Demokrasinin bayramına sayılı günler kalmışken ne yazık ki anormal gergin derecede olan bir siyasi atmosfer havasında sandığa gidiyoruz.30 Mart 2014 yerel seçimlerinde benim gibi ilk defa oy kullanacak olmanın heyecanını yaşayanlara ve yeni büyükşehir yasası ile bazı insanların kafalarında oluşan soru işaretlerine cevap arayacağım. Oy vermek vatandaşlık görevidir, lütfen seçimlerde bu görevimizi yerine getirelim. Benim bir oyum mu  kurtaracak ülkeyi demeyelim, e hangisine verelim hepsi aynı tas aynı hamam  da demeyelim. Sandık senin sesindir, sandık senin gücündür, o gün siyasiler susar sen konuşursun.  Sandığa git !  

  

Kimler nerede kimlere oy verecek?

* Büyükşehirde yaşayan seçmenler :

-Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi

-Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi

-Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi

* Büyükşehir olmayan illerde yaşayan seçmenler:

-İl genel meclis üyeliği seçimi

-Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi

-Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi

*Köyde yaşayan seçmenler:

-İl genel meclisi üyeliği seçimi

-Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar heyeti meclisi üyeliği seçimi

için oy kullanacaklardır.

Kaç seçmen oy kullanacak?

52 milyon 305 bin 382 seçmen sandığa giderek gelecek 5 yılda yaşadığı yerin yerel yöneticilerini seçecekler.

Oy sıralaması nasıl olacak?

 Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlık sırasına göre kullanacaklar.

 

 Hangi pusula hangi zarfa?

-İl genel meclis üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa

-Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası  ve büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa

-Köy seçimlerinde köy muhtarı ile ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası ile mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası ise mor renkli zarfa konularak oy kullanılacak.  

 Oy verme işlemi hangi saatler arasında gerçekleşecek?

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon,Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illeri 07.00-16.00 saatleri arasında, diğer iller 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler.

kaynakça:

http://www.ysk.gov.tr/

Leave a Reply