2020 Olimpiyatlarının Tokyo'ya gitmesi Türkiye de büyük hayal kırıklığıyla karşılandı.

2020 Olimpiyatlarının Tokyo’ya gitmesi Türkiye de büyük hayal kırıklığıyla karşılandı.

Olimpiyatın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. İlk olimpiyat ateşini Antik Yunanlılar yakmıştır. Olimpiyat barışın, dostluğun ve kardeşliğin simgesidir.  2020 Olimpiyatlarında üç aday ülke vardı; Tokyo, Madrid ve Türkiye. İlk oylamada Türkiye’nin  Madrid’i eleyerek finale çıkması başta hükümete ve Sultan Ahmet Meydanında toplanmış olan kalabalığa İstanbul’un oylamayı kazanacağı ümidini vermişti. Fakat istenilen olmadı, 2020 Olimpiyatları ev sahipliğine Tokyo seçildi.  Oylamanın sonucuna en çok üzülenler başta hükümet ve Sultan Ahmet Meydanında toplanan kalabalıktı.

Olimpiyat ev sahipliğinin Tokyo’ya verilmesi kararı hükümet cephesinde büyük tepkiyle karşılanmıştır. Öte yandan, 2020 Olimpiyatlarını  kaybetmemizin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Olimpiyat oylamasına şu tweet’i atarak tepki gösterdi; “Kına stokları tükenmiş! Bir yanda Türkiye için 16 saat uçarak gecesini gündüzüne katanlar. Öte yanda Türkiye kaybetti diye kına yakanlar”  Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın attığı bu tweet’ine sosyal medya’yı etkin bir şekilde kullanan insanlardan özellikle ünlü isimlerden büyük tepkiler gelmiştir. Örneğin, deneyimli  gazeteci yazar Balçiçek İlter şu tweeti attı;” Bakan Suat Kılıç’ın “kınalı” twitine de inanamadım. Yahu siz resmi bir görevdesiniz,hükümet üyesisiniz ve spor bakanısınız nasıl bir üslup o?” Şahsen, Spor ve Gençlik Bakanı Suat Kılıç’ın attığı bu tweet’i son derece yakışıksız ve özensiz bulmaktayım çünkü,  bir Spor ve Gençlik Bakanına yakışmayacak bir üslup kullanmıştır.

Öte Yandan,  Türkiye  2020 Olimpiyatları için 16,8 Milyar dolarlık  bütçe ayırmıştı. Eğer olimpiyat ev sahipliği kazanılsaydı bu para yeni  spor tesisleri yapımında kullanılacaktı. Japonya ise olimpiyatlar için 4,4 Milyar dolar bütçe ayırmıştı. Olimpiyatları ekonomisi güç durumda olan ülkeler için bir kurtuluş olarak görmüyorum. Örneğin,  Yunanistan’ın ekonomisi 2004  Olimpiyatları sonrasında büyük bir yara almıştır. Başlangıçta 6 milyar dolar olarak hesaplanan maliyetin 15 milyar dolar civarına çıkması Yunanistan’daki borç krizini tetikleyen nedenlerden biri olmuştur. Öte yandan, İngiltere,  2012 Londra Olimpiyat oyunlarında istediği ekonomik kazancı elde edememiştir ve sadece harcadığı kadarını geri alabilmiştir.

2020 Olimpiyatlarını Tokyo kazandı diye üzülmedim çünkü, olimpiyat oyunlarında pek bir başarı gösteremiyoruz.  Olimpiyat oyunlarında nadir olsa da madalya alan sporcularımız oldu fakat, yapılan doping testlerinde dopingli oldukları ortaya çıktı. Örneğin, 2012 Londra Olimpiyatlarında atletizm dalında altın madalya alarak birinci olan Aslı  Çakır Alptekin’in yarışmadan önce  doping aldığı  raporlarla ortaya çıkmıştır ve bunun sonucunda madalyası geri alınmıştır. Son olarak, hükümet 2020 Olimpiyatları için hazırlanan İstanbul tanıtım videosunda son derece modern bir Türkiye görüntüsü çizmiş fakat o videoda her fırsatta türban savunuculuğu yapan hükümetin hiçbir  başörtülü vatandaşımıza yer vermediğini görünce bu ne çifte standartlıktır diye düşünmedim değil.

Alkım Onar

Leave a Reply