Türk halkı olarak politikayı çok sever olduk. Son yıllarda politika, siyasi parti haberleri, seçim haberleri en fazla reyting alan programlar olmaya başladı. Televizyon haberleri kadar dinleme tapeleri de 8,5 milyon ile tıklanma rekoru kırıyor. Çok politize olmuş bir toplum olduk. Her birimiz birer sosyolog, yorumlar yapabilen siyaset yorumcuları olduk çıktık. Çok seyredildiği zannedilen dizilerin 8-9 bölümden sonra final yapmasının suçlusu televizyonlardaki haber programları gösterildi.

Mahalli seçimler biter bitmez cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendik. Hemen hemen hiçbir gün yok ki cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili televizyonlarda bir açık oturum olmasın.

cumhrbaşkanlığı seçimi

YSK Köşk yarışı için tarihi açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos’ta, ikinci tur seçimi 24 Ağustos’ta yapılacak.

Gündem cumhurbaşkanlığı seçimi… Piyasada potansiyel dört veya beş aday var. Aday olabilmek için en az yirmi milletvekilinin sizi aday göstermesi gerekiyor; siz kendi kendinize ben adayım diyemiyorsunuz. Bu ne anlama geliyor? Adayın arkasında bir veya birkaç siyasi parti olması gerekiyor.

Diğer önemli husus ise cumhurbaşkanlığı seçiminin iki türlü olması ve ilk defa halkın seçecek olması.

Bu mantık silsilesi ile adayın birinci çıkan partinin adayının seçilme ihtimali diğerlerinden daha fazladır mantığını ortaya koyar mı? Yani AKP’nin adayı olmayan biri seçilebilir mi?

Varsayım olarak diyelim ki Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Meral Akşener, Haşim Kılıç ve Deniz Baykal aday… Ve diyelim ki her birini de en az yirmi milletvekili aday gösterdi. Başbakan banko kazanır mı?

Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığını mı ister; üç dönem kaidesi kaldırılacaksa başbakanlığa mı devam etmek ister?

Yıllar önce bir çizgi film karakteri vardı. Ağzının içinde homurdanarak bir şeyler söylemeye çalışıyordu; onun dilinden de sadece bir kişi anlayabiliyordu. “ne dedi Harry ne dedi?” diye soruyorlar, o da karakterin tercümanlığını yapıyordu. Teşbihte hata olmasın ifade etmeye çalıştığım şey şu; siyasiler net ifadeler kullanmıyorlar adeta bizlere bulmaca çözdürüyorlar. Onların kullandıkları imaları tevil eden, her cümleden farklı yorumlar çıkaran, “ne dedi Harry?” sorularına cevap veren yorumcular türedi.

gazete nisan 20

Türkiye, ilk kez Cumhurbaşkanını halk oyuyla seçecek.

Bir Harrylik de biz yapalım.

Abdullah Gül Putin& Medyedev modeli şık olmaz dedi, demek ki başbakanlığa dönmeyecek.

İster misiniz Haşim Kılıç Ak Parti harici iki partinin de adayı olsun?

Acaba Abdullah Gül Başbakanlığa dönmezse Tayyip Erdoğan için siyasete devam mı gözüküyor?

Bekleyip görelim kimler aday olacak?

 

Leave a Reply