GazeteBilkent Politika birimi olarak efsane komutan, emekli tümgeneral ve Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Sayın Osman Pamukoğlu’nun HEPAR genel merkezinde konuğu olduk.  Gazetemizin politika birimi editörü Ali Yağız Baltacı ile birlikte önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Gündemi değerlendirip, 1993-1995 yılları arası Hakkari’de yaşadıklarından,  yerel seçim sonuçlarına, yolsuzluklardan, yazın yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar birçok konuda sorularımızı sorduk, kendileri de içtenlikle cevapladılar. Hem eski bir asker, hem yazar aynı zamanda da politikacı olan Sayın Osman Pamukoğlu röportajımızı keyifle okuyacağınıza inanıyoruz. 

YUMUŞATILMIŞ KÜRDİSTAN KURULUYOR

GazeteBikent: Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yerel seçimler bitti, koşturdunuz, çalıştınız ve yoruldunuz. Şimdi nasılsınız?

Osman Pamukoğlu: Ben iyiyim de, memleket kötü. Daha da kötüye gidecek gibi. Ama bunu gençler görüyor. Gençler soru sormuyor, karar veriyor. Gençlik önemli.Çünkü zihin berrak, duyular açık, sezgiler de yüksek. Bunlarla birlikte öngörüler de artıyor. Şuan vatan  toprakları tehlikede. Ama her zaman söylerim. Gençlerin olmadığı hiçbir mücadele kazanılamaz.

GazeteBilkent: Hakkari’de Pkk terör örgütü ile sıcak temasta bulunmuş, mücadele etmiş bir komutan olarak 30 yıldır pkk ile devletin mücadelesini nasıl yorumlarsınız?

Osman Pamukoğlu: 30 yıl içinde pkk şuanda silahlı gücünü kullanarak siyasi amaçlarına ulaşma noktasında en doruk seviyeye gelmiştir. Türkiye’de  son yerel seçimler ile çizgiler belirlenmiştir.Fırat’ın doğusunda özerklik adı altında Yumuşatılmış Kürdistan tabiri ile ülke toprakları bölünmek üzeredir.

GazeteBilkent: Bugün geldiğimiz sonucu neye bağlıyorsunuz, 30 yılda neleri yapamadık, hangi zafiyetleri gösterdik?

Osman Pamukoğlu: 1- Hükümetler olması gereken siyasi iradeyi tam ortaya koyamadılar. 2-İstihbarat kötüydü. 3-Pkk’ya karşı çıkarılan kuvvetler onlara denk değildi.

GazeteBilkent: TSK’nın pkk ile mücadele konusunda başarısız olduğunu söyleyebilir miyiz?

Osman Pamukoğlu: Başarı şöyle ölçülür. Düşmanın kimse onu tamamen yok etmen gerekir. Pes ettirmen lazımdır. Pes etmediği takdirde galibiyetten söz edilemez.

DEVLET DOĞU DA HALKA GÜVEN VEREMEDİ!

GazeteBilkent: Hakkari’de görev yaptığınız dönemde halk ile etkileşiminiz nasıldı?

Osman Pamukoğlu: Halk ile hiçbir sorunumuz yoktu. Sorun, 2800 metrede 13 evli bir köy var örneğin. Siz orayı kontrol altına alamazsanız halk ne yapsın ? Sen oradaki coğrafyaya hakim olamıyorsan, Pkk da gelip 13 evin kapısını çalıp köylülerden birçok şey talep edebilir.

GazeteBilkent: Devlet oradaki halkı pkk’ya karşı koruyabildi mi sizce?

Osman Pamukoğlu: Başlangıçta halk pkk’ya karşıydı. Ama sen onlara güven veremezsen, halkta pkk kontrolüne girer.

GazeteBilkent: Terör konusunda hükumetlerin zafiyeti olduğunu söylediniz. Siyaset kurumunun görevini doğru şekilde yapamadığını ifade ettiniz. Askerlikten sonra siyasete atılmanızı bu konudaki eksiklikleri görmenize mi bağlamalıyız?

HEPAR’DAN KORKUYORLAR!

Osman Pamukoğlu: Yok, hayır. Ben askerlikten sonra birçok kitap yazdım. 2007 genel seçimlerinden sonra mevcut hükumetin durumunu gördüğüm için siyasi mücadeleye girdim. 2008’de HEPAR’ı kurduk. Daha bir seneyi doldurmadan Avrupa Birliği Türkiye’ye gönderdiği ilerleme raporu ekinde ‘aman bu partiye dikkat edin, yeni kuruldu, büyümesin.’ diyor. Başka partilere söylemiyorlar. Sadece bize. Neden?

GazeteBilkent: Sizi kendi menfaatlerine karşı bir tehdit unsuru olarak gördüklerini mi söylüyorsunuz?

