip Erdoğan.

2007’de Abdullah Gül’ün önünü açmış bir nevi kendi hakkından feragat ederek büyük bir alicenaplık göstermişti.

Askeri vesayet dönemlerini saymazsak seçilen siviller için cumhurbaşkanlığı makamı hizmetlerinden dolayı, devlet memleket hizmetlerinde bulunmuş insanların emeklerinin karşılığını taçlandırma, bir nevi hizmetlerinin ahirine, finaline bir nişan takma sadedinde bir anlam ifade eder. Bu anlamda Tayyip Bey’in Ak Parti’nin adayı olması ve de bunu talep etmesi onun için “anasının ak sütü” gibi helaldir.

Üç partinin çıkarttığı bu iki adayın benzer dünya görüşlerine sahip olması, üç farklı dünya görüşüne sahip bu partilerin birbirlerine benzeyen adaylar çıkarması manidardır. Demek ki… Toplumun yüzde 70 -75’inin istek ve bekleyişleri bu profile uyuyor.

Keşke… Keşke… İki adayında seçim kampanyalarını, sloganlarını, reklam filmlerini ben yapsaydım. Her iki kampanyanın da hem senaristi hem rejisörü ben olsaydım.

Nasıl mı yapardım, bir dinleyin:

Teşbihte hata olmasın;

Sayın İhsanoğlu için mektepli, ilim irfan sahibi, hem batıyı hem de İslam âlemini bilen iki kanalda da itibarı olan biri…cumhurbaskanligi-secimleri-oy-pusulasi

Sayın Erdoğan için alaylı, arif, derviş, insan sevgisi tavana vurmuş bıçkın bir Ömer…

Ve yine teşbihte hata olmasın;

Ballanmış bir hurma ve karşısında ballanmış bir incir…

Bu senaryolara sadık kalınmış iki farklı kampanya neyi getirir?  Ortaya konulacak çerçeve ile kibar, zarif, merhametli üsluplar kullanılarak yürütülecektir.

Tunceli’deki CHP’li teşkilat mensubu da Ak Partili İstanbul teşkilat mensubu Hacı Teyze de aynı feraset pilavına kaşık sağlayacaktır.

Ne kırıp dökme ne de birbirlerini rencide etme olmayacaktır…

Toplumun özellikle bu zor zamanlarda böyle ülfet projelerine ihtiyacı var.

İnsanların yarışlarda rakiplerinin iyiliklerini, faziletlerini, güzelliklerinin altını çizmesi, ön plana çıkarması aslında kendi güzelliğini aynada görmesi demektir.

Futbol takımlarının maçlarından sonra yenilen takımın antrenörünün ve takım kaptanının bizden daha iyi oynadılar ve kazandılar demesi ne kadar faziletlidir. Beklenir ki bu fazilet siyasetçilerimize de bulaşsın arada bir de olsa. Sayın rakibim bu konuda iyi yaptın, benden daha faziletli davrandın diyebilseler…

 

Leave a Reply