Hayat, her anlamda bir iktidar kavgası esasen kim için ne için olduğu bütünüyle önemsiz üstelik. İşte tam da bu iktidar kavgası yüzünden, tutmuşlar bir toplum sözleşmesi yapmışlar, hayatı, alanları, yetkileri bölmüşler. Çünkü biliyorlarmış ki, insanoğlu denen şey, bir yerde diğerinin hayatına nüfuz edip arıza çıkarmasını iyi bilirmiş. Siyaset, makroda; mikroda, iğne deliğinde bile aynı işler için var: durman gereken yeri bildirmek için.

1497800_10152097119854841_1563421186_n

Siyaset; eski dostların yollarının ayrılmasına, şaşırtıcı tavırlar sergilemelerine sebebiyet verebiliyor.

Seçilmişler, vakti zamanında yer edinmişlere karşı. Oysa halk? Oysa insanların duyguları, gönül bağları ? Ama o benim liderimdileri? Mümkünse şurda dursun; burda politik çıkar var.

Kutuplaşma yaratmak ne kolay, sistemi yerle bir etmek, dengeleri bozup kendine denge kurmak; peki ya insanlar, yüklemini üstlendiğiniz cümlenin etkilenenleri hani? Pardon, bu dünyada başkalarının hayatlarına yer yok.

John Lock; Machiavelli; biz buradayızı ilk söyleyen kadın: Mary Wollstonecraft; İbni Haldun; hatta Thomas Aquinas bile 2013’ün dünya siyasetini anlayamaz. Twitter, facebookla şekillenen hükümet kararları, mobilize olan muhalif gruplar hatta partiler.İnsanların algılarıyla oynamak, manşetlerle zıtlıklar, mutsuzluklar yaratmak. Bunları tahmin edebilseydi Hobbes, şeytani karakter az kalır derdi; bunca güzel şey, inanç, kardeşlik nasıl böyle yönlendirilebilir ve nasıl olur da bir savaşda kazanan olmaz. Toplumların kaderiyle oynamak, insani ilişkileri bütünüyle zedeleyecek ayrılıklar nasıl bu kadar içten ve umursamazca yapılır. Heyhat, ben görüyorum, Machiavelli ağlıyor; “benim tahmininden de iyiye gittiniz, toplumca sözleşmişsiniz, huzurunuzu bozmaya yeminlisiniz” diyor ve üç evetle uğurluyor. Öyle malesef usta.

Maalesef, 29 Aralık 2013 günü, sabahı ve de akşamına itinayla birbirinden oldukça bağımsız politik objeler şekil veriyor. Ağaç mesela, aman şuaraya kimse ağaç dikmesin de yarın birgün biri söker ülke kaosa sürüklenir diye korkuyoruz, bu kadar hassas yani mükemmel dengelerimiz. Cinsellik zaten aslında hep politika için. Adem’e elmayı Cennet Sosyal Cephesi’nden birileri yedirmiş görüntüleri kullanabilmek için. Küçük, büyük dünyalarımız, hep başkalarını saf dışı bırakıp, cephe savaşları vermek içinse, siyaset gerçekten fillerin işiyse, tebrik ederim, 2014’e mükemmel umutlarla giriyoruz ve tepki olarak hep beraber yazıyı retweet ediyoruz, çünkü retweet devrimcinin en büyük silahıdır, biliniz.

Leave a Reply