Osman Pamukoğlu: Yeni kurulmuş, daha örgütlenmesini ülke genelinde tamamlamamış partiden rahatsız oluyorlar da neden diğerlerinden rahatsız olmuyorlar. Avrupa Birliği diyor ki bu HEPAR’ın ‘Ensesi tokadının altına gelmez.’  Bu kadar açık ve net.

Osman paşa sorularımızı içtenlikle cevapladı

GazeteBilkent: HEPAR neden beklenen atılımı yapamadı peki?

Osman Pamukoğlu: HEPAR’a bir ambargo uygulanıyor. Medya bizi göstermiyor. Bizden korkuyorlar. Bizim arkamızda holdingler yok. Halkın aidatları ile ayakta duruyoruz. Örneğin yerel seçimlerde partilerin harcadığı paraları görmüşsünüzdür. Biz onların binde birini kullansak aya çıkarız.

CHP’NİN BİZE KIZMAYA HAKKI YOK!

GazeteBilkent: Yerel seçimlere gelelim. İktidar partisinin,  gezi olaylarından, Suriye’ye, 17 aralık yolsuzluk operasyonlarına kadar birçok konuda yıpranmışken sandıktan güçlenerek çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Osman Pamukoğlu: Halkın stratejisini doğru okumak gerekir. Halk yolsuzluğu biliyor; fakat birdenbire bu dönüşü yapamıyor. Halk hareketleri katı değişimler noktasında yavaştır. Halkın bir anda AKP’den vazgeçmesini beklemek doğru olmaz. Oyunu verdi diye de halkın tüm yanlışları görmediğini sanmayın. Bu dönüşüm elbette olacaktır, bugünkü sonuçlar yalnızca bugünü bağlar.

GazeteBilkent: Mansur Yavaş ve CHP seçmeni HEPAR, DSP, İP gibi partilerin seçimde kendilerini desteklemeyip oyları böldükleri için öfkeliler. Ne diyorsunuz bu konu hakkında?

Osman Pamukoğlu: Onu söyleyemezler. Buna hakları yok. Ben seçimden önce söyledim, gelin, ittifak yapalım, cephe kuralım dedim. Hiçbiri yanaşmadı. Beni seçimden önce tek bir CHP‘li yetkili aramadı, benim ittifak çağrıma yanıt vermediler. Bugün sitem etmeye hakları yok. Eşek çamura batınca yol gösteren çok olurmuş.

SANDIK MAHKEME DEĞİLDİR

GazeteBilkent: Ana muhalefetin son dönemde cemaat ile yaptığı ittifak eleştiriliyor. Özellikle CHP‘nin Ulusalcı kanadı bu durumdan son derece rahatsız. Partinin genel anlamda da yetersiz olduğu yönünde eleştiriler var. Siz CHP‘nin politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz.

Osman Pamukoğlu: CHP cemaat ile ittifak yapmamış olsa bile yaptı algısı yaratıldı. Bunun rahatsızlık oluşturması çok normal. MHP’li aday gösterdi mi? Gösterdi. Partiden gönderdiğini tekrar partiye alıp aday gösterdi mi? Gösterdi. Hal böyle olunca tahtadan kılıca dönüyorsun.  Son dönemde CHP kollarını her tarafa yaymaya çalışan bir nehir gibi hareket ediyor, ancak bilemiyorlar ki çok fazla yayılırlarsa kendi ana sularından kaybederler. Parti şu an tam olarak bunu yaşıyor.

GazeteBilkent: HukUmet ve başbakan için bu seçim sonuçları sizce ne ifade ediyor? Erdoğan balkon konuşmasında seçimlerle beraber halkın kendilerini “akladığı” imajını ortaya koydu.

Osman Pamukoğlu:  Hiçbir oy sandığı mahkeme değildir. Bu yolsuzluk kamburunu sırtlarında taşıyacaklar. Ne kadar ret ederlerse etsinler. Sandık savcı değildir. Hakim kararı da değildir. Bunu kendileri de biliyorlar. Bu vebali taşımayı sürdürecekler.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İLE İLGİLİ BİR NİYETİM YOK

GazeteBilkent: Yazın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık düşünüyor musunuz? Özellikle CHP-MHP ortak adaylığı ile ilgili kulislerde en çok ismi geçen isimlerden birisisiniz.

Osman Pamukoğlu: Hayır, öyle bir niyetim yok. Sosyal ağlarda sayfalar açılmış, aday gösteriyorlar beni. Halk uygun görüyor demek ki. Ben de gittiğim yerlerde halkın, esnafın yoğun ilgisiyle karşılaşıyorum. Bu ilgiyi birçok milletvekili, üst düzey partililer göremiyor. Halkta bir “Osman Paşa” algısı var. Ancak benim bu konuda bir girişimim olmadı.

GazeteBilkent: Madem halkın  bu yönde bir eğilimi var, halkın isteğine neden cevap vermiyorsunuz?

