Bahçeli’yle Erdoğan Arasındaki Gerilim Büyüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim’de yürüyüş yapan öğrencilere tepki olarak on bin kişi yürüteceği sözleri Erdoğan’la Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki gerilimi başlattı. Bahçeli Erdoğan’ın sözleri üzerine “On bin milisinle Taksim’e gel, ben de bin bozkurtumla oraya geleyim. İnanıyorum ki Kasımpaşa’ya kadar ardına bakmadan kaçacaksın” demişti. Bunun üzerine Erdoğan’ın cevabı gecikmedi. Başbakan’ın “Sen bozkurtlarla mı dolaşıyorsun? Ben eşrefi mahlûk olan insanlarla dolaşıyorum; biz yaratılmışların en şereflisi olan halkımızla, insanımızla yürüyoruz. Varsın Sayın Bahçeli bozkurtları ile kovalamaca oynasın. ” sözleri tansiyonu iyice yükseltti.

Bu sözlerin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Meclis’teki törende Başbakan Tayyip Erdoğan, “Eşref-i mahlûk (yaratılmışların en şereflisi)” polemiği yaşadığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile selamlaşmadı.

Bahçeli İzmir’de aday tanıtım toplantısında ‘Gavur İzmir’ tartışmasını yeniden gündeme getirdikten sonra, Başbakan’ın ‘sen bozkurtlarla mı dolaşıyorsun? Ben eşrefi mahluk olan insanlarla dolaşıyorum’ sözlerine verdiği yanıtla toplantıya damgasını vurdu. Bahçeli yandaşlarına karşı “hayvan” benzetmesi yapıldığını belirterek Erdoğan’a karşı bu kez çok sert konuştu ve AK parti için zehir zemberek sözler sarf etti.

Devlet Bahçeli, “Ben bir Bozkurt olarak elbette Bozkurtlarla dolaşıyorum. Ama senin etrafında eşrefi mahlûk olarak gördüklerin aslında esfeli safilindir. Sen onları iyi bilirsin” dedikten sonra “bozkurtları ile koştursun” lafına karşılık “Benim bozkurtlarımı senin yanındaki çakallarla karıştırma” lafının ardından Tayyip Erdoğan’ın destekçilerine ağır sözler sarf ederek kendi bozkurtlarıyla onun yandaşlarının aynı kefeye konmaması gerektiğini belirtti. Bu sözlerin üzerine, bu gerilimin yükseldiği seçim arifesinde Erdoğan’ın cevabı ise merakla bekleniyor.

Leave a Reply