Gelişmek Haram

45017

Nisan ayında Nijerya’da bir yatılı okulun basılıp iki yüzden fazla genç kızın kaçırılmasıyla terör  yine Dünya gündeminde  birinci sıraya oturdu. ”Boko Haram ” isimli örgüt  kız kaçırma eylemini üstlendi ve k”Allah adına” kızları köle pazarlarında satacaklarını, okula gitmek yerine evlenmeleri gerektiğini bildirdi.Bunun üzerine başta Amerikan başkanı Obama ve şimdide eşi ekranlarda ,”Bring our girls back” ( Kızlarımızı geri getirin) isimli dövizler taşıyarak konuya dikkat çekti.Bunun üzerine Çin ‘in de dahil olduğu bir çok ülke arama çalışmalarına destek verebileceğini belirtti.

Boko Haram, 2002 yılında Muhammed Yusuf  tarafından, mevcut yönetimin yıkılıp yerine şer-i hukukla yönetilen bir İslam devleti kurmak amacıyla kuruldu.”Boko Haram” yerel Hausa dilinde   ”Batılı tarzda eğitim haram” anlamına geliyor ve Nijerya’nın mevcut ulusal müfrdatını günah olarak nitelendiriyor. Örgüt, başta sadece devlet görevlilerine karşı eylem yapıyordu ancak 2009 yılında Muhammed Yusuf’un ölümünden sonra yerine Ebubekir Şakau ‘nun geçmesiyle  sivillere de zarar vermeye başladı.Örgütün El-Kaide ile bağlantılı olduğu biliniyor ancak bazı duyumlara göre El-kaide  bile örgütün bazı yaptıklarından rahatsızmış.

Dokuz farklı etnik gruptan oluşan ve birçok dini içinde barındıran ülke, 1960 yılında İngilizlerden ayrılıp, 1963 yılında  Cumhuriyet ilan edildikten sonra, 1967-1970 yıllarında çok acı bir iç savaşa sahne oldu.Bunun dışında 1966-1979 ve 1983-1998 yılların arasında  iki ayrı darbe yaşayan Nijerya, 1999 yılında demokratikleşme yolunda attığı adımlarla ancak yeni yeni belini doğrultabilmiş bir devlet.

Nijerya , özellikle petrol olmak üzere, zengin yeraltı ve yerüstü kaynakları, Afrika’nın birinci, Dünya’nın sekizinci kalabalık nüfusu ve gelişen ekonomisiyle gelecek vadeden devletlerden sayılıyor. ”MINT”( Meksika-Endonezya-Nijerya-Türkiye)  ülkelerinden biri olan ve ”BRIC” (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin) ülkelerinden sonra hızla gelişen ülkelerden sayılan Nijerya’nın, 2050 yılında  Dünya’nın 13.gelişmiş ekonomisi olması bekleniyor.

Hazır durumlar biraz düzelmiş, ülke refah yoluna çıkmışken, bir terör örgütü herşeyi mahvetmek için ideal.Bu tarz bir örgütün can yakmak, İslam’ı yanlış tanıtmak ve  birçok devletin oluşturmak istediği anti-İslam algısına katkı sağlamaktan ziyade ufak ufak Nijerya ‘ya akmaya başlayan  dış yatırımın kesilmesine neden olması kaçınılmazdır.Ülkenin en çok eğitimli insan gücüne ihtiyaç duyduğu anda, eğitime gem vurulması çok yazık.İlerleyen süreçte çeşitli güvenlik endişeleriyle, ekonominin bel kemiğini oluşturan petrol ihracatına yönelik yatırımların ve altyapı çalışmalarının da  sekteğe uğraması ihtimal dahilinde.

Afrika, Orta Doğu  ülkelerinin gelişmesi, insanlarının güvenli bir ortamda, huzur içinde yaşayabilmesi, çocukların yüzlerinin  gülmesi yasak, haram sanki…

Resimler;

www.haberler.com

 

 

Leave a Reply