Ukrayna Krizi ve Batı’dan Zoraki Destek

İşin özet kısmına pek girmeyeceğim, nasılsa geç de olsa Dünya gözünü Ukrayna ‘ya çevirdi ve herkes az çok neler olduğunu biliyor.Ben olayın bir başka yönüne değinmek istiyorum.Bana kalırsa Rus tarihine biraz göz gezdirmiş olan herkes, Ukrayna ve özellikle de Kırım’ın Rusya için ne denli önemli olduğunu görebilir, özellikle de Arap Baharı neticesinde Tartus’ta (Suriye’de) bulunan önemli bir askeri üssü işlevsiz hale geldikten sonra.Rusya Putin iktidarı süresince çok büyük atılımlar yaptı.Geniş toprakları, jeopolitik konumu, gelişmiş ekonomisi ve doğal kaynakları açısından zaten şanslı olan Rusya, gerek doğal gaz akımını kesmekle AB’yi, gerek Suriye konusunda dünyayı tehdit ederek  yeniden dünyada hegemon olma yarışına girdiğini göstermiş oldu.

Gelelim Ukrayna krizine; Yanukoviç iki arada bir derede kaldı , ülkenin mevcut durumundan bunalmış olan halk , Avrupa desteğiyle bu durumdan kurtulmak istiyordu ancak reel politik Rusya’nın küstürülmesine izin vermiyordu.Karışıklık süresince dikkatimi çeken bir kaç nokta olmuştu: İlk olarak, Ukrayna’da karışıklık devam ederken normalde esip gürleyen Rusya’nın sakinliği ve hatta nezaketiydi. Putin sessizdi ve Ukrayna artık gazı yarı fiyatına alıyordu.Bir başka noktaysa  Soçi Olimpiyatları’ndaki terör tehdidine karşı, milli atletlerini  korumak amacıyla Amerika’nın bölgeye bir savaş gemisi yollamasıydı. O sporcuların yerinde olmak isterdim(Savaş gemisinde kırk bir tank bulduğu iddia ediliyor).Bütün bunlara rağmen Putin hala üslubunu koruyordu. Olimpiyatlardan sonra Rusya , olayların giderek şiddetlendiği Ukrayna’ya daha doğrusu Kırım’a müdahale etti.Kırım’daki Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz’ deki en önemli üssü sayılabilirdi ve karışık etnik yapısıyla kaosa en elverişli noktaydı.Kısacası Rusya için, stratejik ve politik açıdan çok önemli olan Kırım’ın, en ufak bir karışıklıkla bir yol bulunup işgal edileceği belliydi.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise; Geçen hafta yapılan Birleşmiş Milletler toplantısında Rus temsilcisinin konuşmasıydı. Konuşmada özetle; Ukrayna’da yer yerinden oynarken , insanlar ölürken toplanmamış Birleşmiş Milletler neden Rusya olaya müdahale ettiğinde toplandığı sorgulanıyordu.Ayrıca Rus temsilci Kiev’de insanların sokağa dökülmesinden de Batı’yı sorumlu tutuyordu. Rusya, anayasasında bulunan soydaşları koruma hakkına dayanarak,  Kırım’daki vatandaşlarının güvenliğini sağlamak amacıyla  olaya müdahale ettiğini savundu. Tarih dersleri Politika için önemli gerçekten, zira Rusya vakti zamanında Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı topraklarındaki Ortodoksların koruyucusu olmuştu ve bu sayede Osmanlı içişlerine karışma fırsatı yakalamıştı, şimdi aynı şey Kırım’ a oluyor.

Son haberlere göre nihayet Batı bir şeyler yapmaya başladı; ABD, krizden sorumlu olan ve Ukrayna’nın bütünlüğüne aykırı davranmış kişilere vize yasağı koydu ve AB de  Ukrayna’ya on bir milyar euroluk bir yardım paketi hazırladı. Ayrıca ABD, dördü zaten NATO görevlendirmesiyle Baltık kıyılarında olan altı F-15 tipi savaş uçağını ve USS  Thuxtun füze savunma sistemini Karadeniz ‘e gönderdi. Bütün bunlar belki iyi gelişmeler ancak ben hiç inanmıyorum ki Batı gerçekten Rusya’ya karşı askeri bir müdahalede bulunsun. Avrupa ” önümüz yaz , gaza gerek yok deyip, Amerika’ da ”özgürlüklerin savunucusu” kimliğine bürünse bile uluslararası yaptırımlarla  yetinirler  bence, o da ne kadar işe yarar tartışılır. Zaten böyle bir durumda yeni bir Dünya savaşı çıkar ortaya. Rusya evinde hiç yenilmedi ne Napolyon’ a , ne Hitler ‘ e … Bunların yanı sıra Kırım’da 16 Mart ‘ ta referandum yapılacak hangi devlete bağlı olmak istedikleri ile ilgili ve tahminimce  işler oldu bittiye getirilip kolayca  Rusya ‘ya geçecek Kırım.

Sonuç olarak; her zamanki gibi  gelişmiş emperyal  devletlerin kumar masasında bükülüp kırılan kartlar oluyor diğerleri. Gene sözler tutulmuyor, uluslararası hukuk yalan oluyor ve bir kez daha Kırım Tatarları görmezden geliniyor. Stalin zamanından beri yüzü gülmeyen Kırım Tatarları, yine kurunun yanında yanan yaşlar oluyor.

Kaynakça

www.cnn.com

www.kalgaydergi.org

Leave a Reply