Yeni Bir 11 Eylül Acısı mı?

Uzak Doğu’nun yükselen yıldızlarından Malezya zor günler geçiriyor. Malezya Havayollarının MH370 sayılı boeing 777 tipi yolcu uçağı içindeki 239 yolcuyla beraber on iki gündür kayıp… Başkent Kuala Lumpur’dan Pekin’e giden uçak kalkışından yaklaşık üç saat sonra rotasının dışına çıkıp ya da çıkarılıp, en son Malezya askeri hava radarları tarafından, gece ikiyi çeyrek geçe, Malakka Boğazında görülmüş.Bu kadar zaman geçtikten sonra, 26 devlet  o kadar teknolojik cihazla havada karada denizde tarama yaparken, uçağın sudan hafif o kadar parçası varken  bir şey bulunamamış olması, araştırmayınormal bir düşme vakasından  criminal bir düzeye taşıyor. Uçak,  Kuzey Avustralya ‘nın yerleşilmemiş kıyıları, sahip olduğu 570 adanın sadece 36 ‘sında yerleşim bulunan Andaman denizi ya da Himalayaların, Hindistan-Pakistan sınırının ötesindeki Orta Asya devletlerinde ya da çöllerinde olabilir.

Uçak kayıp; Pilotaj Hatası

Kayıp uçağın pilotu Zaharie Ahmet Shah, çevresinde radikal siyasi görüşleriyle bilien biriymiş.Hatta, uçuştan önce   hapisteki Malezya muhalefet liderinin duruşmasına katılıp gelmiş. Daha öncesinde ise,  muhalefet partisi lideri yargılanmaya başlandığında, ‘bu ülkede demokrasi yok ” yazan bir tişörtle resmini çekip, sosyal medyada paylaşmış.Ayrıca, uçak kaybolduktan sonra pilotun evini ziyaret eden yetkililer pilotun ailesinin evi terkettiğini görmüşler.Evde değerli sayılabilecek tek eşya ise bir uçuş simülatörüymüş. Zorlu hava şartlarına yönelik oluşturulan programları içeren simülatör çok büyük olasılıkla Himalayaların üzerindeki  ya da güney batıdaki    ticari uçuş alanı dışındaki rotaların zorlu hava şartlarına yönelik alıştırmalar içindi.Sonuçta bu çalışmaları iş yerinde yapamazdı çünkü çok büyük olasılıkla hepsi kayıt altına alınıyordu.Co-pilot Fariq Abdul Hamid’in ise işine ve dinine bağlı biri olduğu belirtiliyor.

Aslına bakarsanız Malezya’nın bu olayda çok fazla aymazlığı var.Öncelikle, pilot ve co-pilotun  daha önceden aynı uçuşta görevlendirilmemesi gerektiği önerisi mevcutmuş ancak her nasılsa bu olmuş.İkincisi, askeri radarlar uçağı rotası dışında, haberleşme sistemi kapalıyken Malakka Boğazında tespit ettiğinde  neden her hangi bir müdehalede bulunulmamış?

Yolculuk Nereye

Uçağın 9/11 vari bir terörist eylem için kaçırılmış olması muhtemel, ama bunu kim  ne için yapsın? Bu aralar Orta Asya Türklerinin Çin ‘e karşı çeşitli saldırılarda bulundukları haberleri basına yansıyor.Anlaşılan bölgedeki tarihi  gerilim tırmanıyor ya da tırmandırılıyor.Bana göre uçağın Kazakistan çölleri ya da Çin’in Kuzey Batısındaki Taklamakan çölüne indirilip saklanmş olması ihtimali ağır basıyor, hele de 159 yolcunu  Çinli olduğu göz önünde bulundurulursa .Orta Asya gelecek yirmi otuz yılda karışması beklenen bir bölge.Bu coğrafyadaki başta Türkler olmak üzere birçok devlet bir bakıma Rusya ya da Çin boyunduruğu altında yaşıyor. Gerek Rusya gerek Çin  Dünya’daki yükselen güçlerden. Bu gelişimi politik dengeler açısından baltalamak isteyen ya da bu gelişimden faydalanmak isteyenlerin olması muhtemel.Uçağın Hindistan Pakistan hattından Himalayaları geçip bölgeye Orta Asya’ya gitmiş olması mümkün.Bunu yapabilmesi için uçağın, Hindistan  Pakistan gibi askeri açıdan güçlü ve tedbirli  devletlerin radarlarından kurtulabilmesi gerekmekte. Belki bu ülkeler üzerlerinden geçen kuşa duyarlı radarlar kullanıyor olabilir  ancak olabilir birinin gözünden kaçar mesela Tayland bir iki gün önce uçağın bir hafta önce olayın başlarında   kendi hava sahasına girmiş olduğunu bildirdi.

Uçağın radar uydularının gözlem alanna göre bulunabileceği alan

Uçağın radar uydularının gözlem alanna göre bulunabileceği alan

İkinci bir olasılıksa uçağın El-kaide eylemlerinde kullanılacağı yönünde. Bunun için de şu an Pakistan’da saklandığı iddia ediliyor. İngiltere’de bir sorguda örgütün üst düzey militanlarından birinin Endonezya, Malezya gibi uzak doğu ülkelerinden birinden kendisine bir uçak getirileceği ve yeni bir 11 Eylül vak’ası gerçeklerştireceklerini belirtmiş.Ancak, bu ihtimalde aradaki onca ülkenin radarından uçağın nasıl kurtulup Pakistan’a varacağı bir soru işareti.Önceki itimalde belirttiğim gibi, bunun için değişik irtifalardan uçmak ya da başka bir uçağın gölgesinde uçmak yötemiyle çözümlenebiliyormuş.Örneğin, MH370 ‘ın rotasına Batıya çevirdiği zamanda Singapur Havayollarının SIA68 sayılı uçağı aynı yönde ilerliyormuş. Zor olsa da pilot diğer uçaktan  1000 metre den fala uzaklaşmazsa, radarlar iki uçağı bir algılayabiliyormuş. Tarihte Pearl Harbour baskınında radarlar bir uçağınkendilerine yaklaştığını görmüş ancak onları ana karadan dönen Amerikan savaş uçakları sanmışlar.

Sonuç olarak, uçak büyük ihtimalle  sapa sağlam bir yere indirildi, yolcular şansımız varsa sadece tutsak edildi öldürülmedi ve uçak ne yazık ki bir terörist saldırıya alet edilecek. Eğer El-Kaide militanının  söyledikleri doğruysa herhangi bir batılı Hristiyan devlete yönelik saldırılar olabilir. Ancak, bütün terör örgütleri birbirlerinin taşeronudur , uçak Orta Asya’yı karıştırmak amaçlı da kullanılabilir üstelik Ukrayna karışık, Kırım referandumu tartışmalıyken.Yazık Dünyamın geldiği hale, Tanrı masum yolcuların yardımcısı olsun…

Kaynakça

www.chinadailyshow.com

www.bbc.com

www.ogleearth.com

 

 

 

 

 

Leave a Reply