 Osman Pamukoğlu: Cumhurbaşkanını halk seçecek diyorlar ama meclisten 20 tane milletvekilinin imzası lazım şartı koşuyorlar. İşi yine kendilerine çeviriyorlar. Niye halktan bir milyon imza toplayan aday olabilir demiyorsun?

20 vekil imzası toplayan da girsin, halktan bir milyon imza toplayan da. Haydi hodri meydan. Bunu yapamıyorlar ama.

GazeteBilkent : Halkın yoğun ilgi ve sevgisine sahipken neden bağımsız aday olarak meclise girmeyi  düşünmediniz? Parti kurarak parlamentoya girmek mevcut sistemde oldukça zor.

Osman Pamukoğlu: Benim meclise girme gibi bir derdim yok. 2007 seçimlerinden önce AKP hariç diğerlerinden teklifler geldi ama kabul etmedim. Ben 2007 seçimlerinden sonra ülkenin durumundan büyük bir rahatsızlık duyarak yeni bir hareket oluşturmayı tercih ettim, çünkü milletin böyle bir harekete ihtiyacı vardı.

GazeteBilkent: Partinizin sembolü neden kartal?

Osman Pamukoğlu: Tanrı’nın gökyüzüne en çok çıkmasına müsaade ettiği canlıdır. Özgürlüğün simgesidir.

ORDUYU İÇTEN YIKTILAR!

GazeteBilkent: Yakın geçmişte Ergenekon ve Balyoz davaları adı altında birçok asker ağır suçlamalar altında kaldı. Yıllarca hapis yatanlar oldu. Bugün gelinen nokta da bu davaların bir kumpas olduğu iddiaları ortaya atıldı. Siz emekli bir general olarak bugün ordunun geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz.

Osman Pamukoğlu: Bir defa orduya dışarıdan hiçbir kimse hiçbir şey yapamaz. Orduya iğne bile sokamaz. Orduyu bu hale getirenler o zamanlarda ordunun başında bulunan kişilerdir. Balyoz ve Ergenekon siyasi davalardır. Ordunun başındakiler düzgün bir davranış ve tavır sergileselerdi bunlar yaşanmazdı. Bu süreçte çok sayıda günahsız genç askerler mağdur oldu. Üst tabakada bulunan komutanlar daha sağlam ve doğru duruş gösterselerdi bunlar yaşanmazdı.  TSK’ya yapılan operasyonlarda TSK mensubu bir takım kişilerin ciddi hatası ve zaafı olmuştur. Bir kumpas olduğu açık, ancak bu kumpasın sorumluları kimlerdir bunun tartışılması gerekir.

GazeteBilkent: 27 Nisan e-muhtırası sonrası Büyükanıt ve Erdoğan arasında Dolmabahçe de geçen gizli görüşmenin de sürece etki ettiğini düşünüyor musunuz?

Osman Pamukoğlu: Orada çok büyük ihtimalle bir şantaj yapıldı. Paşa ya başbakan tarafından uslu durması aksi takdirde bazı şeylerin ortaya çıkartılacağı telkin edildi. O dönemde görev yapan komutanlar ne yazık ki görevlerini doğru şekilde gerçekleştiremediler. Ve tüm hatalar sonraki hataları ve gelişmeleri beraberinde getirdi.

GazeteBilkent: Bu güzel röportaj ve ayırdığınız vakit için tekrar teşekkür ederiz.

Leave a Reply

3 comments

  1. osman

    osman paşam her zaman arkandayız inşallah

  2. Osman Pasa

    OSMAN PAMUKOGLU PASA, Unutmayin askerden komutandan siyaset adam cikmaz diyenlere Gazi Mustafa Kemal ATATURK Pasamiz neydi sizce Cumhurbaskan olmadan… Turgut Ozala Kadar hep Cumhurbaskanlarimiz askeriyeden cikardi hic biri Ataturk gibi olamadi ama bugun birisi onun cizgisinde gidecek kapasitesi varsa oda OSMAN PAMUKOGLUdur.. ne SAGDA ne SOLDA, ATATURKUN cizdigi yolunda!!!!! Sag-Sol ayrima karsi cikanlar icin, TURK milletin BIRLIGI icin, Uluslar arasi TURK Birligi icin, Turk-Kurt kardesligi ve bunu bozmak isteyen Amerikanin ve Ermenlerin AKP/PKKsina karsi gelmek icin, TURKlugu kaldirmak isteyenlere (R.T. Erdogan pici) KARSI gelmek icin, Turkiyenin BAGIMSIZ bir ekonomisi olmasi icin, TURKIYENIN taa kendisi BAGIMSIZ olmasi icin EN GUZEL CUMHURBASKAN ADAYIMIZ OSMAN PAMUKOGLUdur

  3. n.kastisns

    sayın paşam cumuhurbaşkanlığına adaylığınızı kesinlikle koyunuz.